• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C

2015-2016 Eğitim-Öğretim Desteği

2015-2016 Eğitim-Öğretim Desteği
2015-2016 Eğitim-Öğretim Desteği ile İlgili Son açıklama

2015-2016 eğitim ve öğretim yılı için eğitim ve öğretim desteğine müracaatlarla ilgili ilgi Yönetmelik yayımlanmış olup 2015 yılı Ağustos ayının ilk haftasında yayımlanacak olan 5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Görecek Öğrenciler için Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu doğrultusunda resmi/özel okula kayıtlı olan öğrenciler eğitim ve öğretim desteği için başvuru yapabilecektir.

Söz konusu Yönetmeliğin Ek-2'nci maddesinin üçüncü, dördüncü, beşinci, yedinci ve dokuzuncu fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki on ikinci fıkra eklenmiştir.

(3)    Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen okullar ve öğrenciler Ağustos ayı içerisinde MEBBIS ve e-Okul üzerinde oluşturulan modül üzerinden müracaat ederler. Eğitim ve öğretim desteği verilecek asil öğrenciler, Eylül ayı içerisinde Ek-12’ye göre tespit edilir. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanacak okullar ve öğrenciler Genel Müdürlük internet sayfasında duyurulur.

(4)    Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanacak öğrenciler, e-Okulda oluşturulan modül üzerinden tercihlerine uygun okula yerleştirilir. Eğitim ve öğretim desteği kapsamında destekten faydalanan öğrenciler, Eylül ayı içerisinde başka bir okula nakil olmaları hâlinde eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybederler.

(5)    Öğrencinin, eğitim ve öğretim desteğinden yararlanabilmesi için, Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama E-Kılavuzunda belirtilen başvuru ve yerleştirme takvimine göre Eylül ayı içerisinde okula kaydının veya naklinin yapılmış olması gerekir. İle ayrılan eğitim ve öğretim desteği alacak öğrenci sayısının tamamının kullanılmaması durumunda Genel Müdürlük iller arasında kontenjan dağılımım düzenleyebilir.

(7) Bu Yönetmeliğin Ek-1 inci maddesi kapsamında eğitim ve öğretim desteği verilen okullar ile ücretsiz veya kurumun ilan ettiği yıllık ücretin %51’i ve fazlası oranmda burslu okutulan öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmez.

(9) Ek-12’deki forma göre yapılacak değerlendirmede eşitlik olması durumunda, öncelikle bir önceki yılın yılsonu başarı puanı yüksek olan, eşitliğin bozulmaması durumunda özürsüz devamsızlığı az olan yerleştirilir. Eşitliğin yine bozulmaması halinde ise yaşı küçük olan öğrenci yerleştirilir.

(12) Eğitim ve öğretim desteği kapsamında inceleme soruşturma geçirip ikinci kez ceza alan özel öğretim kurumlan bir yıl süreyle eğitim ve öğretim desteği kapsamı dışmda tutulur, denilmektedir.

Ayrıca Yönetmeliğin ekleri Ek-10 ile Ek-12 değiştirilmiş ve Ek-11 yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilgilerinizi ve konu hakkında tüm özel okullarm ve öğrenci velilerinin bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

23113745_eitimretimdestei_000001.jpg23113745_eitimretimdestei_000002.jpg

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.