• BIST 110.932
 • Altın 174,956
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C

15 Temmuz Bir Uzlaşma Kapısı Araladı

15 Temmuz Bir Uzlaşma Kapısı Araladı
Onları unutmayacağız ve unutturmayacağız, demokrasinin kahramanlarıdır onlar.

Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanan bir çetenin 15 Temmuz akşamı,  Türk demokrasisine, parlamentoya darbe yapmak istedi.

"240 şehidimiz var, 240 aslanımızı toprağa verdik, 240  demokrasi şehidimize Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Onlar bizim demokrasi  tarihimizdeki altın sayfalarda yerlerini aldılar. Onları unutmayacağız ve  unutturmayacağız, demokrasinin kahramanlarıdır onlar."

"TBMM sabaha kadar çalışarak darbecilere dik durarak, sadece kendi  onurunu değil sizin seçip parlamentoya gönderdiğini milletvekillerinin onurunu ve  milletimizin onurunu korumuştur. O nedenle parlamentoda grubu bulunan 4 siyasi  partinin liderleri ve milletvekilleri darbeye karşı açık net bir tavır  koymuşlardır. Darbeye karşı demokrasi bildirgesini hep beraber imzalamışlardır.  Gönül ister ki bu güzel toplantıya, bu güzel mitinge, bu güzel beraberliğe eşlik  etmek için sadece parlamentoda değil, parlamento dışındaki genel başkanlar da  burada olsaydı. Son derece mutlu olurdum. Çünkü Gazi Mustafa Kemal şunu söylüyor,  'Söz konusu vatansa gerisi teferruattır' diyor. Bizim için söz konusu vatandır.  Sonuna kadar vatana sahip çıkacağız. Artık 15 Temmuz'un bir özelliği var; 15  Temmuz bir uzlaşma kapısı araladı bize. 15 Temmuz'da artık yeni bir Türkiye  vardır. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek,  çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi hep birlikte bırakmış olacağız."

"Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders  çıkarması lazım. Ben dahil bütün siyasi parti genel başkanlarının yeni bir olaya  zemin hazırlamadan Türkiye'yi çağdaş uygarlığa götürmesi lazım."

"Camiye sokarsak  toplumu böleriz. Adliyeye sokarsak adaleti bulamayız. Askeriyeye, kışlaya  sokarsak darbeyi önleyemeyiz. Adalet arıyorsak onları başka yerde, bağımsız bir  şekilde aramamız lazım."

Kılıçdaroğlu, " Sizin için 12 madde  hazırladım. Benim görüşüm, partimizin görüşü, 12 maddeyi diğer liderler de kabul  ederlerse sözüm söz göreceksiniz Türkiye gerçekten de çağı yakalamış, gerçekten  de uzlaşma kültürünü benimsemiş, gerçekten de sokaklarında, caddelerinde,  parklarında, fabrikalarında güler yüzlü insanların olduğu, yaşadığı bir Türkiye  haline gelecek."

Birinci madde, camiye, kışlaya, adliyeye siyasetin sokulmaması.

"Siz bir tarih yazdınız. Türkiye'ye bir tarih kazandırdınız. Sadece  darbe değil, demokrasi üzerinde tüm vesayetleri reddetmeliyiz. Demokrasi milletin  iradesidir. Milletin iradesi üzerindeki her türlü gölgeye son vermeliyiz. Bu azim  ve kararlılıkla yola çıkmalıyız. Onun için diyoruz; 'Ne darbe, ne dikta, yaşasın  tam demokrasi' diyoruz. Birinci sınıf demokrasi diyoruz. 21. yüzyılın insanı tam  demokrasiye layıktır ve bunun mücadelesini vermeliyiz. Cumhuriyetin kurucu  değerlerine sahip çıkmalıyız. Mustafa Kemal ve arkadaşları Cumhuriyeti kurarken  1921'de bir Anayasa yaptılar. Anayasanın birinci maddesi 'Hakimiyet kayıtsız  şartsız milletindir' diyor. Evet hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Bakın  'hakimiyet milletindir' değil. 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' diyor.  Milleti yüceltiyor. Vatandaşı yüceltiyor."

Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal'in "Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin  kimsesidir" dediğini dile getirerek, Cumhuriyetin herkesin alın teri olduğunu,  Cumhuriyeti korumak ve yaşatmanın herkesin görevi olduğunu kaydetti.

Elbette ki tek başına bunları Mustafa Kemal Atatürk'ün yapmadığını  belirten Kılıçdaroğlu, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Rauf Orbay, Kazım Karabekir,  Fahrettin Altay'ların büyük emekleri bulunduğunu anlattı.

Kılıçdaroğlu, "Eğer bugün Cumhuriyet olmasaydı, Sayın Recep Tayyip  Erdoğan Cumhurbaşkanı olamazdı. Eğer bugün Cumhuriyet olmasaydı Sayın Karaman  TBMM Başkanı olamazdı. Eğer bugün Cumhuriyet olmasaydı Sayın Binali Yıldırım  Başbakan olamazdı. Eğer bugün Cumhuriyet olmasaydı, Anadolu'nun kuş uçmaz köyünde  doğan Kemal Kılıçdaroğlu CHP'ye Genel Başkan olamazdı. Cumhuriyet bu kadar  değerli, bu kadar önemlidir. O nedenle de hepimiz Cumhuriyete ve demokrasiye  birlikte sahip çıkacağız."

Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'da  , "Bağımsız medya olmasaydı  belki hiç kimse sokaklara çıkmayacaktı. O medya olayları verdi. Vatandaşlar  sokağa davet edildi. Tankların üzerine çıkıldı. O medya bütün bu görüntüleri  verdi. Dolayısıyla vatandaş en meşru hakkı olan direnme hakkını kullanarak  demokrasiyi korudu ve mücadelesini yaptı".

"Bakın değerli arkadaşlarım, FETÖ ordunun içinde yuvalandı. FETÖ  yargının içinde yuvalandı, FETÖ devletin her kademesinde yuvalandı. Biz buna daha  önce F Tipi Örgütlenme diyorduk şimdi Fetullah Gülen Terör Örgütü olarak  tanımlanıyor. Savcı da iddianamesini böyle yazıyor. Yargının bağımsızlığı neden  önemlidir? Adalet istiyoruz, adaleti nerede tecelli ettireceğiz, mahkemede  tecelli ettireceğiz. Eğer bir hakim vicdanıyla değil, bir hakim Pensilvanya'dan  aldığı talimatla karar veriyorsa o hakim hakim değil, o mahkeme mahkeme değildir.  O nedenle yargı bağımsızlığı çok önemlidir. Biz, bunun üzerinde durmalıyız ve bu  konu üzerinde titremeliyiz. Hemen şunu ifade edeyim, yargının bağımsızlığı  konusunda iktidar ve muhalefetin belli bir görüş birliği içinde hareket etmesi  bizim açımızdan memnuniyet vericidir."

"Dini kullanarak, inancımızı kullanarak her türlü  yasa dışı işin içinde olanlar milleti nasıl kandırdılar hep beraber gördük.  Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Laiklik herkesin istediği gibi inanması  ve ibadet etmesi demektir. Laiklik, inanca saygı demektir ve insana saygı  demektir o nedenle bütün siyasi partilerin bu konuda daha dikkatli olması  gerekir. Kula kulluk yapmak değil, kula kulluk yapanların nasıl bir anlayışta  olduklarını hep beraber gördük."

"Demokrasinin güçlenmesine sadece bugün için değil gelecekte de  katkı vermek zorundayız, demokrasinin güçlenmesi için mutlaka ama mutlaka  sorgulayan bir eğitim sistemini hayata geçirmemiz gerekir. Çocuklarımız irfanı  hür yetişmeli, vicdanı hür, fikri hür yetişmeli. Çocuklarımız birilerinden  talimat alıp onun gereğini yapmamalı. Alınan talimatı, en azından kendi aklında  bunu ölçmeli ve tartmalı. Ne diyor yüce yaradan? Aklınızı kullanmıyor musunuz?  diyor. Aklınızı kullanmanın yolu eğitim sistemini de bu şekle getirmektir.  Çocuklarımız akıllarını kullanmalılar, sorgulamalılar. Elin oğlu Mars'a uzay  aracı gönderiyor, biz 21. yüzyılın Türkiyesi'nde bir darbe girişiminin Türkiye'ye  maliyetini görüyoruz. O nedenle hep beraber eğitim sistemini güçlendirelim,  gelecekteki demokrasimizi güçlendirmek ve derinleştirmek için bu çabayı hep  birlikte gösterelim.

FETÖ terör örgütünü biliyorsunuz, artık bütün dünya biliyor. Bu  örgüt, geçmişte Balyoz davası dediler, Ergenekon davası dediler, casusluk davası  dediler hiçbir günahı olmayan, devlete sadakatle bağlı olan pek çok subayımızın  ki eski bir Genelkurmay Başkanı da dahil tamamını hapse attılar. O dönem en çok  itiraz edenlerden birisi bizdik. 'Yanlış yapıyorsunuz' demiştik. Şimdi, onların  tamamının kumpas olduğu ortaya çıktı. Tamamının FETÖ terör örgütü tarafından  yapıldığı ortaya çıktı. O zaman bir devlet adalet üzerinde büyür. Bir devlet  adalet üzerinde soyluluk kazanır. Bir devlet adalet üzerinde devlet olur. O zaman  buradan çağrı yapıyorum. Sadece size  değil bütün Türkiye'ye. Sadece Türkiye'ye  değil bütün siyasi liderlere. Geçmişin mağdurlarına haklarını iade edelim.  İtibarlarını iade edelim. Böyle yaptığımız takdirde devlet saygın konuma gelmiş  olur."

"İçimizden bir kişinin bir tek kişinin bile emeği, eseri, zamanı ziyan olduğunda  bu tüm Türkiye'nin ortak kaybıdır. Tekrarı diyorum, bu ülkede bir kişi bile  haksızlığa uğradığında, bir kişi bile mağdur olduğunda bu tüm Türkiye'nin  kaybıdır. Bu nedenle ülkemizi yeniden inşa ederken yeni mağduriyetler  yaratmamalıyız. Hukuk diyoruz, hukukun üstünlüğü diyoruz, adalet diyoruz, devlet  adalet üzerinde yükselmek zorundadır. Hani deniyor ya adalet mülkün temelidir  yani adalet devletin temelidir"

"Türkiye'yi düzlüğe çıkarmak  hepimizin ortak görevidir. Benim de görevim iktidardakilerin de görevi,  vatandaşın görevi, buradan söz veriyorum ve şunu söylüyorum, hep birlikte  mücadele edelim. Hep birlikte gereğini yerine getirelim"

"Tıpkı darbe gecesi tankların önünde durdukları gibi. Bundan büyük bir gurur  duyuyorum. Bir toplum için nezaketin, şefkatin, sevginin kaynağı olarak gördüğüm  kadınlarımızın hayatın her alanında daha çok var olmalarını bize eşlik etmelerini  gönülden diliyorum. Kadınlarımızın desteği katkısı katılımı bizim için  vazgeçilmez değerdedir. Bir ülkede kadının yüzü gülüyorsa bilin ki o ülke mutlu  bir ülkedir. Bu ülkenin yiğit kadınlarının evladı olmaktan, kardeşi olmaktan onur  ve gurur duyuyorum. Çünkü hepimiz bu toprakların çocuklarıyız. Bu toprakların  çiçekleriyle, türküleriyle, annelerimizin duaları ve ninnileriyle büyüdük.  Birlikte kardeşçe yaşadık. Birlikte kardeşçe yaşayacağız. Birlikte kardeşçe  mücadele edeceğiz. Bu topraklar bereketli topraklardır. Bu topraklarda Yunuslar  var, Mevlanalar var, Hacı Bektaş-ı Veliler var, Neşet Ertaşlar var. Erzurumlu  Emrahlar var. Ferhatlar var Şirinler var. Bu topraklardan çıktı. Bu topraklarda  huzur içinde barış içinde demokrasimizi güçlendirerek farklılıklarımıza saygı  göstererek birlikte mücadele etmeliyiz"

Konuşmasının sonunda şair Nazım Hikmet'in "Dört nala gelip uzak  Asya'dan/Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan/Bu memleket bizim/Kapansın el  kapıları/Bir daha açılmasın/Yok edin insanın insana kulluğunu/Bu davet  bizim/Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür/ ve bir orman gibi kardeşçesine/Bu  davet,/Bu hasret bizim" şeklindeki dizelerini okuyan Kılıçdaroğlu, konuşmasını,  "Evet bu hasretle hepinizi, muhabbetle kucaklıyorum. Hepinize en içten  saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Allah bir daha Türkiye'ye böyle acı olaylar  yaşatmasın. Hep beraber, hep birlikte yürek yüreğe, omuz omuza, kol kola  demokrasimize saygılı olalım ve demokrasimize sahip çıkalım. Hepinizi en içten  selamlar, saygılar, sağ olun var olun" diyerek tamamladı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.