• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 27 °C

80 Bin Okul İdarecisi Göreve Geri Dönüyor

80 Bin Okul İdarecisi Göreve Geri Dönüyor
Danıştay, okul müdürü ve müdür yardımcılarının görevine kanunla son verilmesini ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesine aykırı buldu. Müdürlere geri dönüş yolu açıldı.

10 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetici görevlendirme yönetmeliği ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliğinde köklü bir değişiklik olmuştu.

2014 Yönetici atama takvimi ile birlikte 80 bin okul yöneticisi bulunduğu okulda 4 yılı tamamlayan okul yöneticileri yasanın çıkmasıyla, diğerleri de 4 yılını tamamladığında otomatik olarak görevden alındı.

Okul müdürleri haklarını idare mahkemelerinde aradı. Ancak mahkemelerden beklenen sonuç çıkmadı. İdare mahkemeleri, görevden almaların iptalini ve göreve iadesini içeren talepleri esasına bakmadan reddetti.
Aktif Eğitim Sen, idare mahkemesinin kararını Danıştay’da temyiz etti. Talebi görüşen Danıştay 2. Dairesi, yöneticilerin kanunla görevden alınmasını kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı buldu. İdare mahkemesinin ret kararını bozdu.

DANIŞTAY: İDARE MAHKEMESİ ESASA BAKMALI
Danıştay kararında, “İdare Mahkemesi’nce işin esasına girilmek suretiyle bir karar verilmesi gerekirken, yönetimce kurulmuş yönetsel davaya konu olabilecek bir işlemin varlığından söz edilemeyeceğinden bahisle davanın incelenmeksizin reddedilmesinde hukuki isabet görülmemiştir ”denildi.

GÖREVE İADE YOLU AÇILDI
Danıştay kararından sonra dava açan kişilerle ilgili dosyalar idare mahkemelerine gidecek. Mahkemeler Danıştay’ın kararına uyma ya da uymama yönünde karar verecek. Uyma kararı çıkarsa, MEB 1 ay içinde müdürleri göreve iade etmek zorunda. İdare mahkemesi uymama yönünde ısrar ederse, Aktif Eğitim Sen karara tekrar itiraz edecek. Bu durumda dosya Danıştay Dava Daireleri Kurulu’na gidecek. Oradan çıkan karar ise içtihat hükmünde. 80 bin yöneticinin göreve iade edilmesi gerekiyor.
 
OKUL MÜDÜRLERİ HAKLI ÇIKTI
Aktif Eğitim Sen Başkanı Osman Bahçe, Danıştay’ın kararının görevden alınan okul müdürlerini haklı gösterdiğinin altını çizdi: “Yapılan tasfiye işlemi yasayla gerçekleşmiş de olsa hukuksuz olduğu ortaya çıktı. Burada idare yöneticileri derhal görevlerine iade etmeli. Yaklaşık bir yıldır mağdur edilen yöneticilerin maddi-manevi haklarının da iadesi yapılmalı.”

 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.