• BIST 111.032
 • Altın 174,588
 • Dolar 4,0640
 • Euro 4,9847
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C

Destek Eğitim Odası ve Sık Sorulan Sorular

Destek Eğitim Odası ve Sık Sorulan Sorular
Destek Eğitim Odası ve Sık Sorulan Sorular

Destek Eğitim Odası ve Ekders

dwstek.jpg

Sınıf öğretmenleri, branş öğretmenlerinin dersinde destek odasında görevlendirilirse ek dersi yanı sıra destekleme odasında yapmış olduğu dersin ücretini alabilir mi?

 

HAYIR. Sınıf öğretmenleri derslerine branş öğretmeni girdiği derslerde yönetimin kendilerine vermiş olduğu eğitim öğretim ile ilgili görevleri yürütürler.

İlkokulumuzda destek eğitim odası açılmış olup, bu odada ilgili yönetmeliğe uygun olarak eğitim,öğretim saatleri dışında bir sınıf öğretmenimiz tarafından kaynaştırma öğrencilerine ders verilmektedir. Branşı sınıf öğretmeni olan öğretmenimize bu dersinin ücret karşılığı yüzde yirmibeş artırımlı olarak mı ödenir yoksa normal tarife mi uygulanır ?

Destek eğitim odasına öncelikle okulun öğretmenlerinden olmak üzere RAM’da görevli öğretmenler ya da diğer okul ve kurumlardaki öğretmenler görevlendirilir Destek eğitim odasında verilen destek eğitim hizmetleri okulun veya kurumun ders saatleri içinde yapılır. Bu alanda çalışan öğretmenlerden, branşı özel eğitim sınıf öğretmeni olan ve özel eğitim alanında kurs almış, sertifikası olan sınıf öğretmenleri, ek ders ücretlerini % 25 artırımlı alırlar.

Okul yöneticileri destek eğitimi odası açabilir mi?

Okul yöneticileri maaş karşılığında girmek zorunda oldukları ders görevlerini tamamladıktan sonra, haftada 6 saate kadar destek eğitim odasında görev alabilir.

İlkokulda müdür yardımcısı,  destek eğitim odasında ders vererek ek ders alabilir mi?

Yöneticiler de destek eğitim odalarında derse girebilirler.

Branş öğretmenlerinin maaş karşılığı derslerini tamamlamalarından sonra ''destek eğitim odası''nda verdikleri dersler karşılığında %25 artırımlı ücret alabilirler mi?

Özel eğitim sınıflarında fiilen derse giren bütün öğretmenler %25 arttırımlı ek ders ücretinden yararlandırılır.

30 saat dersi olan sınıf öğretmeni branş öğretmeninin dersine girdiği saatlerde destek odasında görev alabilir mi?

Sınıf öğretmenleri derslerine branş öğretmeninin girdiği saatlerde idarenin vermiş olduğu eğitim ile ilgili işleri yaparlar. Bazen bu ders görevi olur. Ancak hem kendi sınıfındaki ders ücretini alıp hem de aynı saat için destek eğitim odasından alması mümkün değildi. Branş öğretmenleri de destek eğitim odasında branşı ile ilgili derse girebilirler ve girdikleri derslerin ücretini %25 fazla alabilirler.

Normal eğitim yapan bir ilkokulda müdür yardımcısı olan biri mesai saatleri içerisinde kendi gireceği destek eğitim odası veya okuma yazma kursu açabilir mi?

Yöneticiler asli görevlerini aksatmamak şartıyla destek eğitim odasında veya okuma yazma kursunda görev alabilirler.

Müdür yardımcısı 12 saat derse girip ek dersi aldıktan sonra 6 saatde destek odasından ek ders alabilir mi?

Yöneticiler aylık karşılığı 6 saat derse girdikten sonra isteğe bağlı 6 saat ders görevlerini özel eğitim kapsamında yürütebilirler. Ancak 12 saat dersin üstüne 6 saat de özel eğitim dersine girmeleri mümkün değildir.

Öğretmenimiz 19 saat derse girmekte,ayrıca 14 saat destek eğitim odasında 2 öğrenciye ders vermektedir.Toplam 33 saat yaptığından  ek ders ödemesinde sıkıntı olur mu? Ayrıca bu saat toplamına göre hafta sonu yetiştirme kurslarında kaç saat daha ders alabilir?

Öğretmenin girmesinde ve ücretini almasında sakınca yoktur. 33 saat normal müfredat kapsamında derse giren bir öğretmen yetiştirme ve destekleme kurslarında 7 saat derse daha girebilir.

Alanı sınıf öğretmeni olan ilkokul müdür yardımcısının görev yaptığı okulda, destek eğitim odasında 6 saat görev yaparsa yapılan bu görev aylık karşılığı ders görevi olarak kabul edilip ek ders ücreti ödenmez mi, yoksa müdür yardımcısına 6 saat ek ders ücreti ödenir mi?kamu haber merkezi

Yöneticiler 6 saat aylık karşılığı, 6 saat ücret karşılığı derse girebilirler.

Destek Eğitim Odasında görev alan ücretli öğretmen ek ders ücretini %25 fazla alır mı ?

Özel eğitim sınıflarında derse giren ücretli öğretmenler ek ders ücretlerini %25 fazla alamazlar.

Sınıf öğretmeni branşında müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım. Destek eğitim odalarında kurs açabilir miyim?kamu haber merkezi

Yöneticiler aylık karşılığı ve ek ders ücreti karşılığı olan görevlerini destek eğitim odalarında yerine getirebilirler.

İlkokul idarecilerinde maaş karşılığı derse girme olmadığı halde destek eğitim odasında görev alırsam bunun 6 saati maaş karşılığına mı gider ?

Branşı sınıf öğretmenliği ya da okul öncesi olan idareciler ders bütünlüğünün bozulmaması için aylık karşılığı derse girmeyebiliyorlar. Ancak branşı ne olursa olsun bütün idareciler isteğe bağlı olarak kararın 6. maddesine göre derse girip ücret alabilmek için öncelikle kararın 5. maddesi kapsamındaki aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamaları gerekiyor.

İlkokul Müdürüyüm ve derse girmemekteyim. Okulda açacağımız Destek Eğitim Odasında 8 saat derse girersem haftada kaç saatini ek ders olarak alırım?

6 saat aylık karşılığı ders görevini doldurmayan yöneticiye 6. maddesi gereği ek ders ücreti ödenemez. Bu nedenle girmiş olduğunuz 8 saat dersin 6 saati aylık karşılığı 2 saati ise ücret karşılığı olarak değerlendirilmelidir.kamu haber merkezi

Sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım 6 saat halk oyunları egzersiz çalışması yapıyorum..Aynı zamanda destek eğitimde 8 saat görev almak istiyorum. Fakat 40 saati aştığı için görev alınamayacağı söyleniyor...Ders dışı egzersiz çalışmaları 40 saatin içinde mi hesaplanıyor?

Ders dışı eğitim çalışmaları 40 saat sınırı içinde hesaplanmamalıdır.

Anaokulu idarecileri, destek egitim odasında görev alabilir mi?

EVET. Alabilir.

KAMUHABERMERKEZİ

 • Yorumlar 38
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.