• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C

Felsefe mezunu öğretmen adayları Rehber öğretmen atansın

Felsefe mezunu öğretmen adayları Rehber öğretmen atansın
Atanamayan öğretmen adayları, Agustosta yapılacak olan 40 bin öğretmen atamasında, Felsefe grubu mezunları da MEB’e Rehber Öğretmen olarak atanmak için çalışmalarını sürdürüyor.

2011 Genel Seçimlerinden önce yapılan 30 bin öğretmen atamasında 750 Felsefe grubu mezunu Rehber Öğretmen olarak atanmıştı. 2015 Genel seçimler sonrasında  PDR ataması talebi konusunda baskılarını arttıran Felsefi grubu mezunları, sosyal medya yoluyla seslerini duyurmaya çalışıyor.

İşte Felsefe Grubu mezunlarının MEB yetkililerine gönderdiği yazı:

“Bizler atanamayan sayısı 20 bini bulmuş Felsefe Grubu Öğretmenleriyiz. Derslerimizin seçmeli olması, Felsefe Grubuna ayrılan kontenjanın çok az ve istihdam alanımızın kısıtlı olmasından dolayı atanamıyoruz.

TALEBİMİZ Felsefe Grubu öğretmenleri olarak özel kurumlarda çalışmamız için sunulan rehberlik sertifikasını istemiyoruz. Hâlihazırda sertifika sahibi olan arkadaşlarımızdan çoğu ya çalışmıyor ya da çok az bir ücret karşılığında çalışmak zorunda bırakılıyor. Kamu yararı adına ve kesin bir çözüm için kursun iptal edilmesini ve 2002, 2003 ve 2011 yıllarında olduğu gibi ihtiyaca binaen MEB’e ikinci öncelik hakkıyla Rehber Öğretmen olarak atanmayı istiyoruz.

Okullarımızda büyük oranda Rehber Öğretmen ihtiyacı var. “Türkiye genelinde ortalama bir rehber öğretmene ilköğretimde 941, lisede 589 öğrenci düşüyor. Ancak Bayburt gibi bazı illerde bu sayı 2 binleri aşıyor. Oysa uzmanlar en fazla rehber öğretmenin 250 öğrenciyle ilgilenmesi gerektiğini söylüyor.”(Kaynak: Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği internet sitesi 04.02.2015 10:06)

Rehber Öğretmen eksikliğinden dolayı okullarda çok sayıda şiddet olayları yaşanmakta, zararlı madde kullanımı giderek artmaktadır. Bizler de Felsefe Grubu öğretmenleri olarak özel kurumlarda, dershanelerde başarılı bir şekilde yaptığımız Rehber Öğretmenliği daha önce de örnekleri olduğu gibi MEB’e bağlı okullarda da yapmayı talep ediyoruz.

Her atama döneminde 100-150 kadro alıyoruz (2015 Şubat Atamasında 15.000 kontenjandan Felsefe Grubuna ayrılan kontenjan sayısı sadece 79) Atanamadığımız için ilerleyen yaşımıza rağmen ailelerimize yük olmaktayız, aile kuramıyoruz, geleceğe dair planlar yapamıyoruz.

En verimli cağımızda bizler ülke geleceği olan öğrencilerimize hizmet veremezken, öğrencilerimizde en ihtiyaç duydukları dönemde rehberlik hizmetinden mahrum kalmaktadırlar.

Sonuç itibari ile Aynı eğitimi almış olan felsefe mezunlarının rehber öğretmen atamasının önünü açılmalı, okullarda var olan öğretmen açığının da dikkate alınarak son bir kez  5 Bin felsefe öğretmeni rehber öğretmen ataması yapılsın
Sesimizin duyulacağına ve karşılık bulacağına dair inancımız tamdır.”

MAĞDUR FELSEFE ÖĞRETMENLERİ

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.