• BIST 112.122
 • Altın 174,874
 • Dolar 4,0467
 • Euro 4,9920
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C

3 Khk ile 8 Önemli Düzenleme

3 Khk ile 8 Önemli Düzenleme
672, 673 ve 674. kararnameler

672, 673 ve 674. kararnameler;

1- İLK SİVİL ORGENERAL

Rütbe karşılıkları müsteşar için orgeneral, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü için korgeneral, müsteşar yardımcıları, teftiş kurulu başkanı ve genel müdürler için tümgeneral, genel müdür yardımcıları ve müstakil daire başkanları için tuğgeneral, daire başkanları için albay olarak belirlendi.

MSB’nin ilk sivil müsteşarı olan eski Düzce Valisi Ali Fidan’a “orgeneral” rütbe karşılığı verildi.

2- KAMU KURUMLARINDAN 42 BİN KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Son kararnamelerle FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle asker, polis ve hâkim-savcıların da aralarında yer aldığı yaklaşık 42 bin kişi kamudan ihraç edildi. Darbe girişiminden bu yana KHK’larla kamudan atılanların sayısı 59 bin 77’ye çıktı.

En fazla ihraç 28 bin 163 kişi ile Milli eğitim Bakanlığı’nda (MEB) yaşandı. sağlık Bakanlığı’nda 2 bin 18, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bin 519, Gıda, Tarım, Hayvancılık Bakanlığı’nda 733, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda 439 kişi ihraç edildi. Ayrıca 543 hâkim ve savcı ile 820 askerin ihraç listesi de Resmi Gazete’de yayımlandı.

3- DRONE SATIN ALANIN KİMLİĞİ BİLDİRİLECEK

İHA satan şirketler, ürün bilgileri ile satın alan kişinin kimlik bilgilerini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün oluşturacağı kayıt sistemine kaydedecek.

Kayıt işlemi satışın gerçekleştirildiği gün yapılacak. Kayıtlar, suç işlenmesinin önlenmesi ve suç soruşturmalarında kullanılmak üzere kolluk kuvvetleriyle paylaşılacak. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 10 bin TL para cezası verilecek. Kurallara aykırı olarak veya mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında İHA uçuranlara, bin ile 10 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak.

 

4- DERSHANE ÖĞRETMENİ KAMUYA GEÇEBİLİYOR

Dershaneler ve öğrenci etüt eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmenler kamuya geçebilecek.

14 Mart 2014 tarihi itibarıyla eğitim personeli olarak çalışan ve 1 Ocak 2014 itibarıyla en az 6 yıl sigorta primi ödenenler için geçerli olacak. Öğretmeler, KPSS şartı aranmadan, 6 ay içinde bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak sözlü sınavda başarılı oldukları takdirde boş sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanabilecek.

5- 53 OKUL 'KAPANAN' LİSTESİNDEN ÇIKTI

KHK’yla, 53 özel okul ve 1 özel öğrenci yurdu, kapatılan özel öğretim kurumları listesinden çıkarıldı. Yurtdışında öğrenim gören öğrencilerden, FETÖ ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan 158 kişinin ise öğrencilikle ilişikleri kesildi. Bu kişilerin denklik işlemleri yapılmayacak ve akademik unvan ve derecelerine bağlı haklardan yararlanamayacaklar.

6- DİJİTAL VERİLER ARTIK ADLİ TIP'A EMANET

KHK’yla, Ergenekon, Balyoz gibi FETÖ’nün kumpas davaları sırasında kamuoyunu çok uzun süre meşgul eden soruşturmalarda elde edilen dijital verilerin incelenmesine ilişkin önemli bir düzenleme hayata geçirilerek, bu yetki Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Tıp Kurumu’na verildi.

Bu amaçla kurum bünyesinde Adli Bilişim İhtisas Dairesi Başkanlığı kuruldu. Daire, mahkemeler tarafından talep edilen bilişim ile ilgili konularda gerekli incelemeleri yapmakla yetkili kılındı. Bu kapsamda Adli Tıp Kurumu’nda 292 kadro ihdas edildi.

7- CEZAEVİ YAPIM SÜRECİ HIZLANDI

Ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurullarının başkan ve üyelerinin görevi sona erdirildi. Yeni başkan ve üyeler 10 gün içinde seçimle belirlenecek. Adalet Bakanlığı’nca yeni inşa edilecek cezaevlerinin yapım sürecinin hızlandırılması için önemli düzenlemeler yapıldı.

8- EMEKLİ HAKİM VE SAVCILAR GERİ DÖNEBİLİR

Kendi isteğiyle emekli olan hâkim ve savcılar, istedikleri takdirde tekrar mesleklerine dönebilecek. Önceden istifa edip mesleğe dönen ve daha sonra yeniden istifa ederek ayrılan hâkim ve savcılara da tekrar görev yapma yolu açıldı.

Düzenlemede bu kişilerin KHK yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde başvuruda bulunmaları ve mesleğe kabulde aranan nitelikleri kaybetmemiş olmaları şartıyla, ayrıldıkları tarihteki koşullarla ve HSYK’nın ilgili dairesinin kabulü ile atanabilecekleri belirtildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.