• BIST 2.011,16
 • Altın 786.62963
 • Dolar 13.4709
 • Euro 15.254
 • İstanbul 2 °C
 • Ankara 2 °C

Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde Norm Belirleme

Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde Norm Belirleme

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 10/12/2014 tarihli yazısına göre Anadolu Öğretmen Lisesi iken Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin norm fazlası belirleme işlemlerine ilişkin bakanlığın lnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yazısı: İLGİLİ YAZI: T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Sayı : 68898891/903/6274970                                                                  10/12/2014 Konu: Norm kadro fazlası öğretmenler ANKARA VALİLİĞİNE (İl Millî Eğitim Müdürlüğü) İlgi: a) Ankara Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğünün 05/12/2014 tarihli ve 44794289/903. 02/6096670 sayılı yazısı.

 1. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği.
 2. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 05/06/2014 tarihli ve 2288835 sayılı Bakan onayı ile dönüşüm kapsamına alınarak Anadolu Öğretmen Lisesi iken, Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürülen eğitim kurulularında görev yapan öğretmenlerin alanlar itibarıyla norm kadrolarla ilişkilendirilınesi işleminde tereddüte düşüldüğüne ilişkin ilgi (a) yazı ve eki belgeler incelenmiştir. Bilindiği gibi, ilgi (b) Yönetmeliğin 41 ’inci maddesince ihtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmelerinin nasıl yapılacağı hükme bağlanmıştır. Diğer taraftan ilgi (c) Yönetmelik hükümlerine göre,Liselerinin öğretmenliklerine ilk defa yapılacak öğretmen değerlendirme puanı toplamı sonucu île Güzel Sanatlar ve Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin ise seçim oluşan puan üstünlüğüne göre yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Görüldüğü üzere, Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen atamaları sınav/değerlendirme sonucunda başarılı olan öğretmenler arasından yapılmaktadır. Bu çerçevede Anadolu Öğretmen Lisesi iken, Fen Lisesî veya Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin alanlar itibarıyla norm kadro ile ilişkilendirme işlemleri sırasında daha önce ilgili mevzuat çerçevesinde sınav ile atanan öğretmenlerin öncelikli olarak ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. Hamza AYDOGDU Bakan a. Genel Müdür www.kamuhabermerkezi.com


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.