• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C

2015 Asgari ücret zam oranları nasıl olabilir

2015 Asgari ücret zam oranları nasıl olabilir

DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye ekonomisinin büyümsi ve asgari ücretteki gelişmeleri karşılaştıran raporunu, yeni asgari ücretin açıklanmasına günler kala açıkladı.

DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye ekonomisinin büyümsi ve asgari ücretteki gelişmeleri karşılaştıran raporunu, yeni asgari ücretin açıklanmasına günler kala açıkladı.

DİSK-AR'ın, Türkiye İstatistik Kurumu ve Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine dayanarak yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, 1978 yılından bu yana Türkiye ekonomisi sabit fiyatlarla 3.9 kat ve kişi başına düşen milli gelir 2.4 kat büyürken, asgari ücretteki büyüme yalnızca yüzde 12.0'de kaldı.

Asgari ücretin 1999 yılına kadar 1978 yılındaki ekonomik gücüne ulaşmadığının altı çizilen raporda, "Bu yılda ulaştığı düzeyi, yüksek enflasyon ortamında yaşanan iki krizle ciddi bir biçimde kaybetmiş, 1978 ve 1999 yılında ulaştığı seviyeye ancak 2004 yılında yeniden ulaşabilmiştir. 2005 yılından bu yana ise asgari ücret neredeyse yerinde saymaya devam ediyor" denildi ve şu belirleme yapıldı:

NET 1,667 LİRA OLACAKTI

"Asgari ücret kişi başına milli gelir oranında bir artış kaydetseydi bugün brüt 2,117 lira, net 1,667 lira olacaktı."

Asgari ücreti yakın geçmişte kriz nedeniyle yüzde 22 düşüren Yunanistan'daki mevcut düzeyin dahi Türkiye'nin iki katı olduğuna da işaret edilen raporda, "Yunanistan'da asgari ücret 19 Aralık 2014 tarihli TCMB döviz kuru verileri üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre brüt 1,962 liradır (683,76 Euro). Yunanistan'da haftalık çalışma süresi 40 saattir. 45 saat için ücret 2,428 liraya karşılık geliyor" denildi.

ASGARİ ÜCRET NET 1800 TL OLMALIDIR!

Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin, 2014 yılı itibarıyla aylık 1,800 lira dolayında olduğuna işart edilen DİSK-AR raporunda, "Dört kişilik hane başına milli gelirden düşen pay aylık en az 7 bin 200 liradır. Asgari ücretteki artış 1977 yılından bu yana ekonomik büyüme oranında gerçekleşseydi bugün yaklaşık 1,800 lira olacaktı" denildi.

Raporda, "Asgari ücret artış oranı, bu dönem için Cumhurbaşkanlığı Bütçesi'nin yüzde 100 dolayındaki artış oranına eşitlenmelidir. Bu rakam yaklaşık net 1,800 liradır. 4 kişilik bir hane için açlık sınırı bin 283, yoksulluk sınırı 4 bin 57 lira Asgari ücret için belirlenmesi gereken gerçek tutar aslında yoksulluk sınırının üzerindedir" talebi yapıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı başladı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK), Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın başkanlığında yapılan toplantıya, işçi ve işveren temsilcileri ile komisyonun diğer üyeleri katıldı.

Toplantıda, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) gelen veriler ele alınacak. 

Mevcut asgari ücret 891 lira

İşçi ve işveren temsilcilerinin 2013'ün Aralık ayındaki çetin pazarlığının ardından, 2014'te asgari ücretin ilk 6 ayda yüzde 5, ikinci 6 ayda ise yüzde 6 arttırılması kararlaştırılmıştı.

Halen bir işçi için brüt bin 134 lira, net 891 lira 3 kuruş olarak uygulanan asgari ücret, kapıcılar için brüt bin 134 lira, net 963 lira 90 kuruş düzeyinde.

Asgari ücretten normal çalışanlar için 242 lira 97 kuruş, kapıcılar için ise 170 lira 10 kuruş kesinti yapılırken, asgari ücretin işverene toplam maliyeti bin 332 lira 45 kuruşu buluyor.

Hükümet, 2015 yılı programında, asgari ücrette bu yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er artış planlandığına yer vermişti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015'te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Başkanlığında toplantı.

Bakanlıktaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda bir araya gelen komisyona; Bakan Çelik’in yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, Müsteşar Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, Komisyon Başkanı Ali Kemal Sayın, TÜİK Temsilcisi Cem Baş, Kalkınma Bakanlığı Temsilcisi Gökhan Güder, Hazine Müsteşarlığı Temsilcisi Ali İbrahim Gür, TÜRK İŞ Temsilcileri Nazmi Irgat, Bedrettin Kaykaç, Zekeriye Nazlım, Veli Solak, Enis Bağdadioğlu, Barış İyiaydın, TİSK Temsilcileri Necati Ersoy, Serdar Şardan, Hakkı Yıldırımoğlu, Metin Demir katıldı.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Bakan Faruk Çelik, 3 aralık dünya engelliler günü vesilesiyle, engellilere sevgi ve saygılarını sundu. Çelik, “Hükümet olarak her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak engellilerin mesleki eğitimi için 10 yılda 120 milyon kaynak aktararak 25 bin engelli vatandaşımızı meslek sahibi yaptık. İlk kez 2014 yılında uygulamaya koyduğumuz 1 Aralık İŞKUR bünyesinde alınan karar gereği engelli istihdamı yapmayan işyerlerine firmalara cezalar kesiliyor. Cezalan neticesinde İŞKUR bünyesinde 59 milyon TL’lik bir imkan var. Bu imkanı kendi işyerini kurmak isteyen ilk etapta 120 engelliye 36 bin TL ortalama imkan sağlayarak hibe desteği ile iş kurmalarına ve geliştirmelerine katkı sağlama kararını aldık. İlk etapta 120 engelli bundan yararlanacak. 3 aylık periyodlarla bunun sayısını arttıracağız.” diye konuştu.

Özelleştirilen kurumlarda çalışanların iki tercihle karşı karşıya kaldığını belirten Çelik, “Bunlardan biri bulundukları kurumlarında çalışma ya da kamuya geçerek 4-C statüsünde çalışmaya başlama. İşçi 6 ay içinde karar vermek zorundaydı. Çalışan ve işveren kesimi bu sürenin kısa olduğu ifade edildi ve 2 yıla çıkarılması istendi. Dün yapılan görüşmede 6 aylık özelleşen kurumlarda işçinin tercih süresini 2 yıla çıkarmak için gerekli düzenlemeyi ve bakanlar kurulu kararının yayınlanması için başbakanlığa gönderdik.” dedi.

Asgari ücretin toplu iş sözleşmeleri, genel ücret düzeyi, kayıt dışı istihdam gibi pek çok unsuru etkilediğini vurgulayan Çelik, “Komisyonumuzun bu gerçeklerden hareketle çalışanlarımızın geçim şartlarını bununla ilgili dünyanın ve ülkemizin ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak asgari ücret belirlemesini gerçekleştireceğine inanıyorum. Asgari ücret tespit komisyonuna başarılar diliyorum.” diye konuştu.

"8 LİRA 91 KURUŞLUK ARTIŞ HİÇBİR KESİM TARAFINDAN KABUL EDİLEMEZ"

TÜRK İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da şu görüşlerini dile getirdi:

“Net anlamda 29 lira 75 kuruş olan asgari ücret talihsizlik olarak kabul ediyorum. Hükümetimizin açıkladığı yüzde 3’lük oranın hem asgari ücret komisyonunu saygınlığını zedelemekte hem de gülünç rakamlar ortaya çıkmakta. Hükümet programını öngörüsünün gerçekleri yansıtmadığı düşüncesini taşıyoruz. Yüzde 3’lük rakamların mevcut yapı ile 29,75 lira olarak değerlendirdiğimizde 8 lira 91 kuruş bir artış oluyor bu rakamın hiçbir kesim tarafından kabul edilemezliğini açıklamak zorundayız.”

TİSK adına söz alan Metin Demir ise şunları söyledi:

“Asgari ücret, sadece asgari ücretle çalışanları ilgilendiren bir ücret değildir. Asgari ücret tüm ücretlerin temelini oluşturduğundan, yapılacak artışlar, ücretlerin genel seviyesini, üretim maliyetlerini ve işsizlik başta olmak üzere ekonomik dengelerin tamamını etkilemekte. Asgari ücretin arttırılmasında 2015 yılı hedef enflasyonu (TÜFE) önemli bir göstergedir. İşsizliğin, kayıt dışı istihdamın ve enflasyonun kontrol altında tutulabilmesinin en önemli faktörü ise maliyetlerin bu bağlamda ücret artışlarının makul sınırlar içinde korunabilmesidir. Bu nedenle asgari ücretin tespitinde, öncelikle mevcut yapıların, istihdam, ihracatın ve üretimin korunması sonra da arttırılması, işsizlik artışının önlenmesi, enflasyonla mücadele, kayıtdışı sektörün dayatılması, ekonominin rekabet gücünün korunup geliştirilmesi gibi temel sosyal barışın ve refahın gerçek kaynaklarını oluşturan hususlar ön planda tutulmalıdır.”

VERGİ ALINMAMASI GEREKİYOR

HAK-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik- İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, asgari ücretten vergi alınmaması gibi çok önemli bir kavramın yıllardır söylendiğini ama uygulanmadığını belirterek, "Asgari ücretten vergi alınmaması gerçekleştirilmeli" dedi.

Hak-İş eski Genel Sekreteri ve Çelik-İş Sendikası eski Genel Başkanlarından Metin Türker, ölümünün 17’nci yılında Karabük'te mezarı başında anıldı. Anma programına, Karabük Milletvekili AK Partili Osman Kahveci, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, Kardemir Karabükspor alt yapı antrenör ve futbolcular ile işçiler katıldı. Metin Türker'in mezarına karanfil bırakılmasıyla başlayan anma programı Kuran-ı Kerim okunması ve dua edilmesiyle sona erdi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Cengiz Gül, Türkiye’deki asgari ücretin çok tartışıldığını ve değerlendirildiğini ancak asgari ücretin bir kişinin yaşam standardı ele alınarak hesaplandığını söyledi. Dört kişilik bir ailenin bir çalışma yaşamında değerlendirildiğin de asgari ücretin çok düşük bir ücret olduğunu belirten Gül, şöyle dedi:

"Onun için bu konuda sadece sivil toplum örgütlerimizin değil hükümetin, sanayicilerin, işverenlerin bu konuda ciddi bir çalışma yapması gerekiyor. Yıllardır süre gelen bir ücret, hiç kimsenin de memnun olmadığı bir ücret. Bu bir gerçek. Bunun aşılması içinde çok ciddi çalışmanın yapılması gerekiyor. Asgari ücretten vergi alınmaması gibi çok önemli bir kavram var, yıllardır söyleniyor ama uygulanmıyor. Ama bu gündemden mutlak çıkartılmalı. Asgari ücretten vergi alınmaması gibi çok önemli bir kavram gerçekleştirilmedir."

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU'NUN DEMOKRATİK VE ADİL OLUŞTURULMASI GEREKİYOR

Asgari ücretin tespit komisyonun da yanlış olduğunu ifade eden Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüm kesim temsil edilemiyor. Sadece Türk-İş Konfederasyonu'nun da temsil edilmesi de sonucu ortada. Asgari Ücret Komisyonu'n demokratik ve adil oluşturulması gerekiyor. Bir defa adiliyetin oradan başlaması gerekiyor. Oradan başladıktan sonra bence daha ciddi bir şekilde tartışılabileceğini düşünüyorum. Biz şunlara katılmıyoruz; asgari ücret belirleniyor, Türk-İş yetkilisi muhalefet yazıyor. Bunlar sadece yasak savma yani, durumu idare etmek. Biz bu asgari ücreti kabul etmedik, doğru bir şey değil, gerçekçi de değil. 'Asgari Tespit Komisyonu adil ve demokratik bir şekilde oluşturulmalı ve ondan sonra asgari ücret belirlenmeli' diyorum. Sürekli öneriler yapıyoruz, çağrılar yapıyoruz. Şu cümleler çok söyleniyor; eski Türkiye’nin eski anlayışını değiştireceğiz. Ama, eski Türkiye’nin eski alışkanlıkları ısrarla ve inatla duruyor. Bunu söylem anlamından çıkartıp, gerçek anlamına sokmamız gerekiyor. Yoksa eski Türkiye eski Türkiye demekle eski Türkiye’nin anlayışları gitmiyor. Algı değişmiyor. Algı değişmediği sürece bunları söylemenin çok bir kar etmediğini görüyoruz."

Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı ve HAK-İş Konfederasyonu Kayseri İl Temsilcisi Halil Özdemir, 2015 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere toplantılar yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun mevcut yapısını eleştirdi. İşçilerin bütünün temsil edilmediği komisyondan sağlıklı bir sonucun çıkmayacağını kaydeden Özdemir, asgari ücretin yine hayal kırıklığı yaşatacağını ifade etti.

Asgari ücretin, bir işçinin ailesi ile asgari şartlarda yaşayabileceği bir rakam olması gerektiğini belirten Özdemir, böyle bir sonucun çıkması için bütün işçi konfederasyonlarının Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda temsil edilmesi ve bunların görüş birliği içinde olması gerektiğini söyledi. Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: "Toplumun önemli bir kesimini ilgilendiren ve 2015 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalar yapmaktadır. Halen net 891 lira olarak uygulanmakta olan asgari ücret, bu haliyle Türkiye gerçekleriyle bağdaşmamakta, emek piyasası için gerçekçi bir taban ücret olmaktan çok uzak bulunmaktadır. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, tespit edilecek asgari ücretin bir yetişkin için değil, 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları için gerekli bir rakam olarak açıklanmasını istiyoruz. Asgari ücret, toplumun sosyal modelinin, asgari yaşam standardının, gelir dağılımının önemli bir unsurudur. Asgari ücret, sadece asgari yaşam ücreti değil, aynı zamanda gelir dağılımını düzenleyici bir enstrümandır. Asgari ücret, ücretlerin minimum düzeyi belirleme aracıdır. Hükümet bu aracı doğru ve yerinde kullanmalıdır. Asgari ücrette yeni bir konsepte ihtiyaç olduğu apaçık ortadadır. Öncelikle çalışanların tamamını temsil etmekten uzak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun katılımcı, demokratik ve temsilde adalet ilkesine göre oluşturulması, ILO ve AB normlarına ile uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Asgari ücretin temel kriter olarak alındığı emek piyasasında, ILO’nun da ‘Saygın İş’ politikasına denk düşen asgari ücret belirlenmesini umut ediyoruz. Ancak çalışanların tamamını temsil etmekten uzak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan sağlıklı bir sonuç çıkması mümkün değildir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun mevcut yapısı, söz konusu ücretle çalışan emekçiler için anlamlı bir sonucun çıkmasına engel teşkil etmektedir. Eksik temsille oluşturulan bir komisyondan objektif, bilimsel, TÜİK verilerine dayalı, gerçek yoksulluğu ve açlık sınırını belirleyen rakamların dikkate alındığı anlamlı bir sonuç bugüne kadar çıkmamıştır, eksik temsil devam ettiği müddetçe de çıkmayacaktır. Asgari Ücret Komisyonu daha bilimsel ve rasyonel kriterlere bağlı olarak, tartışmaları telaşsız bir ortamda yapmalıdır. Komisyon, gelirin adil dağılımını gözeterek, insan onuruna yaraşır bir hayat düzeyinin karşılığı olacak çalışanın ve ailesinin harcama/tüketim standardını dikkate alarak bir ücret tespit etmelidir."

"Devlet, asgari ücrette ilişkin vergi muafiyeti konusu adaletli bir şekilde düzenlenmelidir" diyen Özdemir, şunları ekledi: "Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tarafsız bir şekilde çözümün tarafı olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Aksi halde, uzlaşma yerine taraflardan birinin şerh koyduğu bir duruma dönüşecektir. Kuşkusuz asgari ücretin felsefesi, kompozisyonu ve tespit kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak bir tespit bugünkünden daha ileride olacaktır. Bütün bu itirazlar ve öneriler dikkate alınmaksızın, mevcut statükonun sürdürülmesi, asgari ücretten umutlananları yine hayal kırıklığına uğratmaktan başka bir sonuç yaratmayacaktır."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.