• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 11 °C

AYM Kararı Sonrası MEB Yöneticileri Neler Yapmalıdır?

AYM Kararı Sonrası MEB Yöneticileri Neler Yapmalıdır?
1.3.2014 tarihli ve 6528 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı maddelerinin iptali için 13.07.2015 tarihinde toplanan Anayasa Mahkemesi kararını verdi.

ZORLA KAPATMADA “HAYIR” KARARI
 
Anayasa Mahkemesi Dershanelerin kapanmasını da kapsayan yasayı iptal etti.

Yüksek mahkeme üyeleri siyasi baskılar yerine hukukun, kamu vicdanının sesine, milletin feryatlarına kulak vererek ülkemizin yarınlarına konulacak ipoteklere vize vermemiştir.

Dershanelerin kapanmasını engelleyen bu kararla;

1-Milyonlarca gencimizin gelecek planlarına hukuksuz müdahalelere
2-Milyonlarca öğrenci velisinin evlatlarının aydınlık geleceğini temin etme konusundaki çaresizliğine,
3-Yaklaşık 60.000 dershane öğretmeni olmak üzere toplam yaklaşık 100.000 kişinin ekmeğiyle keyfi biçimde oynanmasına,
4-Personel ve fiziki yapı açısından örgün eğitime dair görevlerini hakkıyla yerine getirmekte zorlanan devlet okullarının devlet dershaneciliği gibi ek ve teknik bir yükün ağırlığından kurtulmasına
5-Milletimizin hukuka olan güven ve inancının yok edilmesine müsaade etmemiş ve eğitim kamuoyunun üzerinde dolaşan karabulutların bir nebze de olsa dağılmasını sağlamıştır.

Bu kararın uygulanması sürecinde dönüşen dershanelerin, dönüşemeyecekleri için kapanan dershanelerin, temel liselere kayıt yaptıran öğrencilerin, dershaneler devam edeceğinden bazı öğrencilerini kaybedecek temel liselerin durumları eğitim kamuoyunu bir süre daha meşgul edecektir. Ancak idare makamlarının AYM karalarını uygulamaya yönelik atacakları sağduyulu adımlar sorunları minimize edecektir.
 
HAKSIZLIĞA UĞRAYAN BİNLERCE YÖNETİCİ GÖREVLERİNE DÖNECEK
 
Ayrıca yüksek mahkeme aynı kanunun okul yöneticileriyle ilgili liyakat esaslı atama sistemini yok eden maddelerini de iptal etmiştir.

Yüksek mahkeme okullarda çalışkan ve başarılı yöneticilerin görevden alınmasına ve yerlerine bilimsel/objektif kriterler yerine sadece siyasi/sendikal referanslarla belirlenmiş kişilerin atanmasına sebep olan maddeyi iptal ederek:
 
1-MEB’in tepeden tırnağa siyasallaşmasına
2-Başarılı ve çalışkan binlerce okul ve kurum yöneticisinin sınav vb. yöntemlerle kazandıkları görevlerinden sübjektif değerlendirme ve kriterlerle görevden alınmasına
3-Devlete ait makam ve mevkilere sadece siyasi/sendikal referanslarla atama yapılmasına
4-Okullardan hizmet alan çocuk ve gençlerimizin keyfi görevden alma ve atamaların olumsuz sonuçlarına mahkum edilmesine,
5-Subjektif kriterlere bağlı atamalarla Eğitim kurumlarında personelin çalışma barışının bozulmasına
6-Yaklaşık bir milyon eğitim çalışanının kariyer planlarına dair ümitlerinin söndürülmesine
7-Eğitim gibi bütün milleti ilgilendiren konularda köklü sistem değişikliklerinin bazı kişi ve kurumların keyfi tercihlerine bağlı olarak gerçekleştirilmesine engel olmuştur.

Bu kararla ilgili olarak AYM kararlarının geriye dönük işlememesi nedeniyle AYM kararını referans alan yeni mahkeme süreçleri başlayacak ve haksızlığa uğrayan yönetici ve öğretmenlerin mağduriyetleri sona erecek VE

HAKSIZLIĞA UĞRAYAN BİNLERCE OKUL/KURUM YÖNETİCİSİ GÖREVLERİNE DÖNEBİLECEKTİR.
 
Anayasa Mahkemesinin 2014/88 sayılı madde ile ilgili kararının Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından kesinleşen bilgilere göre, her kademedeki MEB yöneticilerinin idari ve hukuki yönden neler yapabilecekleri ayrıntılarıyla buradan tüm eğitimcilere duyurulacaktır.

aktifeğitimsen

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.