• BIST 110.505
 • Altın 174,744
 • Dolar 4,0891
 • Euro 5,0002
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C

Görevden Alınan Okul Müdürleri Neler Yapabilir?

Görevden Alınan Okul Müdürleri Neler Yapabilir?
AYM Kararı sonrası görevden alınan ve görev süresi uzatılmayan okul müdüreri neler yapabilir?

Anayasa Mahkemesi’nin 13/7/2015 tarihli ve E: 2014/88, K: 2015/68 sayılı gerekçeli kararı sonrasında görev süreleri ve yeniden görevlendirilmeleri ile ilgili yasa maddesinin iptali istemi reddedilen okul yöneticilerinin her zeminde hukuki haklarını aramaları için tüm yolların kullanılması adına yeni çözüm önerileri. İşte o çözüm önerileri:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Bireysel Başvuru

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne başvurmak isteyen eğitim kurumu yöneticileri için hazırlanan başvuru formu örnekleri aşağıdadır. AİHM’ne yasayla görevi sona eren (Görevi geçen yıl ya da bu yıl sona eren, dava açmış olan ya da açmayan) tüm okul/kurum yöneticileri başvurabilir.

 

Mahkemeye gönderilecek belgelerle ilgili aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

 

 • Belgeler tarih ve usul sırasına göre düzenlenmelidir,
 • Sayfalar sırasına göre numaralandırılmalıdır,
 • Belgeleri birbirine tutturmak için, zımba, ataç, yapıştırıcı bant kullanılmamalıdır,
 • Belgelerin asıllarını değil, yalnızca okunaklı bir sureti gönderilmelidir.

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren aşağıda örneği verilen yeni başvuru formu kullanılmaktadır. Başka türlü yapılan başvurular geçersizdir. Başvurmak isteyenlerin, formlarını kendi bilgilerine uygun şekilde doldurup çıktısını alarak, ekleriyle birlikte aşağıdaki adrese POSTA yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Mahkemeye başvuru harca tâbi değildir. Başvurunun reddi halinde herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Daha ayrıntılı bilgi için ekteki başvuru kılavuzuna bakılabilir.

 

AİHM Başvuru Adresi:
European Court of Human Rights Council of Europe

67075 STRASBOURG CEDEX

FRANCE

 

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru

 

Daha önce yasayla görevden alınıp idare mahkemelerine dava açmış olan okul/kurum yöneticilerinin, Bölge İdare Mahkemesi ya da Danıştay tarafından kesin kararla aleyhe sonuçlanan mahkeme kararlarının tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Anayasa Mahkemesine Bireysel başvuru hakları bulunmaktadır. Şartları tutan ve AYM nezdinde başvuru yapacak olan yöneticilerimiz aşağıdaki formun ilgili yerlerini doldurarak ekleriyle birlikte yerelde Asliye Hukuk Mahkemeleri yoluyla ya da bizzat Anayasa Mahkemesine elden teslim edilmelidir. 2015 yılı için Anayasa Mahkemesi`ne Bireysel Başvuru harç miktarı 226 lira 90 kuruştur. Daha ayrıntılı bilgi için ekteki başvuru formu kılavuzuna bakılabilir.

 

Danıştay İDDK Kararı Sonrası Yapılabilecek İşlemler

 

Daha önce idareye http://www.aktifegitimsen.org.tr/icerik/1729/danistay-idari-dava-daireleri-kurulundan-yurutmeyi-durdurma adresinde yayımlanan örnek dilekçeleri veren ve olumsuz cevap alan okul/kurum yöneticilerimiz isterlerse yazının kendilerine tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde dava açabilirler. Danıştay İDDK’nun YD kararı sonrasında yönetmelikteki eksik düzenlemeler nedeniyle, geçen yıl değerlendirme komisyonlarında 6 aydan kısa süreli çalışan milli eğitim müdürü/şube müdürü bulunan okul müdürleri; geçen yıl okul müdürü tarafından teklif edilmeyerek görevlendirmesi yapılmayan müdür yardımcıları dava açabilirler. Şartları tutan ve dava açmak isteyen üyelerimiz http://www.aktifegitimsen.org.tr/icerik/382/dava-takip-usulusayfasını inceleyip gerekli evrakları hazırladıktan sonra http://78.186.158.27:8020/kolayofis/basvuruformu.aspxsayfasından başvuru yapabilirler.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.