• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

BİLSEMLERE ÖĞRETMEN SEÇİMİ

BİLSEMLERE ÖĞRETMEN SEÇİMİ
BİLSEM Öğretmen seçimi sürecinde beraberinde sorunları da getirecektir...

MEB 2008 den beri kadrolu atama yapmadığı Bilim ve Sanat Merkezlerinin öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak öğretmen alımı yapmak üzere kolları sıvamış, bu amaçla 1-7 Eylül 2015 tarihleri arasında MEBBİS üzerinden başvuru almaya başlamıştır.

Ancak bu formu incelerken aklımıza bazı sorular takılmıştır.

1-      Özel eğitim alanında lisans, yüksek lisans, doktora yapmış olmak seçeneklerinin puan olarak dönmesi güzeldir ancak, farklı bir alanda tezsiz yüksek lisans yapanların bu avantajdan yararlandırılması son derece yanlıştır. Ayrıca halen yüksek lisansa devam edenlerinde burada değerlendirilmesi uygun olabilir.

2-      Projelere ek puan verilmesi doğrudur ancak form eksik veya hatalıdır.

a.       TÜBİTAK vb. ulusal projelerin açılımı nedir?

b.      Kalkınma Ajansı projelerine ek puan verilirken Ulusal Ajans projeleri niçin katılmamıştır. Bu konuyla ilgili acil olarak bilgilendirme yapılmalıdır.

c.       TÜBİTAK destekli Uluslararası projelerden kasıt nedir?

d.      TÜBİTAK destekli projeleri yapmak yürütmek, görev almak değerlidir de bu projelere katılımcı olmak değersiz midir? Proje eğitimlerinde katılımcı olmakta puan olarak değerlendirmeye katılmalıydı diye düşünüyorum.

3-      Danışmanlıklara puan verilmesi uygundur.

4-      Yayınlara puan verilmesi uygundur, ancak ispatı nasıl olacak, popüler dergiden kastedilen nedir? Okul dergisindeki yazı bu kapsama girer mi? Ayrıca günümüzde internet makaleleri de kullanılmaktadır, bununla ilgili çalışmalar değerlendirmeye katılabilecek midir?

5-      Sanatsal Faaliyetlere verilen puanlar değerlidir, ancak açıklama gereklidir. Örneğin benim üniversitede oynadığım tiyatro oyunu ek puana dâhil midir? Öyle ise nasıl ispatlanacaktır. Ya da öğrencilerimle birlikte çektiğimiz amatör film puan almaya yeterli midir? Yoksa festivallerde ödül alan filmler mi kastedilmektedir.

6-      Çalıştay ve Kongrelere puan verilmesi iyidir, ancak buralarda yapılan bildirilere 2 puan verilmesi az değil midir?

7-      YDS den D (60 – 69 puan arası) almak değerlidir, ancak E (50-59 puan arası )almakta puan olarak değerlendirilmelidir.

8-      Form  MEB HİE Katılımını ve HİE de eğitim görevlisi olma gibi bir kriteri de barındırabilirdi.

Görüldüğü üzere MEBBİS üzerinde yer alan Ek2 değerlendirme formu ile ilgili olarak bir yeniden düzenlemenin ve açıklama yapmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır.

“Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu” ile ilgili değerlendirmelerimiz

Herhangi bir açıklama yapılmaz ise il komisyonları belgeye boğulacak ve  belirtilen sürede sonuçlar açıklanamayacaktır.

Farklı illerde farklı uygulamalar olacağından çok sayıda itiraz ve adaletsizlik olacak sınav sonuçları yargıya taşınacaktır.

Özellikle büyük şehirlerde adayların 3 katını çağırmak yetersiz kalacak, sınava çağırılanlar gelmeyecek belki de atanan kişiler görevlerine başlamayacak kurumlar öğretmensiz kalacaktır. Bu nedenle adayların 10 katı sözlü sınava çağırılmalıdır.

Standart bir CV formatı belirlenip ek olarak doldurulması istenebilir.

Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme ve Atama kılavuzu her ne kadar öğretmen seçmeye çalışsa da bu form öğretmenden ziyade öğretim görevlisi seçmeye dönük bir form olmuştur.

Saygılarımla

Fatih Bedri ASLAN

Sınıf Öğretmeni/KAMUhaberMERKEZİ/ÖZEL HABER

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.