• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 11 °C

Bakan AVCI'dan Şubat Ataması Açıklaması

Bakan AVCI'dan Şubat Ataması Açıklaması
Bakan Avcı, şubat atamasına ilişkin, "Elimizde netleşmiş, üzerinde bütün ilgili tarafların mutabakata vardığı bir rakam olsa bunu açıklarım" diyerek, kamuda bütün kadroların yasayla ihdas edildiğini hatırlattı.

Elimizde bir 10 bin var, en rahat konuşabildiğim rakam bu"

Bakan Avcı, şubat atamasına ilişkin, "Elimizde netleşmiş, üzerinde bütün ilgili tarafların mutabakata vardığı bir rakam olsa bunu açıklarım" diyerek, kamuda bütün kadroların yasayla ihdas edildiğini hatırlattı. 

Hangi kamu kuruluşunun o yıl kaç memur alacağına TBMM´de karar verileceğine işaret eden Bakan Avcı, "Meclis şu anda kapalı. Meclis açıldıktan sonra zaten bütçe hemen geliyor, bütçe kanunu vesilesiyle biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak kadro talebinde bulunacağız, olabildiğince çok kadro almaya çalışacağız" diye konuştu. 

TBMM´den geçen yıl 47 bin kadroluk bir tahsis çıktığını anımsatan Bakan Avcı, verilen kadroların hemen kullanılamadığını, kadroların ne kadarının kullanılabileceğine Maliye Bakanlığının karar verdiğini kaydetti. 

Bakan Avcı, "Geçen yıl 47 bini kullanamadık, 37 bine izin çıktı. Maliye Bakanlığı, ´37 bini bu sene kullanabilirsiniz´ dedi. Biz de kullandık. Elimizde bir 10 bin var. Bunu cepte kabul ediyoruz, en rahat konuşabildiğim rakam o şu anda. Şubat için 10 bin tamam ama yeni alacağımız kadrolardan bir kısmını bunun üzerine koyacağız. Bunun ne kadar olacağı da TBMM´de belirlenebileceği için, şu anda benim Meclis iradesinin önüne geçerek ´şunu yapacağız, bunu yapacağız´ demem doğru olmaz" ifadesini kullandı.   

Aşağı yukarı bir tahmini olup olmadığının sorulması üzerine de Bakan Avcı, öğretmenlere bu konuda "Bir atama daha olsaydı ben de girerdim diye arkadaşlarımızı ve yeni KPSS´ye girecek arkadaşlarımızı memnun edecek bir seviyede bir sonuç alacağımızı tahmin ediyorum" dediğini aktardı. 

Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şubat ataması yapacağız inşallah. 10 binin üzerine Meclis´ten çıkacak kadro neyse ondan ekleyeceğiz ama Meclis bize diyelim ki 40 bin daha verdi, 50 bin etti. Bunun 50 binini de şubatta kullanamayız. Niye? Çünkü biz KPSS ile alıyoruz. Şubatta atanacak arkadaşlarımız, geçen yıl, 2015 KPSS´den aldıkları puanlarla atanıyorlar. Buna karşılık, 2016 Temmuz´unda yeni bir KPSS yapılacak. Oraya da yeni mezun öğretmen adayları, önceki sınavlarda yeterince başarılı olamamış arkadaşlarımız tekrar girecek. Biz 2016 KPSS sonuçlarıyla da öğretmen almak zorundayız. Bu çocuklar oraya boşuna girmiyorlar. Onlar seslerini yükseltmeye başladılar, ´Elinizdeki bütün kadroları Şubatta harcarsanız, ben sınava niye gireyim´. Dolayısıyla 2016 KPSS´sine girecek adaylarımız için de bir kontenjanı muhafaza etmek zorundayız. Şubat ve ağustos için dengeli bir dağılım yapmak durumundayız." 

 

 "Şubatta atanacak öğretmenler oryantasyon eğitiminden geçecek" 

"Şubatta atanacak öğretmenlerin hemen görev yerlerine değil de kıdemli öğretmenlerle birlikte bir dönem geçirmesi konusundaki çalışmanız hangi aşamada" sorusunu da yanıtlayan Bakan Avcı, önceki uygulamalarda adayların atamayı takip eden 15 gün içinde göreve başladıklarını kaydetti. 

Görev yapacağı ili, ilçeyi, köyü hayatında ilk kez gören, bilmediği koşullarda görev yapmaya başlayan öğretmenler için sürecin zorlu geçtiğini ifade eden Bakan Avcı, yeni başlayacak uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bunun için bir alıştırma, oryantasyon dönemine şiddetle ihtiyacımız var. Bu sene onu uygulamaya başlıyoruz inşallah. Şubat atamasında ataması yapılacak öğretmenlerimiz, 1 Mart itibarıyla, tarih değişebilir, 3 Mart olur, 5 Mart olur, göreve başlayacak öğretmenlerimiz 1 Mart´tan itibaren maaşlarını almaya başlayacaklar ama atandıkları ile gitmek zorunda olmayacaklar. Tercihe bağlı olarak ya bulundukları ilde ya üniversiteyi bitirdikleri ya da atandıkları ilde önce bir oryantasyon eğitiminden, bir yönlendirme, alıştırma eğitiminden geçecekler. 

Bir danışman öğretmenleri olacak. Meslekte belli bir süreyi tamamlamış, 10 yıl ve üzerinde görev yapan, tecrübeli, başarısıyla, öğretmenlik nitelikleriyle dikkat çeken, temayüz etmiş, fiilen görev yapmakta olan bir öğretmen büyüğün danışmanlığında olacak, ona zimmetleyeceğiz. Milli Eğitim müdürlüklerimiz ve danışman öğretmenlerimizle birlikte yaptıkları bir plan, program çerçevesinde bu öğretmenimiz okullarda derslere girmeye başlayacak. Ders anlatmak için değil ders dinlemek için, ders vermek için değil ders almak için." 

Yeni atanan öğretmenlerin, tecrübeli öğretmenlerin nasıl ders anlattıklarını, nasıl ödev verdiklerini, öğrencileri nasıl motive ettiklerini, öğretmenlerle ilişkide nelere dikkat ettiklerini gözlemleyeceklerini, bürokrasiyi tanıyacaklarını, mevzuatı öğreneceklerini anlatan Avcı, eğitimin mart, nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacağını, dört ay süreceğini bildirdi.

Danışman öğretmen ile irtibatın, yeni atanan öğretmenin göreve başlamasıyla kesilmeyeceğini, gittiği yerde bir sorunla karşılaştığı zaman danışman öğretmeni arayabileceğini söyleyen Bakan Avcı, atanan öğretmenin göreve başlamadan önce tecrübeli bir öğretmen çevresine sahip olacağını belirtti. 

Bakan Avcı, öğretmenler için yaz tatilinde hizmet içi eğitimler düzenlediklerini anımsatarak, yeni atanan öğretmenler için de bu dönemde, gidecekleri bölgenin özelliğine göre ayrı bir eğitim verileceğini kaydetti.  

Örneğin, ana dili Kürtçe olan çocukların çoğunlukta olduğu bir okula gidecek öğretmenin, çocuklarla ve velilerle rahat iletişim sağlayabilmesi için temel bir dil eğitiminden geçeceğini, Eskişehir´e gidecek bir öğretmenin şehrin gelenek göreneği hakkında bilgi sahibi olacağını, Şanlıurfa´ya gidecek öğretmenin "sıra gecesi" geleneğini öğreneceğini anlatan Avcı, söz konusu eğitimle öğretmenlerin vatandaşın, velilerin iyi gününde kötü gününde hissiyatını paylaşabilecek, onlarla hemhal olmasını sağlayacak ön bilgileri edineceklerini ifade etti. 

Bakan Avcı, "Oryantasyon eğitimiyle öğretmenlerimizi sınıflarına daha hazırlıklı olarak göndermeyi ümit ediyoruz" dedi. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.