• BIST 110.932
 • Altın 174,858
 • Dolar 4,0586
 • Euro 4,9825
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 13 °C

AYDOĞDU'dan Son Dakika Açıklamalar

AYDOĞDU'dan Son Dakika Açıklamalar
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Twitter hesabından İl İçine başvuranların neden İl dışına başvuramadıkları hakkında açıklama yaptı.

Bugün,il içine müracaat eden neden il dışına müraccat edemiyor diye birçok görüş geldi;Bu konuyla ilgili olarak:

İl içi yer değiştirmeler  başvuruları 20-26 Mayıs 2015 tarihleri arasında atamalar 29 Mayıs 2015 tarihinde yapılacaktır. 
Öğretmenlerin görevden ayrılma işlemleri ise öğrencilerin  karnelerinin verildikten sonra (ders bitimi)15 Haziran2015 tarihinden den itibaren yapılacaktır.

İller arası yer değiştirmelerin başvuruları 10-16 Haziran 2015 tarihleri arasında atamalar 18 Haziran 2015 tarihinde yapılacaktır.

Öğretmenlerin görevden ayrılma işlemleri ise 19 Haziran dan itibaren yapılacaktır.

Bu duruma göre il içinde 29 Mayıs 2015 tarihinde yer değişikliği yapan bir öğretmen  aradan  11 gün geçtikten sonra iller arası yer değiştirme isteğinde bulunarak atanması halinde bu öğretmen her iki okulunda  normunu işgal edecektir.

Ayrıca il içindeki atamasının iptal edilmesi  durumunda ise başka  bir meslektaşının  il içinde, atanmak istediği okulu engelleyerek il içinde yer değiştirmemesine  sebep olacaktır. İller arası kontenjanların belirlenmesine de  engel olacaktır..İşte ulvi gerekçe bu...

Bu arada il içi tayin isteyen;tayni çıkmadığında iller arası tayin isteyebilir.

Bugün norm kadro güncellemesi ile ilgili yapılan açıklamlarla ilgili;birkaç yanlış noktayı düzeltmek de fayda görüyoruz..Şöyle ki:

Bakanlığımız norm kadro Yönetmeliği hükümlerine  göre okul ve kurumların norm kadrolarını sürekli güncel tutulmaktadır. 

Şöyle ki, yeni açılan okul ve kurumların ve yeni açılan sınıfların okul/kurum açma veya sınıf açma onayları ile birlikte Bakanlığımıza ulaşması durumunda okul ve kurumların normları süre aranmaksızın belirlenerek sisteme işlenmektedir​.

Diğer taraftan, Talim ve Terbiye Kurulunca ders saatlerinde ve haftalık çizelgelerde her hangi bir değişiklik yapılmadığı gibi eğitim dairelerinin eğitim kurumlarının öğretmen normunu etkileyecek bir kararı ve uygulaması bulunmamaktadır.

Bu noktadan hareketle,eğitim kurumlarının normunun sürekli güncel tutulduğu dikkate alındığında; Ekim 2014 ile Mayıs 2015 arasında değişen bir durum yok ise Bakanlığın norm güncellemesi yapmasının bir anlamı olmayacaktır.

Ayrıca  Dönüşen eğitim kurumları bakımından ise örnek vermek gerekirse; İlk öğretim okulu iken  orta okula  dönüşen ancak uhtesinde 3 ve 4 üncü  sınıf  bulunan okullarda bu yıl 4 ünü sınıfı okutan sınıf öğretmenlerinden   12 Haziran 2015 tarihinde öğrencilerinin  mezun olması sonucunda norm fazlası olacaklar il içinde  yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

Ancak bu öğretmenlerin görev yaptıklarıeğitim kurum müdürlüklerince başvuru sayfasında bulunun “12 Haziran 2015 tarihinden sonra  norm kadrofazlası ” butonunu işaretlemeleri  gerekmektedir.

KAMUHABERMERKEZİ

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.