• BIST 110.059
 • Altın 174,787
 • Dolar 4,0903
 • Euro 4,9985
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C

DÖRT YILINI DOLDURAN YÖNETİCİLER SINAVA GİRECEK Mİ ?

DÖRT YILINI DOLDURAN YÖNETİCİLER SINAVA GİRECEK Mİ ?
Yöntici atama yönetmeliğinde yapılan değişiklikle müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı ile ilgili merak edilen konular

MEB  TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME'NİN 37 MADDESİNİN 8.FIKRASINA GÖRE 

Okul ve Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine,

Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir.

Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.

Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz.şeklinde düzenlenmiştir.

görevlendirmelerin nasıl olacağına dair usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecktir.

Meb ekim ayında yayınladığı yönetmeliğin  23.maddesinde '' Müdür başyardımcılığı ve/veya müdür yardımcılığı boş bulunan veya dört ve sekiz yıllık müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığı süresini dolduranlardan boşalacak eğitim kurumlarına ''sadece sınav kazananlardan atama yapacağını duyurmuştu.  Dört yıllık ve sekiz yılını dolduran müdür ve müdür başyardımcılarınn hepsinin yeri boş gösterilecek  böylece yerleri boşalan müdür ve müdür başyardımcıları   atanmak için yeniden sınava girmeleri gerekiyordu.

27/1/2016 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle ''Dört yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görev süreleri, eğitim kurumu müdürünün inhası, il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile dört yıl süreyle uzatılabilir''.şeklinde düzenlenmiştir.

peki bu değişiklik ne  anlama gelmektedir.

1-2014-2015 yılı sonunda dört yıllık süreyi doldurun ancak  danıştay İDDK'nın  verdiği iptal karına göre yeniden görevlendirmesi yapılmayan müdür ve müdür başyardımcıları Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına yeniden görevlendirilebilecklerdir.

Danıştay İDDK  Müdür Yardımcısı ve Müdür Başyardımcısı görevlendirmelerinin sadece okul müdürü teklif edecek şeklinde olmasının doğru olmadığı, duyuru ve objektif kriterlerin ortaya konulması gerektiği yönünde karar vermişti.Böylece öğretmenlerin direk müdür yardımcısı olarak  görevlendirilmesi ile  birlikte dört yılını dolduran müdür yardımcılarınında yeniden görevlendirilmesinin yürütmesi durdurmuştu.

MEB 27.01.2016 tarihlinde yaptığı değişilikle danıştayın kararını   dört yılını dolduran müdür yardımcıları ve müdür baş yardımcıları  için geçersiz hale getirmiş oldu.Ancak  dört yılını dolduran müdür yardımcıları arasında tercih yapılırken herhangi bir kriter konulmaması yine mahkemelik olur gibi gözükmektedir.

2-Bu değişiklikle İptal edilen yönetmeliğe göre öğretmen iken direk müdür  yardımcısı ve müdür başyardımcısı olarak  görevlendirmesi yapılan yöneticiler  dört yılın sonunda aynı usulle sınava girmeden yeniden görevlendirilebileceklerdir.

3-Bu değişiklikten sonra müdür yardımcısı ve müdür başyardımcıları artık ister iptal edilen yönetmeliğe göre öğretmen iken görevlendirilen olsun ister dört yılı doldurup yeniden görevlendirilenlerin yazılı sınava girmelerine gerek yoktur.

4-Bu değişiklikle yazılı sınav müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına  ilk defa görevlendirilecekler için yapılacaktır.

5-Dört yılın sonunda görevlendirmesi bitenler  sadece kendi  görev yaptığı okul  değil diğer okullarıda tercih edebileceklerdir.Müdürlükle ilgili yapılan düzenlemede verilen 8 puanın sadece halen görev yaptığı için şeklinde düzenleme yapılmışken müdür ve müdür baş yardımcılığında halen veya sadece kendi okulu şeklinde bir açıklma bulunmamaktadır.Dolayısıyla müdür yardımcıları ve müdür başyardımcıları başka okullarıda tercih edebileceklerdir.

 

NOT;Yönetmelikte dikkat edilmesi gereken değişiklik uzatılabilr şeklinde düzenlenmesidir.uzatılıp uzatılmayacağı tamamen idarenin takdirine bırakılmıştır.

Müdür ve müdür başyardımcıları ile ilgili yapılan değişiklik.

(5) (Ek:RG-27/1/2016-29606) Dört yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görev süreleri, eğitim kurumu müdürünün inhası, il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile dört yıl süreyle uzatılabilir.

 

serkanbilir

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.