• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 14 °C

2016 Ocak 14 Günlük Maaş Farkları Duyurusu

2016 Ocak 14 Günlük Maaş Farkları Duyurusu
14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ KBS DUYURUSU

1-  MEMUR 14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ

Personel Ödemeleri 2016 Yılı Yeni Yıl İşlemleri Kılavuzunun "A.3- 14 Günlük Fark Maaş işlemleri" başlıklı bölümünde 14 Günlük Fark Maaş İşlemleri ile ilgili ayrıca duyuru yapılacağı bildirilmişti.

Buna çerçevede, katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük fark maaş hesaplama işlemi 15.01.2016 tarihinde saat 17.00?dan itibaren harcama birimlerinin kullanımına açılacak olup, KBS' de 14 günlük fark maaş hesaplamaları aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde yapılacaktır.

 1.1-14 Günlük Fark Maaş Hesaplama İşlemleri

Bilindiği üzere, katsayı artışından kaynaklanan 14 Günlük Fark Maaş Hesaplaması, 01 Ocak 2016 - 14 Ocak 2016 maaş dönemine ait maaş hesaplaması eski katsayı üzerinden hesaplanan personel için yapılmaktadır.

Bu nedenle, 01.01.2016 tarihinden sonra işe başlayan ve Ocak-2016 dönemi tam maaşı ile birlikte (varsa) 01-14 Ocak 2016 dönemi kıst maaşı yeni katsayı üzerinden hesaplanarak ödenen personele, fazladan tekrar 14 günlük fark maaşı hesaplaması yapılmaması gerekmektedir.

Ancak, 15.12.2015 - 14.01.2016 maaş döneminde eski katsayı üzerinden maaşını alan personel, çeşitli nedenlerle (nakil vb) 14 Günlük Fark Maaş Hesaplama Formuna aktarılmamış ise bu gibi durumda olan personelin 14 Günlük Fark Maaş Hesaplama Formuna aktarılması için KBS 14 Günlük Maaş İşlemleri menüsüne "MAAŞ FARK TABLOSUNA AKTARMA" formu eklenmiştir. 

Katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük fark maaş ödemesi yapılması gerektiği halde KBS-Fark Maaş Bilgi Girişi Formunda kaydı bulunmayan personel için; KB-FARK MAAŞ TABLOSUNA AKTARMA Formunda Personel No alanına ilgilinin personel numarası yazılarak SORGULA butonuna basılacak ve daha sonra da AKTAR butonuna basılarak ilgili personelin 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi formuna aktarımının yapılması sağlanacaktır.

 1.2-14 Günlük Fark Maaş Modülünde Münferit Hesaplama Yapılabilmesine Rağmen Münferit Ödeme Emri Belgesi Oluşturulamaması

14 Günlük Fark Maaş Modülünde münferit hesaplama yapılabilmesine rağmen münferit ödeme emri belgesi oluşturulamaması nedeniyle öncelikle Maaş Bilgi Girişi Ekranında kayıtlı olan personelin 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi Ekranında bulunup bulunmadığı kontrol edilecektir (İşlem Kodları mutlaka kontrol edilmelidir). Bu kontrolün yapılabilmesi için Maaş Raporları < 14 Günlük Fark Maaş Raporları menüsüne "14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi Kontrol Dökümü" eklenmiştir.

 1.3- Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formundan "27-Fark Tazminatı" ve "29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı" Koduyla Giriş Yapılan Personelin 14 Günlük Fark Maaşları

Özelleştirme nedeniyle başka kamu kurum ve kuruluşlarından gelen ve sistemde Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formunda Tazminat kodu "27- Özelleştirme Fark Tazminatı" veya "29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı" girilen personele fark maaş hesaplaması yapılmamaktadır.

Ancak, bu kodlar hatalı olarak girilmiş veya kurumda çalışan emsali personelinin maaşıyla karşılaştırılmak suretiyle (fark tazminatı hesabında 4046 sayılı Kanunun 22 nci maddesinin beşinci ve altıncı fıkralarında sayılan ödemeler dikkate alınmalıdır) fark ödenmesi gerekiyorsa, 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi Formunda Diğer Tazminat Bilgi Girişi Tablosundan 27- Özelleştirme Fark Tazminatı ya da 29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı kodunun silinip, fark maaşların yeniden hesaplatılması gerekmektedir.

 1.5- 14 Günlük Fark Maaş Banka Listelerinin İlgili Banka Şubelerine Elektronik Ortamda Gönderilmesi

14 günlük fark maaş banka listelerinin ilgili banka şubelerine elektronik ortamda gönderilmesi çalışmaları henüz tamamlanmamış olup, bu nedenle, 14 günlük fark maaş banka listelerinin önceden olduğu gibi disket, cd, e-posta vb. yöntemlerle ilgili banka şubelerine ulaştırılması gerekmektedir. Bu çerçevede, say2000i < 14 günlük Fark Maaş Raporları menüsünde bulunan "14 Günlük Fark Bordro Banka Disketi" formundan fark maaş disketi için dosya oluşturulabilmektedir.

   2- KADRO KARŞILIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONELİN 14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ

Kadro karşılığı sözleşmeli personel için 14 günlük fark maaş hesaplamaları 18.01.2016 tarihinde açılacaktır.

 3-KBS MAAŞ BİLGİ GİRİŞİ EKRANI-DİL TAZMİNATI BİLGİ GİRİŞİ FORMUNDAN GİRİŞ YAPILMADIĞI HALDE DİL TAZMİNATI ÖDENENLER

KBS-Maaş Bilgi Girişi Ekranı < Dil Tazminatı Bilgi Girişi Formundan bilgi girişi yapılmadan direkt say2000i < Maaş Bilgi Girişi Formundan yabancı dil tazminatından Yararlanıyor seçeneği işaretlenmek suretiyle dil tazminatı ödenenleri gösterir liste (Ek 1) duyuru ekinde yer almakta olup, 02/2016 maaş döneminden itibaren ekli listede yer alanlardan Dil Tazminatı Bilgi Girişi formundan bilgi girişi yapılmayanlara yabancı dil tazminatı hesaplanmayacaktır.

Buna göre, ekli listede yer alan personelden dil tazminatı ödenmeye devam edilecek olanlar için KBS-Maaş Bilgi Girişi Ekranı < Dil Tazminatı Bilgi Girişi Formundan bilgi girişlerinin yapılması gerekmektedir.

 Bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.

 

                Ertan ERÜZ

             Genel Müdür V.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.