• BIST 117.701
 • Altın 166,696
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8248
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C

2016 MEB Yıl Sonu İş ve İşlemleri Resmi Yazı

2016 MEB Yıl Sonu İş ve İşlemleri Resmi Yazı
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda yıl sonu iş ve işlemleri hakkında resmi yazı.

1.    İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması esastır. Ancak;

a)    İstenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velisinin 16.06.2016 tarihine kadar okul müdürlüğünden yazılı talepte bulunması üzerine ilkokul öğrenimleri süresince bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

b)    Kaynaştırma eğitimlerine devam eden ilkokul öğrencilerine, velinin 16.06.2016 tarihine kadar okul müdürlüğüne yazılı talebi ve Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi’nin kararı doğrultusunda, bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir.

e)    E-Okul kayıtlarında aktif olup okula devamı sağlanamayan, e-Okul kayıtlarında pasif durumda bulunan, haftalık ders çizelgesindeki derslerin her birinden en az bir puan alamayan, birinci dönemde okula devam edip ikinci dönemde Yönetmeliğin 27'nci maddesinin 5’inci fıkrasında sayılan mazeretler dışında devam etmeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılır.

2.    Ortaokullarda ise;

a)    Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) toplantıları 13-16 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılarak kurallarda alman kararlar e-Okul ŞÖK İşlemleri ekranına kaydedilecektir.

b)    Özürsüz 20 gün devamsızlık yapanlar ile herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45’ten az olan öğrencilerin sınıf geçmesine veya sınıf tekrarına şube öğretmenler kurulunca karar verilecektir.

e) Sürekli devamsız öğrenciler ile ŞÖK’e kalan öğrencilerin durumlarının e-Okul ŞÖK İşlemleri ekranına işlenmesi sağlanacaktır.

ç) Okula hiç devam etmeyen öğrenciler ve haftalık ders çizelgesindeki tüm derslerden puanı girilmeyen öğrenciler ile ilgi Yönetmelik'in 27’nci maddesinin 5’inci fıkrasında belirtilen mazeretler dışında okula en az bir dönem devam etmeyen öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılacaktır.

d) Seçmeli dersler dâhil tüm dersler puanla değerlendirilecektir. Her dersin özelliğine göre sınav, proje ve ders etkinliklerine katılım puanları e-Okul sistemine işlenecektir.

e)    Özellikle 8. sınıf öğrencilerinin Merkezi Sistem Ortak Sınavları sonunda ortaöğretim kumullarına yerleştirilmelerinde herhangi bir aksaklığa yol açılmaması amacıyla öğrenci puanlarına ilişkin e-okula bütün veri girişlerinin tamamlanması sağlanacaktır.

f)    "E-Okııl / Kuram İşlemleri / ŞÖK Sınıf Tekrarına Kalanlar" ekranı, okul yönetimi tarafından günlük kontrol edilerek ŞÖK kararı alınmamış ve hakkında işlem tamamlanmamış öğrenci bırakılmayacaktır.

g)    Evde ya da hastanede eğitim alan öğrenciler ile kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin durumu, e-Okul öğrenci genel bilgileri ekranından okul yönetimi tarafından işaretlenecektir. ğ) İlgi Yönetmelik'in 23'üncti maddesi kapsamında geçerli mazereti olmadan sınavlara katılmayan, projesini teslim etmeyen öğrencilerin ilgili ders hanesine “G” yazılacaktır. Sürekli devamsız olan öğrenciler ise sistem tarafından otomatik olarak sınıfta bırakılacağından dersler kısmına “G” yazılmayacaktır.

3.    İlgi Yönetmelik' in 21’inci maddesinde, ilkokul 4. sınıf ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarında öğrenci başarısının 100 tam puan üzerinden değerlendirilmesi ve virgülden sonra dört basamak yürütülmesi hükmü yer aldığından, sınıf geçme defterleri bu hükme göre e-Okul sisteminde düzenlenmiş olup bu doğrultuda işlem yapılması hususuna gerekli hassasiyet gösterilecektir. Bütün sınıfların sınıf geçme defterleri incelenerek, sınıf geçen ve sınıf tekrarına kalan öğrencilerde varsa yanlışlıklar ders yılı sona ermeden düzeltilerek gerekli tüm işlemler tamamlanacaktır.

4.    İlgi Yönetmelik' in 1 Tuncu maddesi kapsamında mecburi öğrenim çağı dışına çıkan öğrenciler ders yılı sonunda "c-Okııl/Öğrenci Ayrılma İşlemleri" ekranından pasifleştirilecek ve EK-3 Öğrenim Belgesi verilerek Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilecektir.

5.    İlgi Yönetmelik’ in 32’nci maddesinin 3'üncü fıkrası kapsamında ortaokul/imam hatip ortaokullarında hafızlık eğitimi sebebiyle kaydı dondurulan öğrencilerin kayıtları, 06.06.2016 tarihine kadar aktifleştirilerek sınavları yapılacak ve sınavlarda 45’in altında puan alan öğrencilerin durumları, 13-16 Haziran 2016 tarihleri arasında şube öğretmenler kurulunda görüşülerek karara bağlanacaktır.

6.    Mevsimlik tarım işçileri ile göçer ve yarı göçer ailelerin çocuklarının eğitime erişimine dair olarak yayınlanmış olan 2016/5 sayılı Genelge hükümleri doğrultusunda, okul yönetimleri, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi1 nde “Mevsimlik Tarım İşçi Öğrencisi” geçici nakil sebebi ile gelen bu statüdeki öğrencilerin okula devam takip ve not girişlerini sağlayacaktır. Aynı Genelgenin 3 ’üncü maddesi hükümleri gereğince işlemler yapılacaktır.

7.    İlgi Yönetmelik’ in 18’inci maddesi uyarınca yurt dışına giden öğrencilerin yurt dışı adresleri, okul yönetimi tarafından yıl sonuna kadar eksiksiz bir şekilde e-Okul Yönetim Bilgi Sistem’ine işlenmiş olacaktır. Okul idareleri tarafından yurt dışı adresleri tespit edilemeyen öğrenciler, il-ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirilecek, öğrencilerin yurt dışı adresleri il-ilçe emniyet müdürlükleri aracılığıyla araştırılacaktır. Adresleri tespit edilen öğrenciler Bakanlığa bildirilecektir.

8.    İlgi Yönetmelik'in 86'ncı maddesi uyarınca şube rehber öğretmenleri tarafından oluşturulmuş olan sınıf kitaplıkları kontrol edilerek öğrencilerin okudukları kitap bilgileri eksiksiz bir şekilde e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne işlenecektir.

9.    İlköğretim kuramlarında öğrenci davranış puanlarının verilmesi ve değerlendirilmesine ilişkin ilgi Yönetmelık'm 29’uncu maddesinde; "ilköğretim kumullarında; ders yılının her döneminde öğrencilerin davranışları, Davranış Puan Ölçütleri Ek-4'te verilen ölçütler kullanılarak ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında ise şube rehber öğretmeni tarafından "(1) Geliştirilmeli", "(2) İyi", "(3) Çok İyi" şeklinde değerlendirilerek e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne işlenecektir.

10. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ndeki veriler, sadece Bakanlığımızca yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanıldığından il/ilçe ve okul yönetimleri tarafından üçüncü şahıslarla ve resmî/özel kumrularla paylaşılmayacak, bu konuda gerekli hassasiyet gösterilecektir.

16032600_yazi_000001.jpg16032600_yazi_000002.jpg16032600_yazi_000003.jpg

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.