• BIST 1.433,690
 • Altın 533,71
 • Dolar 9,4200
 • Euro 10,9600
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 14 °C

4 Yıl Şartına Takılan 632 KHK’lılar Müdür Yardımcısı Olamayacak mı?

4 Yıl Şartına Takılan 632 KHK’lılar Müdür Yardımcısı Olamayacak mı?

Bilindiği gibi MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİN GÖREVLENDİRİLMELERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK’inin 7. Maddesine göre  Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

 1. a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.
 2. b) Bakanlığın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki şube müdürü veya daha üstü kadrolarda görev yapmış olmak.
 3. c) Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az dört yıl görev yapmış olmak.

Bu maddedeki asaleten kelimesi 632 No’lu Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçmiş eski sözleşmeli öğretmenler için çok büyük bir problem doğurmaktadır. Çünkü 2011 Haziran’da  KHK ile kadroya geçen öğretmenlerin Hizmet Cetvellerine Adaylık Kaldırma tarihi ve asaleten atama tarihi 632 No’lu KHK’nın yürürlüğe girdiği 4 Haziran 2011 tarihi yazmaktadır. Bahsi geçen öğretmenlerin MEBBİS’lerinde Öğretmenliğe Esas Süreleri sözleşmeli atandıkları tarih baz alınmasına rağmen, Hizmet Cetvellerindeki bu eksiklik yüzünden 632 KHK’dan önceki hizmet yılları hiçe sayılmaktadır. Bu da ciddi bir hak kaybına neden olmaktadır. Halbuki kararnamede personelin hak kaybına uğramaması için yasal alt yapı doldurulmuştur. Kararnamede şu ibarelere yer verilmektedir; Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz. Kısacası kararnameyle kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler atandıkları ilk yıl adaylık eğitimlerini almış ve farklı farklı sürelerde hizmet vermiş olmalarına rağmen sanki 632 KHK tarihinde yeni atanmış muamelesi görmektedirler. Bu yüzden Müdür Yardımcılığı ve Müdür Baş Yardımcılığı için gerekli 4 yıl asaleten çalışma şartını sağlayamamaktadırlar. Yani 7-8 yıllık öğretmenler 4 yılını tamamlayamadığı için müdür yardımcılığına başvuramamakta ve hak kaybına uğramaktadır. Bu durumda yönetmeliği uygulamaya çalışan MEB, açık açık Bakanlar Kurulu Kararnamesini uygulamamaktadır. Zira Kararnamede, sözleşmeli pozisyonda alınan mali ve sosyal haklar hakkında bir kısıtlama ve mahsuplaşma yapılamayacağını teminat altına almıştır. Önemli bir problem de, farklı illerde ve ilçelerde farklı uygulamaların olmasıdır. Bazı iller bu durumda olan öğretmenlerin MEBBİS’lerinde yazan Öğretmenliğe Esas Süreyi baz alarak  müdür yardımcılığı başvurularını kabul ederken, bazıları  Hizmet Cetvelinde yazan Asalaten atanma ibaresini baz alarak kabul etmemektedir.  147 hattı bu konuda doyurucu bilgi vermemektedir. Müdür Yardımcısı Görevlendirmelerinin yapıldığı bu haftalarda  zaten 2005 yılı sonrası binlerce atama yapılan geçmişleri stres ve sıkıntıyla dolu eski Sözleşmeli Öğretmenlerin bu sorunlarının biran önce giderilmesini Kamuhabermerkezi olarak temenni ederiz. KAMUHABERMERKEZİ/ÖZELHABER www.kamuhabermerkezi.com tüm hakları Kamu Haber Merkezine aittir. Aktif bağlantı linki verilmeden kopyalanamaz.


 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.