• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C

GELECEĞİMİZİN İNŞAASI İÇİN…EVET..

Adem ÖZTÜRK

ÇOCUKLARIMIZIN REFAHI İÇİN…EVET

İSTİKRAR İÇİN EVET……EVET ….

Ülkemizin bulunduğu jeopolitik ve stratejik konumu ve tarihsel birikimi ve kültürel yapısı gereği hızlı karar mekanizmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Hızla gelişen olaylar ve dünya siyasetinin hareketliliği ülkemizin istikrar üzere yönetilmesi gerekliliğini zorunlu kılmaktadır.

Parlamenter sistem 20YY ortasından itibaren dünyada önemli bir yönetim sistemi olmuş fakat 21 YY dan itibaren ülkeler Parlamenter sistem sıkıntılarını yaşamaya başlamıştır. Özellikle karakteristik yapı ve coğrafi olarak Akdeniz ülkesi olan İtalya ve Yunanistan son dönemde parlamenter sistemin getirdiği sıkıntıları yaşayarak yönetsel karar mekanizmaların oluşmasında zorlanmaktadır. Yunanistan da oluşan koalisyonlar, İtalya da ortaya çıkan koalisyonlar ve getirdiği sıkıntılar o ülkelerin ekonomik ve siyasi güçsüzlüğe gitmesine neden olmuştur. Sadece AB içinde Almanya parlementer sisteme tabidir fakat yerel yönetimi federaldir. Türkiye gibi uniter değildir.

Türkiye için 21 YY da Ortadoğu ekseninde değerlendirme yapacak olursak olmazsa olmazları

1-Önümüzdeki 2023-2100 yılları vizyonu için ÜLKEMİZ istikrara dayalı yönetime girmeli

2-Guçlu askeri ve ekonomik yapıya sahip olmalı

3-Uniter yapısını korumalı

5-Ortadoğu ekseninde olmak üzere islam dünyasında model ülke olabilmelidir.

İSTİKRAR İÇİN EVET....

Türkiye 20 YY başlarındaki Türkiye’sinden çok ilerdedir. Mevcut nüfus dinamiği ile atağa kalkmak üzere bekleyen motor gibidir. Türkiye onca engel ve maddi imkansızlıklara rağmen fedakarca bir şekilde son 15 yılını boş geçmeyip insana yatırım yapmıştır. Mutlaka eksiklikleri vardır ama Ülkenin dinamikleri artık parlamenter sistemin hantallığını ve koalisyon tartışmalarını taşıyacak durumda değildir. Bu topraklar her zaman üzerinde kem gözlerin olduğu topraklardır.Türkiye yönetim tartışmaları ile zaman ve emek harcamamalı halkı seçim sandığına 5 yılda bir gitmelidir. İstikrar  ÜLKEMİZE dünya ekonomisi nazarında güvenli Ülke imajı kazandıracak yabancı sermaye rahatlıkla gelebilecektir.Ülke üretim ve sanayide ve Turizmde cazibe merkezi olacaktır.

Türkiye sağlık turizminde dünya merkezi olmaya adaydır. İnsanlar batı ülkelerinde yüksek bedel ödeyip tedavi olduktan sonra Türkiye’ye gelip güneş ve havadan faydalanmak istemekte oysa artık Türkiye aynı hastayı tedavi edebilecek altyapıya da ulaşmıştır.

Üçüncü Havalimanı Türkiye’yi terminal yapacaktır. Turizmde oldukça büyük ivmeler kazanılmıştır. Artık Türkiye yalnız sahil değil kültür turizminde de vardır .Bütün bunları değerlendirecek olursak artık boşa harcanacak hiç zamanımız olmadığı açıktır.

Türkiye dünyanın en önemli enerji hattı üzerindedir..O  bakımdan hatların güvenliği nedeni ile  ülkemizin istikrarı önem kazanmıştır. Ülkemiz HAZAR-ORTAASYA-ORTADOĞU ve RUS gazları geçiş noktasındadır. Boğazlar ha keza önemlidir.

Son on yılda ki yönetim performansı bu ülke insanının neler yapabileceğinin göstergesidir. O bakımdan gerek Ortadoğu’daki mazlumlar ve gerekse tüm dünyadaki mazlumların umudu Türkiye’dir.

Yukarıda belirttiğim gibi artık Başkanlık sistemi kaçınılmazdır. Adını ister PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI yada TÜRK tipi deyin ister başka ad koyun bu ülkenin yarınlara bırakacağı en güzel miras BAŞKANLIK sistemi olacaktır...

GÜÇLÜ GELECEK GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN EVET....

Adem ÖZTÜRK

Kamu Haber Merkezi Köşe Yazarı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.