• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 12 °C

Bundan sonraki öğretmen atamaları sözleşmeli olacak

Bundan sonraki öğretmen atamaları sözleşmeli olacak
Bakan Yılmaz, bundan sonraki bütün öğretmen atamalarının, sözleşmeli öğretmen kapsamında yapılacağını bildirdi.

Darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan okulların Milli Eğitim Bakanlığına devrinin ardından bu okullara kayıt durumuna ilişkin bir soru üzerine Yılmaz, bakanlığın bu okulların ihtiyaçlar esas alınarak ilkokul, ortaokul ya da lise olarak fonksiyonunu devam ettirilmesi konusunda görüşünün bulunduğunu, en kısa zamanda bu çalışmayı tamamlayacaklarını ifade etti. 

KHK kapsamında kapatılan 15 üniversitenin öğrencilerinin diplomalarında hem yeni hem de eski üniversitelerinin yer alacağının belirtilerek, "Bu bir fişleme değil mi?" sorusu yöneltilen Yılmaz, "YÖK hiç devralmasıydı hangi diplomayı alacaktı? Okulunun diplomasını alacaktı. Dolayısıyla okulunun diplomasını almasını bir fişleme olarak görmüyorsa, o halde devletin vereceği bir diplomanın yanında ´bu okuldan nakledilmiştir, bu okuldan devralınmıştır´ demesinde bir fişleme olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir şey olmasaydı, kendi okuluna devam edecekti, mezun olsa o okulun diplomasını alacaktı. Bu fişleme sayılır mı?. Sayılmaz." yanıtını verdi. 

Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin ücret ve sosyal hakları aynı

Bakan Yılmaz, bir gazetecinin sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin haklarına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, sözleşmeli öğretmenlikte sözlü sınavın ehliyet ve liyakatten uzaklaşmak için değil, bilhassa bunları sağlamak için yaptıklarını belirtti. Hiçbir yazılı kriteri dikkate almadan sadece mülakatla öğretmen alımı yapılması halinde ´burada liyakat yok´ denilebileceğini ancak öğretmenlerin KPSS puanına ve sözlü değerlendirmeyle alınacağının altını çizen Yılmaz, bu nedenle mülakatın kesinlikle ehliyet ve liyakati sağlamak için yapıldığını söyledi. 

Bakan Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki illere son 3 yılda 157 bin 167 öğretmenin atandığını, ancak aynı dönemde 106 bin 340 öğretmenin yani yaklaşık yüzde 70’inin geri dönmek istediğini belirtti. 

 

Yılmaz, sözleşmeli öğretmenliğe ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Evlatları olduktan sonra anne babalar kendilerini de unuturlar. Bu kadar değerli evlatlarınızı, daha önce görmediğiniz bir kişiye evladınızı götürüp ona teslim eder misiniz? Diyelim ki öğretmen denilen bir kimliği var. Peki bu seri katil midir, farklı nitelikleri mi vardır? Dolayısıyla daha farklı nitelikler aranması gerekmez mi yazılı sınavın yanında? Dolayısıyla, ehliyet ve liyakat esas şimdi sağlanacaktır. Bundan milletin gönlü rahat olsun. Çünkü biz Türkiye´nin geriye gitmesini istemeyiz, ileriye gitmesini isteriz. 2023 hedeflerimiz var, insanımız daha özgür, daha demokratik bir ortamda ve daha refah içinde yaşasın diyoruz. Bunu da liyakatte ve ehliyette geriye giderek değil, daha ileri giderek yakalayacağımıza inanıyoruz. Dolayısıyla bize güvenin."

 

Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin ücret, ek ders ücreti ve sosyal haklar bakımından birebir aynı olacağını bildirdi. Sözleşmeli öğretmenliği sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine değil, Türkiye´nin 4 bir tarafına uygulanacağını belirten Yılmaz, ancak problemin bu bölgelerdeki öğretmenlerin oralarda kalış süresini makul seviyeye getirmek olduğunu, bunun da sözleşmeli öğretmenlikle yapılabileceğini düşündüklerini aktardı. Yılmaz, Akdeniz Bölgesi’nde öğretmen doluluk oranının yüzde 92, Doğu Anadolu´da yüzde 93, Ege´de yüzde 96, Güneydoğu Anadolu´da yüzde 91, İç Anadolu’da yüzde 98, Karadeniz´de yüzde 93, Marmara´da yüzde 87 olduğunu bildirdi. Yakın dönemde 15 bin öğretmen alımının yapılacağını hatırlatan Yılmaz, "Ama bu süreç içerisinde ilave ihtiyaç somut olarak ortaya çıktığında Şubat´ı beklemeden de yeniden öğretmen alımı için duyuruya çıkacağız." dedi.

Soru üzerine Türkiye genelindeki öğretmen açığının 64 bin dolayında olduğunu belirten Yılmaz, zorla emekli etmek gibi bir çalışmalarının da bulunmadığını söyledi. Yılmaz, bundan sonraki bütün öğretmen atamalarının sözleşmeli olacağını belirterek, "(Şimdi alacağınız sözleşmeli, şubatta alacağınız kadroluysa ben buna başvurmayayım, şubattakine başvurayım) diye soran oluyor. Bundan sonraki bütün öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmen kapsamında yapılacak. Sözleşmeden kadroya da 4 yılın sonunda olacak. Artık Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacını sözleşmeli öğretmenlerden karşılayacaktır." bilgilerini aktardı. 

 

Ataması yapılacak 15 bin öğretmenin 6 aylık aday öğretmenlik sürecinden geçip geçmeyeceğinin sorulması üzerine de Yılmaz, "Hayır görmeyecekler. Bunlar istisnadır. Geçen dönem şubat ayında aldığımız öğretmenler, 6 aylık staj döneminden geçmişti. Onları eylülde sisteme katacağız. Ama bu alacağımız bu öğretmenleri, olağanüstü şartlar nedeniyle doğrudan eğitim sistemimize katacağız. 15 bin yeter mi? İhtiyaç olduğunda tekrar öğretmen alımı duyurusuna çıkabiliriz. Ancak ihtiyacın netleşmesiyle birlikte." diye konuştu. 

Türkiye genelinde norm fazlası 40 bin öğretmenin bulunduğunu da hatırlatan Yılmaz, "Dolayısıyla 40 bin norm fazlası ve 15 bin öğretmeni dikkate alacağız. 40 bin öğretmen sistem içinde ancak etkin şekilde kullanılmıyor. Şimdi etkin şekilde kullanılacak. 15 bin artı 40 bin, 55 bin. İhtiyaç  ne kadardı? 64 bin. Demek ki iyi bir planlamayla üç aşağı beş yukarı bir şeyler yapabiliriz." ifadelerini kullandı. Sözleşmeli öğretmenlikte eş durumu için öğretmenin bulunduğu yerin esas olacağını hatırlatan Yılmaz, "Öğretmen kilit personel. Herkes personel eş ayarlamasını öğretmene göre yapacak. İster bayan öğretmenimiz, ister erkek öğretmenimiz olsun. Kanunda bunun maddesi var." hatırlatmasını yaptı.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.