• BIST 112.122
 • Altın 174,874
 • Dolar 4,0467
 • Euro 4,9920
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C

Görevden Uzaklaştırma Tedbiri

Görevden Uzaklaştırma Tedbiri
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 137.Maddesi

Görevden Uzaklaştırma Tedbiri

Görevden uzaklaştırma; Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbir olup soruşturmanın herhangi bir safhasında alınabilir.

2005/14 sayılı Başbakanlık Genelgesinde “ Kamu görevlisi hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri, ancak ilgili personelin yürütmekte olduğu görevin yürütülen soruşturmayı etkileyeceği yönünde açık ve güçlü bir ihtimal bulunması halinde uygulanacaktır.” denilmektedir.

Görevden uzaklaştırma cezasının uygulanabilmesi için gerekli durumları  maddeleyecek olursak;

1-Mevcut bir soruşturma olmadan görevden uzaklaştırma:

Görevinden uzaklaştırılan Devlet memuru hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 iş günü içinde soruşturmaya başlanması gerekmektedir. (139. Md.)

2-Soruşturmaya dayalı görevden uzaklaştırma:

a)Disiplin kovuşturmasına dayalı görevden uzaklaştırma: Bu  durumda görevden uzaklaştırma işlemi en çok 3 ay devam edebilir. (145. Md.)

b) Ceza kovuşturmasına dayalı görevden uzaklaştırma: Hakkında mahkemelerce cezai kovuşturma yapılan Devlet memurları yetkililer tarafından görevden uzaklaştırılabilirler. (140. Md.)      Bu hale göre tesis edilen görevden uzaklaştırma işlemine istinaden yetkili amir ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar vermelidir.(145. Md.)

c) 4483 sayılı Kanuna istinaden yapılan soruşturmaya dayalı görevden uzaklaştırma: (143/b. Md.) Aynı Kanunun 141 inci maddesinde; “Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükümler birlikte değerlendirildiğinde; ister idari ister cezai soruşturma olsun soruşturmanın selameti açısından kamu görevlisinin görevinde kalmasının sakıncalı bulunması halinde görevinden uzaklaştırılabilinir.

 Göreviyle ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan ya da gözaltına alınan memurun ise görevine devam etmesinden söz edilmesinin mümkün olmadığı ve yetkili mercilerce alınan karar uyarınca görevinden uzaklaşmak zorunda kaldığı çok açıktır. Kanun koyucu tutukluluk ya da gözaltı gibi nedenlerle görevine gelemeyen memur için ailesinin hayatını sürdürebilmesini teminen aylığının bir kısmının ödenmesini öngörmüş ve idareye başkaca bir yükümlülük getirmemiştir.

Bu nedenle,  gözaltına alınan veya yargı mercilerince tutuklanmasına karar verilen memur hakkında ayrıca idarece görevden uzaklaştırma işleminin tesis edilmesi gerekmemektedir. Tutukluluk veya gözaltı halinin sona ermesinden sonra cezai kovuşturma devam ediyorsa kovuşturma konusu kamu görevlisinin görevinde kalmasının gördüğü kamu hizmeti bakımından sakıncalı görülürse yetkili mercilerce görevden uzaklaştırma işlemi tesis edilmeli ve durum 2 ay da bir yeniden değerlendirilmelidir.

Kaynak: sgkrehberi
Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.