• BIST 83.048
  • Altın 147,273
  • Dolar 3,7683
  • Euro 4,0468
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -10 °C

Dershanelerin Özel Okula Dönüşümüne İlişkin Merak Edilen Sorular

Dershanelerin Özel Okula Dönüşümüne İlişkin Merak Edilen Sorular

1-Dershanelerde ve etüt eğitim merkezlerinde çalışan hizmetli, sekreter, büro görevlisi, memur statülerinde çalışan kişiler de Bakanlıkta istihdam edilecek mi? 5580 sayılı Kanunun Ek Madde 1. Fıkrasında, bu haktan yararlanabilecekler belirtilmiştir. Buna göre dershaneler ve öğrenci etüt eğitim merkezlerinde “eğitim personeli “ olarak çalışmakta olanlar ifadesi yer almaktadır. Bununla birlikte söz konusu eğitim kurumlarının dönüşümü esas alındığından, bahsi geçen personelin dönüşen kurumlarda da istihdam edilebileceği değerlendirilmektedir. 2-Bakanlıkta istihdam edilebilmek için 2014-2015 eğitim öğretim yılında da bir dershane veya etüt eğitim merkezinde çalışmam gerekli mi? Kanunun yürürlülüğe girdiği 13.04.2014 tarihinde dershane ve etüt eğitim merkezlerinde fiilen eğitim personeli olarak çalışanlardan, 01.01.2014 tarihi itibariyle bu işyerleri üzerinden ödenmiş prim gün sayısı en az altı yıl olanlar için düzenleme yapılmıştır. 3-Formasyonu olmayan eğitim personeli de Bakanlıkta istihdam edilebilecek mi? 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 1. ek maddesinde, bu madde kapsamında Bakanlıkta istihdam edileceklerde aranacak şartların Maliye Bakanlığı ve Bakanlıkça belirlenecek yönetmelik hükümlerince belirleneceğine hükmedilmiştir. 4-Formasyonu bulunduğum ilde alabilir miyim? Bu konu ile ilgili talepler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yazılı olarak iletilmiştir. 5-Öğrenci başına verilecek eğitim ve öğretim desteği miktarı ne kadardır? Eğitim ve öğretim desteği ile ilgili çalışmalar Maliye Bakanlığı ve Bakanlığımızca yürütülmektedir. Çalışmalar tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır. 6-Temel Lise nedir hangi programı uygulayacak haftada kaç saat ders olacak, Temel Liseye bu sene 11.sınıfta okuyan Anadolu ve Fen Lisesi öğrencisi nakil yaptırabilecek mi? Temel lise, dönüşüm süresince faaliyet gösterebilecek özel ortaöğretim kurumlarının adıdır. 2018-2019 eğitim- öğretim yılı sonunda faaliyetlerine son verilecektir. Temel Lise her sınıf düzeyinde öğrenci kaydı alabilecektir. Uygulanacak program ile ilgili çalışmalar tamamlanma aşamasına gelmiştir. 7-Fiziki şartları uygun olan kurucular 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren doğrudan nihai olarak dönüşeceği okula dönüşebilir mi? Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesine uygun binası olan dershane kurucuları 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren dönüşebilir.  8-2014-2015 eğitim öğretim yılında Anadolu Lisesine dönüşmek istiyorum. Bu mümkün mü? Yönetmelik ve Yönerge hükümlerine uygun binada 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren doğrudan Anadolu Lisesi’ne dönüşmek mümkündür. 9- Kurumumuzu 1.09.2015 tarihinde kapatırsak kıdem tazminatı ve diğer hak taleplerini kurumumuzdan mı karşılayacağız? 5580 sayılı Kanunun Ek 1. Maddesine göre öğretmen unvanlı devlet memurluğu kadrolarına atananlar kurumlarından tazminat talebinde bulunamayacaklardır. 10- Farklı bir kurumla birleşerek başvuru yapmak isteyen kurumlar yeni bir şirket kurmadan var olan dershanelerden birinin adı üzerinde birleşebilirler mi? Birden fazla dershanenin mevcut bir çatı altında birleşmesi, diğer dershaneler açısından devir olma anlamına gelmektedir. Bu tür bir devir yoluna başvuranlar dönüşüm programına başvurabilir. Ancak 4706 sayılı Kanun “Aynı ilde birden fazla dershanenin şubesi niteliğinde olmaksızın faaliyet gösteren birden çok dershanenin kurucusunun bir araya gelerek kurdukları şirket tüzel kişiliklerince aynı taşınmaz için müracaat edilmesi durumunda bunların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilir.” ifadesine yer vermektedir. Buna göre diğer dershanelerin mevcut bir kurucuya ait olan bir dershane ismi altında bir araya gelmesi 4706 sayılı Kanunun geçici 16. maddesinde bahsettiği içerikteki bir birleşme anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla yeni bir tüzel kişilik oluşturmadan bir araya gelen dershaneler mevcut bir dershane ismine devir olarak dönüşüm programına katılabilir ama Kanunun ön gördüğü irtifak hakkı ve bina kiralamada öncelikli olma hakkını sağlamaz. 11) 3 yıldan az faaliyet gösteren dershaneler de teşviklerden yararlanmamak koşulu ile dönüşüm programına alınıyor mu? 14.03.014 tarihinde faal olan tüm dershaneler dönüşüm programına başvurabilir. 3 yıl şartı dönüşüm programına başvurmak için değil, 4706 sayılı Kanunun geçici 16. Maddesinde yer alan irtifak hakkı ve bina kiralama hakkından yararlanabilmek için gerekli olan süredir. 12) Temel lise standartları belli olduysa nelerdir? Temel Lise standartları, kısa süre içerisinde yayımlanacak olan Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi’nde yer alacaktır. 13) Mevcut dershane binamızda 2018/2019 öğretim yılı sonuna kadar herhangi bir düzenleme yapmaksızın temel lise olarak hizmet verebilir miyiz? Mevcut binanız yayımlanacak olan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ve Özel Öğretim Kurumları Standartlarına uygun ise binanızda Temel Lise olarak faaliyet gösterebileceksiniz.  14-Halen faaliyette bulunan Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezlerinden Özel Okula dönüşmek istemeyen ancak, 01/09/2015 tarihinden sonra faaliyetine yine Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri olarak devam edecek kurumların dönüşümü nasıl gerçekleşecektir? Özel Okula dönüşmek istemeyen, faaliyetlerine Kanunun öngördüğü çerçevedeki düzenlemeleri yaparak öğrenci etüt eğitim merkezi olarak devam etmek isteyen, bu nedenle de dönüşüm programına başvuru yapmadan dönüşümünü tamamlamak isteyen öğrenci etüt eğitim merkezlerinin, Kanunun öngördüğü düzenlemeleri yaparak Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Milli Eğitim Müdürlükleri kontenjan boyutunu da dikkate alacak şekilde gerekli incelemeyi yaparak Ruhsat üzerinde gerekli düzenlemeyi yapacaktır. 15- Dönüşüm başvuru sırasında verilecek taahhütnamenin içeriği nasıl olmalıdır? Özel okula dönüşüm taahhüdünde bulunacak kurumların kurucu/kurucu temsilcisi tarafından; 2018-2019 eğitim öğretim yılı bitimine kadar okul binalarını Genel Müdürlükçe belirlenerek internet sayfasında yayınlanan standartlara uygun hale getireceğine veya standartlara uygun başka bir binaya nakil yapacağına ilişkin taahhüt olmalıdır. MEBBİS Modülünde kurumların başvuru sırasında belirttikleri adımların taahhütte yer alması gerekir. 1 Eylül 2015’e kadar dershane faaliyetine devam edip etmeyeceği, varsa 2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar faaliyet göstereceği Temel Lise veya okul türü ile en geç açacağı dönüşüm okulu ve türü, en geç 2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonunda nihai olarak dönüşeceği okul ve türü yazılmalıdır. 16-İrtifak hakkı ve bina kiralama durumundan etüt eğitim merkezleri yararlanabilecek midir? İrtifak ve bina kiralama haklarından etüt eğitim merkezleri yararlanamayacaktır. 4706 sayılı Kanunda “Aynı ilde birden fazla dershanenin şubesi niteliğinde olmaksızın faaliyet gösteren birden çok dershanenin kurucusunun bir araya gelerek kurdukları şirket tüzel kişiliklerince aynı taşınmaz için müracaat edilmesi durumunda bunların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilir.” İfadesini yer almaktadır. AÇIKLAMALAR: -Aynı kurucuya ait birden fazla dershane dönüşüm sürecine ayrı ayrı başvurup her biri farklı kurumlara dönüşebilir. Dönüşüm sürecinde ayrı dönüşüm okulu olan bu kurumlar sonunda tek bir okula da dönüşebilir. Aynı kurucuya ait olan birden çok dershane dönüşüm sürecinde farklı okullar olup, nihai olarak tek bir okula dönüşecekse; başvuru sırasında alınan noter taahhüdünde, kurumların ayrı ayrı dönüşüm sürecinde okul açıp, dönüşüm süreci sonunda tek bir kuruma dönüşeceği ifadesi yer almalıdır. Aynı kurucuya ait bu durumdaki kurumlar için yeni bir tüzel kişilik oluşturmaya gerek yoktur.


  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Diğer Haberler
  • BİLSEM Öğretmen Seçme Kılavuzu16 Ocak 2017 Pazartesi 19:02
  • Öğretmenlerin 2017 Ek Ders Ücretleri14 Ocak 2017 Cumartesi 13:56
  • BAKANDAN "ŞUBAT ATAMASI" AÇIKLAMASI13 Ocak 2017 Cuma 19:11
  • 2017 Özür Grubu Boş Kontenjanları13 Ocak 2017 Cuma 19:03
  • 2017 Ocak Özür Durumu 2. Aşama Başvuruları13 Ocak 2017 Cuma 13:07
  • Şubat Ayında 10 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alınacak12 Ocak 2017 Perşembe 19:14
  • 2017’DE ROTASYON VAR11 Ocak 2017 Çarşamba 21:25
  • 2017 MEB SINAV ÜCRETLERİ11 Ocak 2017 Çarşamba 12:52
  • MEB'de Yeni Göreve İadeler Geliyor09 Ocak 2017 Pazartesi 13:41
  • Öğretmen atamaları Şubat ve Ağustos'ta09 Ocak 2017 Pazartesi 08:47
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.