• BIST 110.932
 • Altın 174,409
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 23 °C

Ek Dersler ve Sık Sorulan Sorular

Ek Dersler ve Sık Sorulan Sorular
Ek Dersler ve Sık Sorulan Sorular

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ek Dersler ve Sık Sorulan Sorular:

 

 

 

 

 

 

-Rapor günlerim kar tatiline denk gelirse  ek ders alır mıyım?

-Alamazsınız.

-Müdür yardımcısıyım ve 6 saat derse giriyorum. Öğretmenlerin raporlu olduğu günler onların yerine haftada bazen 18 saat derse girdiğim oluyor . 18 saat derse girdiğim hafta 6 saat maaş karşılığı girmiş oluyorum geriye girdiğim 12 saatin ücretini yazabilir miyim ?

-Dersi boş geçen sınıfın derslerini ortaokul ve liselerde öncelikle nöbetçi öğretmen, nöbetçi öğretmen uygun değilse yöneticilerden biri; ilkokullarda ise öncelikle dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmeni, değilse yöneticilerden biri girer. Konuyla ilgili Bakanlığımızın görüş yazıları mevcut. Öğretmenlere nöbet görevinin dersinin en az olduğu gün verilmesinin bir nedeni de budur. Ancak bu nedenle ücret ödenmesi söz konusu değildir.

- 30 saat derse girmekteyim. 10 saat de başka okulda hafta sonu yüz yüze eğitimim var. Toplamda 40 saat oluyor. Destekleme ve yetiştirme kursunda görev alabilir miyim?

 

-HAYIR. Yetiştirme kursları ve açık liselerdeki yüz yüze eğitim ek ders kararlarının 8. maddesine göre açılmaktadır ve bu kapsamda alınabilecek en fazla ders görevi 10 saattir.

-Ortaokulda görevlendirme müdür yardımcılığı yapan bir Türkçe Öğretmeniyim. Okulumda 11 saat derse giriyorum, bunun yanında hafta içi saat 15.30 ile 17.00 saatleri arasında yapılan destekleme ve yetiştirme kurslarında 4 saat kurs veriyorum. alacağım ek ders 18+5+4(kurs) saat şeklinde olmasında bir sakınca var mıdır?

-Ek ders ücretlerini almanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

- Ortaoğretim kurumunda müdür yardımıcısı olarak görev yapmaktayım. Şubat tatilinde öğrencilerimiz için iki haftalık yoğunlaştırılmış bir kurs düzenlemek istiyoruz. Öğretmen ve idareciler ek ders karşılğı haftalık en fazla kaçar saat derse girebilirler?

-Görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,ek ders görevi verilebilir.

-İkili eğitim yapan bir okulda müdür yetkili olarak görev yapmaktayım. Milli eğitim müdürlüğünün bize gönderdiği yazıda tüm gün okulda kalmamız isteniyor buda sabah 6 dan akşam 5 e denk geliyor. Bu durumda bizim almamız gereken ek ders yine 43434 şeklinde mi olacak yoksa bizde haftada 2 saat artırımlı ek ders mi alacağız?

- Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının 29. maddesinde yer alan düzenlemeden (1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, 2006/11350 sayılı Kararın 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticilere ödenmekte olan ek ders ücreti, ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlarındaki yöneticilere ders yılı süresince haftada 2 saat artırımlı ödenir.) yararlanabilmeniz için Ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı olan ek ders ücretinizi Kararın 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinden almanız gerekir. Müdür yetkili öğretmenlerin Ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı olan ek ders ücreti ise Kararın 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde düzenlenmiştir. İki saat artırımlı ödeme düzenlemesinin, Kararın 10/c maddesi ile sınırlı tutulması sizin bu düzenlemeden yararlanmanıza mâni bir durumdur. Sınıf okuttuğunuz için MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün ikili öğretim nenediyle 8 saatten fazla çalışan yöneticilerin fazla çalışılan her sekiz saate karşılık bir gün izin kullandırılması yönündeki görüş yazısından da yararlanamayacağınız dikkate alındığında; Milli Eğitim Müdürlüğünün tüm gün kavramından 8 saatlik çalışma süresinin anlaşılması ve yazının bu çerçevede revize edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. kamuhabermerkezi

-Anaokulunda rehber öğretmen olarak çalışıyorum. 4 yıllık öğretmenim . Anaokulu müdürlüğüne vekalet etmem istendi. Kadro boş ve anaokulu kurucu müdüresi doğum iznine ayrıldı. Vekalet ettiğimde 18 saat mi yoksa 25 saat mi ek ders alırım?

-Anaokulu müdürlüğüne atanma şartlarını taşımadığınızdan 18 saat ek ders ücreti alırsınız.

-Yibo'da  müdür yardımcısı iken müdür baş yardımcılığına görevlendirildim. Kaç saat ek ders alırım?

-Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 22. maddesinde “(2) Boş bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumu yöneticiliklerine (okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı), sınav şartı öngörülenler için (bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dahil) asaleten atanmada aranan tüm şartları bir arada taşıyanlardan asılı atamaya yetkili amir tarafından vekaleten atananlara, vekaletleri süresince yalnızca vekalet edilen göreve ilişkin ek ders ücreti, vekalet görevinde bulunulan örgün ve yaygın eğitim kurumunca ödenir.” hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda, boş kadroya (yöneticinin başka bir göreve görevlendirilmesi o yöneticilik kadrosunun boş olduğu anlamına gelmez) asaleten atanmada aranan tüm şartları taşıyıp atamaya yetkili amir (vali) tarafından vekaleten atanan müdür/müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı vekalet ettiği yöneticiliğin ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ön görülen ek ders ücretini alır. Bu üç şarta haiz olmayan durumlarda Kararın 16. Maddesinin (2) nci fıkrasına göre haftada 18 saat ek ders ücreti ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

-Sosyal bilgiler öğretmeniyim. Okulumda toplam 12 saat alan dersim var. Alanım dışında resim,müzik,beden eğitimi gibi dersler varken başka okula gitme zorunluluğu koyuldu.Başka bir okulda 12 saat alan dersi aldım.Şu an okulumuza branşı sosyal bilgiler olan bir müdür yardımcısı atandı.6 saatim ona verilecek. Bana üçüncü bir okula gitme ihtimalin var diyorlar.Okulumda alabileceğim ücretli öğretmene verilen alanım dışında dersler var. Beni üçüncü bir okul için zorlayabilirler mi?kamuhabermerkezi

-Kendi branşınızda  Maaş Karşılığınızı doldurmanız gerekiyor. İlçe genelinde sizin dersinize ilişkin diğer okullarda ihtiyaç varsa değerlendirilirsiniz. Branş dışı ders var onunla tamamlasınlar şeklinde düşünmek yanlış olur.

-Ortaokulda müdür yardımcısıyım. Branşım sosyal bilgiler ve  6 saat derse giriyorum. Sosyal bilgiler öğretmenimiz doğum iznine ayrılacak ve başka öğretmen de bulamayacağız. Ben de 12 saat sosyal derslerine gireceğim. Bu durumda kaç saat ek ders alırım?

Yöneticiler 6+6 saat derse girebilirler ve 2. girdikleri 6 saatin ücretini alabilirler.

- Meslek lisesinde bilişim teknolojileri öğretmeniyim. 14 saat kendi alanımda derse giriyorum. 12 saatte büro yönetimi alanının f klavye derslerine giriyorum. Ancak maaş karşılığı 20 saat derse girmem gerekir. Girdiğim 12 saatlik bu dersler maaş karşılığı ders olur mu? Okulumda ikili eğitim yapılmakta Bilişim teknolojileri öğretmeni günde maksimum 14 saat derse girebilir mi?

- Aylık karşılığınız olan 20 saati doldurmadan ek ders ücreti alamazsınız. Aksi takdirde yersiz ödeme sorunu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bir öğretmenin aylık ve ek ders karşılığı haftalık fiili olarak okutabileceği toplam ders saatinin bir güne düşen diliminden daha fazla derse girmesi -ikili öğretim olsa da- doğru bir uygulama değildir.

-Sorumluluk sınavlarında sınav yapan öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi?

-Sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, öğrencilerin sınava girmeleri kaydıyla, her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir.

-Açık lisede görev alan öğretmenlerin ve idarecinin açık lise ek derslerini hangi bordroda alırlar ?

-Kamu Hesapları Bilgi Sistemine ek dersler ayrıntılı (ek ders, sınav, ders dışı eğitim çalışması vb.)  bir şekilde girilmektedir. Bu bağlamda, diğer ek ders ödemeleri için farklı bir puantaj düzenlemeden aylık ek ders puantajının bir alt satırına yazabilirsiniz.

-Ders Görevinin yapılmış sayılacağı hallerden herhangi biri gerçekleştiğinde (Görevlendirme-izin-tatil v.b.) öğretmenimizin üzerindeki ek ders ücretini veriyoruz. Lakin hafta sonuna denk gelirse tamgün tamyıl kapsamında AÇIK LİSE yüzyüze ücreti de ödenir mi, yoksa fiilen okutulmadığı için ek ders ödenmez mi?kamuhabermerkezi

-Ek ders kararlarının 8. maddesine göre ücreti ödenen MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ve yüz yüze eğitim ile kararların 17. maddesine göre ücreti ödenen ders dışı eğitim çalışmalarının bu tür tatillerde ücretinin ödenmesi doğru değildir.

-Haftada 2 saat olan İngilizce ders saatimde, idare bana görev vermek istedi. Kabul etmedim. 2 saat ek dersim kesildi. Doğru bir uygulama mı?

-Derslerini alan öğretmeni okutan sınıf öğretmeni, bu ders saatlerinde yönetimce verilen eğitim ve öğretim görevlerini yapar.Yoksa ek dersi kesilir.

-Tekli eğitim yapan okulumuzun kadrolu Müdür Başyardımcısı ikili eğitim yapan başka bir okula müdür olarak görevlendirildi. Haftada 2 (iki) saat fazla ek ders alabilir mi?

- İkili öğretim yapılan okulda fiili olarak görev yapıldığı takdirde  ders yılı süresince haftada 2 saat artırımlı ek ders ücretinin ödenebilmesi mümkündür.

-Halk eğitim merkezinde kadrolu sınıf öğretmeniyim. Nasıl ek ders alacağım ?

-Sınıf öğretmenleri 18 saat aylık karşılığı derse girmelidir. Bu konuda belirleyici olan öğretmenin hangi kurumda görev yaptığı değil, branşıdır.

- Pansiyonlu bir meslek lisesinde pansiyondan sorumlu müdür yardımcısıyım. Görevlendirme olarak çalışıyorum. Her türlü görevlendirmeler 18 ek ders alır diye biliyorum ancak pansiyondan sorumlu olmam bu durumu değiştirir mi? Böyle bir durum var ise nereden ulaşabilirim? 2. sorum: 2013 Eylül'de öğretmen olarak atandım, aralık ayında pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı oldum. 2014 Kasımda görevlendirmem bitecekti yalnız yeni yönetmeliğe göre müdürün kendi kadrosunu oluşturması ve bu kadronun 4 yıl görevlendirme durumunda pansiyondan sorumlu olunca kaç ek ders alırım?

-Vekalet olmadığı sürece pansiyon dahi olsa 18 saat alırsınız. 2. Sorunuz ile alakalı olarak ta pansiyonlu olan okullarda pansiyondan sorumlu iseniz 28 saat, Müdür Bş.Yrd. 30 saat, Müdür 30 saat, diğer Müdür Yrd.  İse 22 saat alırsınız.

- Görevlendirme ile müdür yardımcısı olan branş öğretmeni 12 saat derse girerse haftalık toplam kaç saat ek ders ücreti alır ?

- Görevlendirme yöneticiler aylık karşılığı 6 saat; aylık karşılığı ders görevlerini tamamlayanlar ise istek ve ihtiyaç üzerine 6 saate kadar ek ders görevi alabilirler.

- Tamgün  kapsamındaki eğitim kurumuna görevlendirilen müdür yardımcısı kaç saat ek ders alması gerekir? Ayrıca toplu sözleşme hükmü gereği haftalık 2 saat artırımlı ödenmesi görevlendirilen müdür yardımcısını da kapsar mı? görevlendirilmelere ek ders ödenmesinde valilik veya kaymakamlık onayı fark eder mi?kamuhabermerkezi

Bir eğitim kurumu yöneticiliğinden başka bir eğitim kurumu yöneticiliğine görevlendirilen yönetici ek ders ücreti yüksek olan eğitim kurumundaki pozisyonunun ücretinden yararlandırılır.

Bir eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta iken yönetici olarak görevlendirilen bir öğretmen görevlendirme şartlarının tamamını karşılamak kaydıyla görevlendirildiği yönetici kadrosunun ek ders ücretinden yararlandırılır.

Yukarıdaki şartların herhangi birini karşılamayan görevlendirmelerde ise ek ders kararlarının 16. maddesi gereği 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılmalıdır.

2 saat artırımlı ek dersin görevlendirilen yöneticiye de ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Ek ders kararlarının 16. maddesi gereği görevlendirmelerin Bakanlık veya Valiliklerce yapılması gerekmektedir.

 

Kaynak: İstanbul Maarif Müfettişleri
Etiketler: ,
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.