• BIST 107.401
 • Altın 174,218
 • Dolar 4,0989
 • Euro 4,9911
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 24 °C

2015 Yönetici Atama Takvimi

2015 Yönetici Atama Takvimi
2015 MEB Yönetici Görevlendirme Kılavuzu yayımlandı kılavuza göre atama takvimi.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİN 2015 YILI GÖREVLENDİRİLME TAKVİMİ

 1. Dört yıllık görev süresini dolduran müdürlerden değerlendirme sonucunda 75’in altında puan almaları nedeniyle görev süresi uzatılmayacak olanlar, yerlerine görevlendirilecek müdürlerin göreve başlamaları beklenmeksizin 12 Haziran 2015 tarihinden itibaren en kısa sürede öğretmenliğe atanacaktır.
 2. Dört yıllık görev süresi dolmayan yöneticilerden norm kadro fazlası konumunda olanların yöneticilikleri, norm kadro fazlası oldukları tarihin içinde bulunduğu ders yılının son günü itibarıyla sona erecektir.
 3. Yöneticilik görevi sona erenlerin, istemeleri halinde öncelikle kendi eğitim kuramlarında alanları itibarıyla boş bulunan öğretmen norm kadrolarına atanmaları esas alınacaktır.
 4. Aynı bahçede veya aynı binada faaliyet gösteren farklı derece ve türdeki eğitim kuramlarında öğrenci sayısının değişmesine bağlı olarak yönetici normlarının aynı bahçe veya aynı bina içerisindeki bir eğitim kurumundan diğer bir eğitim kurumuna geçmesi durumunda mevcut yöneticiler Yönetmeliğin 30 uncu maddesi kapsamında değerlendirilmeyecektir.
 5. Aynı binada faaliyet gösteren farklı derece ve türdeki eğitim kurumlan, mevcut yöneticilerinin dört ve sekiz yıllık görev sürelerinin hesaplanmasında tek bir eğitim kurumu gibi değerlendirilecektir.
 6.  Dönüştürülen eğitim kurumlarının dönüştürülmeden önceki yöneticilerinden dört yıllık görev süresini tamamlamayanlar, kalan görev sürelerini dönüştürülen eğitim    kurumunda tamamlayabilecektir. Dönüştürülen eğitim kurumuna yönetici olarak görevlendirme şartlarını taşımayanlardan müdürlük, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlerini yürütenler istemeleri halinde ilk defa ve yeniden görevlendirme kapsamında durumlarına uygun başka eğitim kurumlarında müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunabilecektir. Ayrıca bunlardan, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevini yürütenler, teklif gelmesi ve istemeleri halinde durumlarına uygun  başka   eğitim kurumlarında bu unvanlarla görevlendirilebilecektir.
 7. Tek müdür tarafından yönetilen birden fazla eğitim kuramlarında en kıdemli ve kıdemi en az olan öğretmen ile öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmen, ilgili eğitim kurumlarının fiilen görev yapan tüm öğretmenleri dikkate alınarak belirlenecektir. Bu belirlemede yöneticiler dikkate alınmayacaktır.
 8. Tek müdür tarafından yönetilen birden fazla eğitim kurumlarında birden fazla okul aile birliği ve öğrenci meclisi başkanı bulunması halinde Ek-1 Form üzerinden yapılacak değerlendirme, yalnızca müdür norm kadrosunun verildiği eğitim kurumunun okul aile birliği başkanı ve yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından yapılacaktır.
 9. Şube müdürü veya daha üstü kadrolarda görev yapanlardan eğitim kurumu yöneticiliklerinde görevlendirilmek isteyenlerin, başvuru tarihinin son günü itibarıyla eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı kadrolarında görev yapıyor olmaları gerekmektedir.
 10. Müdür olarak görevlendirildikleri eğitim kurumlarında dört yıllık müdürlük görev süresini dolduranlardan halen bir başka eğitim kurumunda altı ay ve daha fazla vekâleten veya geçici olarak yöneticilik görevini sürdürenlerin değerlendirilmeleri, vekâleten veya geçici olarak yöneticilik görevini yürüttükleri eğitim kurumlarınca yapılacaktır. Bunlardan asıl görev yerleri itibarıyla toplam sekiz yıllık müdürlük görev süresini tamamlamayanların görev süreleri asıl görev yaptıkları eğitim kurumunda uzatılabileceği gibi, durumlarına uygun diğer eğitim kurumlarında da uzatılabilecektir.
 11. Müdür olarak görevlendirildikleri eğitim kuramlarında dört yıllık müdürlük görev süresini dolduranlardan halen bir başka eğitim kurumunda kurucu müdür olarak görev yapanların değerlendirilmeleri, asıl görev yaptıkları eğitim kuramlarınca yapılacaktır. Bunlardan asıl görev yerleri itibarıyla toplam sekiz yıllık müdürlük görev süresini tamamlamayanların görev süreleri asıl görev yaptıkları eğitim kurumunda uzatılabileceği gibi, durumlarına uygun diğer eğitim kurumlarında da uzatılabilecektir.
 12. Müdür olarak görevlendirildikleri eğitim kuramlarında dört yıllık müdürlük görev süresini dolduranlardan halen yöneticilik (müdür, müdür başyardımcı ve müdür yardımcısı) dışındaki görevleri geçici olarak yürütmekte olanların değerlendirilmeleri, asıl görev yaptıkları eğitim kuramlarınca yapılacaktır. Bunlardan asıl görev yerleri itibarıyla bu geçici görevleri de dâhil toplam sekiz yıllık müdürlük görev süresini tamamlamayanların görev süreleri asıl görev yaptıkları eğitim kurumunda uzatılabileceği gibi, durumlarına uygun diğer eğitim kuramlarında da uzatılabilecektir.
 13. Dört yıllık müdürlük görev süresini dolduran müdürlerden halen vekâleten veya geçici olarak yürüttükleri görevler itibarıyla aynı zamanda değerlendirici konumunda olanlar, kendileriyle ilgili değerlendirme yapmayacaktır. Bu durumda olanların değerlendirmeleri,diğer değerlendiriciler tarafından yapılan değerlendirmeler üzerinden yüzlük sisteme göre hesaplanacaktır.
 14. Kılavuz eki takvime göre yönetici görevlendirme süreci tamamlandıktan sonra yönetici ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları, il millî eğitim müdürlüklerince tutanak altına alınarak boş kalan yöneticilikler internet sitesinde 15 gün süreyle duyurulacaktır. Duyuruda; başvuru süresi, başvurunun nerelere ve nasıl yapılacağı belirtilecektir. Yönetici ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumlarına yapılacak görevlendirmeler, başvuru süresinin bitimini takip eden ilk iş gününden başlayarak Yönetmeliğin ilgili maddeleri çerçevesinde yapılacaktır.
 15.  Vekâleten veya geçici görevlendirme ile eğitim kurumu müdürlüğüne görevlendirilenler, kendileri hariç müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı tekliflerini yapabileceklerdir.
 16. Seçimler nedeniyle istifa eden eğitim kurumu yöneticilerinin istifa tarihleri ile göreve döndürülmeleri arasında geçen süreler, eğitim kurumunda geçen 4 ve 8 yıllık sürenin hesabında dikkate alınmayacaktır.
 17. Geçici görevlendirme onaylarında süre belirtilmeyenler ile başka bir göreve vekâleten atanan eğitim kurumu yöneticileri Yönetmeliğin 27 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (d) bendi kapsamında değerlendirilmeyecektir.
 18. Bu kılavuzda yapılan açıklamalar, yönetici görevlendirmeleri Bakan tarafından yapılacak yurt içi veya yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten eğitim kurumları, Bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan eğitim kurumları ile Bakan onayıyla doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan eğitim kurumlarının yöneticileri bakımından uygulanmayacaktır.

En kıdemli ve kıdemi en az olan öğretmen, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmen, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanının belirlenmesi ve buna ilişkin bilgi ve belgelerin ilgili il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine teslim edilmesi

20 Nisan-08 Mayıs

EK-1 Form üzerinden yapılacak değerlendirme işlemleri

Değerlendirme komisyonu ile sözlü sınav komisyonlarının kurulması

11 Mayıs-12 Haziran

Müdürlük görev süresinin aynı eğitim kurumuna uzatılma duyurusu

Başvuruların alınması

Müdürlük görev süresinin uzatılması

15 -19 Haziran

Müdürlük görev süresinin başka eğitim kurumuna uzatılma duyurusu

Başvuruların alınması

Müdürlük görev süresinin uzatılması

22-26 Haziran

Müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirme duyurusu

Başvuruların alınması

Değerlendirme işlemlerinin sonuçlandırılması

Değerlendirme sonuçlarının duyurulması

29 Haziran-10 Temmuz

Sözlü sınav duyurusu

Sözlü sınav

13-27 Temmuz

Sözlü sınav sonuçlarının duyurulması

28-29 Temmuz

Sözlü sınav sonuçlarına itiraz

03-07 Ağustos

İtirazların değerlendirilmesi ve sonuçlarının duyurulması

10-14 Ağustos

Müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirme

17-21 Ağustos

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme

19 Haziran-29 Ağustos

www.kamuhabermerkezi.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.