• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

2015-2016 Ana Sınıfı Ücretleri

2015-2016 Ana Sınıfı Ücretleri
2015-2016 Resmi Okul öncesi Eğitim Kurumlan Ücretleri belli oldu.

İl Ücret Tespit Komisyonunca belirlenen 2015-2016 eğitim-öğretim yılı okulöncesi eğitim kurumlarında (anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınfı) uygulanacak aylık öğrenci ücretlerine dair tavan fiyatlar belli oldu.

Buna göre ANKARA'da 2015-2016 eğitim-öğretim yılında uygulanacak fiyat tablosu şu şekilde:

İlgi :a) Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumlan Yönetmeliği.

 1. Valilik Ma.kamının 06.04.2015 tarih ve 3691894Sayılı Onayı.
 2. İl Ücret Tespit Komisyonunun 17.04.2015 Tarihli Karar .

İlgi (a) yönetmeliğin 67. maddesi gereğince; ilgi (b) onay ile oluşturulan İl Ücret Tespit Komisyonu, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında uygulanacak, İlimiz Okulöncesi Eğitim Kuramlarının (anaokulu, uygulama sınıfı ve anasınıfı) aylık öğrenci ücretlerini tespit etmek üzere 17.04.2015 tarihinde toplanmış, alınan ilgi (c) komisyon kararı ekte sunulmuştur İl Ücret Tespit Komisyonunca;

BAĞIMSIZ ANAOKULLARI/UYGULAMA SINIFLARI

TAVAN

Yarım Gün : Aylık ücret :  85.00.TL. (sadece bir kahvaltı)

Döner sermayeli kurumlar

3/6/1938 tarihli ve 3423 sayılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okulları Döner Sermayesi Hakkında Kanun kapsamına giren uygulama sınıfl arının mali ve muhasebe işlemleri döner sermaye mevzuatı hükümlerine göre yürütülür.

Harcama işlemlerinde ise 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu, Merkezî Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği ve Mal Alımları Denetim, Muayene ve Kabul İşlemlerine Dair Yönetmelik hükümleri uygulanır.

OKULLARIN BÜNYESİNDEKİ ANASINIFLARI

TAVAN

(Öğrenci ve diğer giderleri için aylık ücret) 40.00.TL. olarak belirlenmiştir.

Okul öncesi eğitim kurumlarında ücret tespit komisyonu ve ücretin tespiti

Okul öncesi eğitim hizmeti resmî okul öncesi eğitim kuramlarında ücretsizdir. Ancak çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik eğitim materyalleri için ücret alınır. Alınacak bu ücret, ücret tespit komisyonunca nisan ayında tespit edilir.

Alınacak aylık tavan ücret tespit edilirken, çevrenin ekonomik durumu göz önünde bulundurulur. Tespit edilecek aylık ücretin tavanı hiçbir şekilde okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesini engelleyecek, velilerin ekonomik durumlarını zorlayacak şekilde yüksek tutulamaz. Okul yönetimi il ücret tespit komisyonunca belirlenen tavan ücreti aşmayacak şekilde veliden alınacak aylık aidatı belirler. Karar, okul müdürlüklerince velilere duyurulur. Ancak çocuklara sunulmayan hizmet için velilerden ücret talep edilemez.

Okul öncesi eğitim kurulularında ücretin alınması ve bütçenin hazırlanması

Okul yönetimi, velilerden alınan aylık ücret için bankalardan birinde hesap açar. Veliler, kendileri ile yapılan sözleşmeye göre EK-2, çocuklarının aylık ücretini her ayın 15’ini takip eden ilk üç iş günü içinde banka hesabına yatırarak dekontunu okul yönetimine teslim eder. Banka olmayan yerleşim birimlerinde aylık aidat, okul yönetimince velilerden belge karşılığında alınır. Okul yönetimince yirmi iş günü içinde bankadaki hesaba yatırılır. Yaz aylarında yapılan eğitimde velilerden o yıl için tespit edilen ve alınan aidat miktarı kadar ücret alınır.

Eylül ayında ücret tam olarak alınır ancak haziran ayında ücret a ınmaz. Yarıyıl tatilinde ise aylık ücret tam olarak tahsil edilir. Okula kayıt yaptıran, ancak hiçbir hizmet almadan kayıttan vazgeçen velilere ödedikleri aidat iade edilir.

Aylık ücret, velilerin istekleri dışında topluca tahsil edilemez. Belirlenen ücretin dışında kayıt için velilerden ayrıca ücret alınamaz.

Durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla şehit, harp malûlü ve muharip gazi çocukları ile okul öğrenci kontenjanının 1/10’u oranındaki yoksul aile çocuklarından ücret alınmaz. Bu durumdaki çocuklardan engelli olanlara öncelik tanınır.

Okul öncesi eğitim kuramlarında ücret tespit komisyonunca belirlenen ve velilerden alınan ücretlerden oluşan gelirin harcamasını gösteren tahminî bütçe, eylül ayında hazırlanarak okul müdürünce onaylanır. Onaylanan tahminî bütçe en geç yirmi iş günü içinde e-Okul sisteminde EK-12’ye işlenir

Buna göre; saptanan ücretlerin 2015-2016 eğitim-öğretim yılında uygulanması Müdürlüğümüzce uygun görülmektedir.

KAMUhaberMERKEZİ

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 29
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.