• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 19 °C

Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili Merak Edilenler

Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili Merak Edilenler
Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili Merak Edilenler

Destekleme ve Yetiştirme Kursları hakkında merak edilen başlıkları burada kısa özet sorular ve cavapları halinde bulabilirsiniz.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili Merak Edilenler:

Türkçe öğretmeni ve müdür yardımcısıyım. Kursta 6 saat derse giriyorum. Hem kurs müdürü olup hem derse girebilir miyim ? Girebiliyorsam kurs müdürü ek dersi ayrı olarak ödenir mi?

 

Kurs merkezi yöneticisi hem fiilen girdiği dersin ücretini hem de yönetim görevi karşılığı ek ders ücretini alabilir.

Hafta sonu kursunda görev alan bir öğretmen aynı zamanda sınav görevine başvurabilir mi? Örneğin cumartesi açık öğretim sınavına başvurduk sınav saat 2 de kurs ise saat 2 de bitiyor kursun son iki saatine girmeyip sınav görevimize gitmemizde bir sakınca var mıdır?

Kurs göreviniz sizin asli göreviniz. Mazeretsiz olarak devamsızlık yapamazsınız. Her iki görevin birbiriyle çakışmaması durumunda bu görevleri yürütmenizde ve ders ücretini almanızda sakınca yok ama verdiğiniz örnekteki gibi bir görevi aksatıp diğer göreve gidemezsiniz.

Ortaokul müdürüyüm. 12 saat derse giriyorum. Hafta içi okul bitiminde açtığımız yetiştirme kursunda görev yapmamda bir sakınca var mıdır? Diğer yöneticiler gibi 10 saate kadar fiili olarak görev yapabilir miym?

Yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.

Kurslarda iki idareci olarak bulunmaktayız. Fakat yöneticilerden birine 2 saat ödenir maddesi nedeniyle sadece okul müdürü 2 saat almaktadır. Yöneticilerden bir tanesi ibaresi ne anlama gelmektedir?

Yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Diğeri alamaz.

Kurslar  kapsamında, halk eğitim merkezinde üniversiteye hazırlık dersi vermek istiyorum. Kayıt için öğrencilerin mezun olması gerekiyor. Ancak mezun öğrencilerden yaşı büyük olanların kayıtlarını sistem görmüyor. Yaş sınırlaması var mıdır?

Yaş sınırı yoktur.Tekrar kontrol ettirin.

Kursta bazı günler hiç öğrenci gelmezse ek ders ödenir mi?

Ek ders ücretinin ödenebilmesi için görevin fiilen yapılmış olması gerekmektedir.

Kursların bir gününde müdür diğer günün de müdür yardımcısı 2 saat yönetici ek dersi alabilir mi? Yoksa o günlerde okulda müdür olduğu için hafta sonu 2 gün de yönetici ek dersini müdür mü alır ?

Yöneticilik ek ders ücreti her zaman için aynı kişiye de verilebilir, dönüşümlü de verilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta aynı gün için birden fazla yöneticiye ücret verilmemesidir.

Okul müdürüyüm. DYK kurslarında cumartesi ve pazar günde iki saat haftada 4 saat ek ders alıyorum. Ayrıca okulumuzda okuma yazma kursları açılacak. Açılacak olan okuma yazma kurslarında da ayrıca ek ders ücreti alabilir miyim?

Aynı maddeden açılacak 2 kurs için 2 ücret alınmaz.

Toplamda 24 saat dersim var. Maaş karşılığı 15 saat kesiliyor. DYK kurslarında iki kat ek ders ödendiği için 30 saat ek dersim kesilmiş oluyor. İdareciler ek ders hesaplarken bu iki kat ek dersin yarısını kesmeleri yani normal ek ders parası hesaplamaları gerekmez mi?

Yönetici ve öğretmenler öncelikle aylık karşılığı ders görevlerini doldurmalıdırlar. Aylık karşılığı ders görevi ise alınan ücret değil, girilen ders saati sayısı olarak değerlendirilmelidir.

Görevli izinli iken destekleme ve yetiştirme kursu ek dersim kesildi bu doğru bir uygulama mıdır?

Görevli/izinli olunan dönemlerde de idari izinli olunan dönemlerde de kursu ek ders ücretinin ödenemeyeceği değerlendirilmektedir.

Okuma yazma kurslarında herhangi bir nedenle yapılamayan dersin daha sonra telefisi yapılarak ek ders ücreti alınabilir mi?

Alınabilir.

Müdür olarak hafta sonları 8 saat yetiştirme kursu veriyorum. Hem kurs ücretimi hem de kurs merkez müdürü olarak 2 saatlik yöneticilikten doğan kurs ücreti alabilir miyim?

10 saate kadar fiili ders görevi verilebilir. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden birine cumartesi için 2 saat, pazar günü için ise 2 saat olmak üzere toplam 4 saat ek ders ücreti ayrıca ödenir. Bu ödemeler birbirinden bağımsız olarak ödenmelidir.

Ortaoğretim kurumunda müdür yardımıcısı olarak görev yapmaktayım. Şubat tatilinde öğrencilerimiz için iki haftalık yoğunlaştırılmış kurs düzenlersek, haftalık en fazla kaçar saat derse giribilir?

Yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar.

Okulumuzda açık lise dersleri veriliyor. Bir idareci 8 saat derse girip, 10 saat de açık lise dersi verip ayrıca yetistirme kursu da açabilir mi?

Yetiştirme kursları ile açık lise dersleri ek ders kararlarının 8. maddesine göre düzenlenmiş olup bu madde kapsamında girilebilecek azami ders saati sayısı 10'dur.

Okul müdürüyüm, hafta sonu açtığımız ortaokul yetiştirme kursunda branşım olan 10 saat derse giriyorum. Hem 10 saatlik ders ücretini hem de 4 saatlik yöneticilik ek dersini alabilir miyim?

Alınır.

Hafta sonu kurslarında ayrı iki okulda görev alma imkanı var mı?

En fazla bir okulda görev alınabilir.

Rehber öğretmen yetiştirme kursunda görevlendirilebilir mi?

Hayır.

Hafta sonu 10 saat fiili derse giren idareci ayni zamanda iki gun de yöneticilik görevi yaparsa ek ders saati 10 mu yazılır, 14 saat yazılabilir mi?

14 saat yazılır.

Hafta içi 30 saat ders okutan ücretli öğretmene, hafta sonu DYK Kurslarında görev verilebilir mi?

Ücretli öğretmenlere 30 saate kadar ders görevi verilebilir.

Müdür yardımcısıyım. Hafta içi 6 saat zorunlu 2 saat isteğe bağlı dersim var. Destekleme kurslarında da 6 saat hafta sonu 6 saat hafta içi dersim var. Ayrıca hafta sonu aynı gün için hem müdür hem yardımcısı yonetici ek dersi alabilir mi ?

10 saate kadar fiili ders görevi verilebilir. Ayrıca kursun hafta sonu olması durumunda yöneticilerden sadece birisine yönetim görevi için cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2'şer saat ek ders ücreti ödenmelidir.

İlkokulda müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım. İlkokul olduğu için normal girilmesi gereken 6 saati girme imkanı yok. Destekleme kurslarında 4 saat görev aldığım taktirde girdiğim 4 saatin tamamını ek ders olarak alabilir miyim?

Hafta sonu ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevlerinin ücretleri ilgilinin aylık karşılığı ders görevini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın ödenmelidir.

Sınıf öğretmeniyim ancak ortaokulda müdürlük yapıyorum. Hafta sonu destekleme yetiştirme kursunda kurs merkez müdürü olarak destekleme yetiştirme kursunda derse girebilir miyim?

Yönetici ve öğretmenlere fiili 10 saate kadar ders görevi verilebilir. Kurs hafta sonu ise yöneticilerden birisine yönetim görevinden dolayı cumartesi ve pazar günlerinin her biri için ikişer saat ücret ayrıca ödenir.

Zeka Oyunları dersini  açtığımız takdirde kaç saate kadar ek ders alınır?

Okulda uygulanan haftalık ders programında yer alan derslerden kurs açılabilmektedir.

Kursları hafta içi yapmaktayız. Müdür yardımcısına yöneticilik görevinden dolayı ek ders ödenir mi ?

Hafta içi yapılan kurslar için yöneticilere yöneticilik görevlerine karşılık ek ders ücreti ödenmez.

Meslek lisesinde müdür yardımcısıyım.10 saat hafta içi normal derse giriyorum.Hafta sonu 12 saat DYK da derse giriyorum.Aynı zamanda cumartesi ve pazar DYK yöneticisiyim.22 saatin doluyor diye 2+2 DYK yönetim ücreti verimiyor.

Yöneticiler normal müfredat kapsamında 6 saat aylık karşılığı, 6 saat de ücret karşılığı olmak üzere derse girip ikinci. 6 saatin ücretini alabilirler. Yetiştirme kursunda ise yönetici ve öğretmenler fiilen 10 saate kadar derse girip ücretlerini alabilirler. Yöneticiler fiilen girdikleri bu derslerin yanı sıra ayrıca hafta sonu kurslarındaki yöneticilik görevlerinden de cumartesi ve pazar günlerinin her biri için 2'şer saat ek ders ücreti alırlar.

KAYNAK: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz.

 • Yorumlar 22
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.