• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C

HAKİM-SAVCI EMEKLİSİ NE KADAR MAAŞ VE İKRAMİYE ALIYOR?

HAKİM-SAVCI EMEKLİSİ NE KADAR MAAŞ VE İKRAMİYE ALIYOR?
Hakim ve savcılar ile bu meslekten sayılanların emekli maaş ve ikramiye hesabı, Devlet memurlarının emekli maaş ve ikramiye hesabına benzer şekilde yapılmaktadır.

Savcı Kimdir?
Savcı, suç haberini alması ya da suçun oluştuğu anı bizzat görmesi durumunda devlet adına hareket edip araştırma ve soruşturmayı yapan kişidir. Savcılar, araştırma ve soruşturmaları sonucunda iddianame hazırlar.

Savcının Görevleri Nelerdir?
Savcı; ihbar, şikayet ya da farklı bir kanal aracılığı ile kanuna aykırı bir durum tespit ettiği zaman, konuyu hukuk çerçevesinde inceleyip, araştırma ve soruşturma yapan kişidir. Savcılar, kanunlarda kamu davası açılmasının gerekli olduğu durumlarda, şikayet olmasa dahi araştırma ve soruşturma yapabilir. Savcıların başlıca görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır;

Dava konusu taraflar ile ilgili kanıtların toplanmasını sağlamak,
Kasten adam öldürmek ya da taksirle adam öldürmek gibi olaylarda ölen kişilerin adli muayenesini takip etmek,
İddianame hazırlamak,
Mağdurların ya da kamunun haklarını savunmak.

 

Kimler Savcı Olabilir?
Türkiye’nin mevcut yasal rejiminde birkaç farklı savcı çeşidi bulunur. Bunlardan ilki ve en bilineni cumhuriyet savcılarıdır. Bir kişinin cumhuriyet savcısı olabilmesi için üniversitelerin 4 yıllık Hukuk Fakültesini tamamlaması gerekir. Adalet Bakanlığı ve ÖSYM’nin ortaklaşa düzenlediği sınavda başarılı olan hukuk mezunları, stajyer savcı olarak çalıştıktan sonra asli görevli olarak atanır. İl ya da ilçe cumhuriyet savcıları, mesleki ilerleyişlerine ve yeteneklerine göre yargıtay gibi kurumlarda da çalışabilir. Diğer bir savcı çeşidi ise danıştay savcılığıdır. Danıştay savcısı olmak isteyen kişiler ise öncelikle Hukuk Fakültesi ya da İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat ve Maliye gibi fakültelerin 4 yıllık öğretim programlarını tamamlamalıdır. İlgili bölümlerden mezun olan kişiler, Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından hazırlanan sınavdan başarılı olduktan sonra da stajyer idari hakim olarak çalışır ve gerekli şartları yerine getirdiği zaman idari hakim olarak çalışır. İdari yargı alanında yeterli tecrübeye ve mesleki gelişime sahip olduktan sonra ise danıştay savcısı olarak atanır.

Hakim Kimdir?
Hakim, mahkemelerde çalışan ve hukuk kuralları çerçevesinde kalarak herhangi bir konuda karar alınmasını sağlayan kişidir. Hakimler, şahısların devlet ya da yine şahıslarla yaşadığı anlaşmazlıkları çözüme kavuşturur.

Hakimlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Hakim, hukuki sorunları çözüme ulaştırmakla görevlidir. Bu vesileyle bireylerin hak ve özgürlüklerini elinden alabilir. Hakimler, anayasa, yasalar ve teamülleri dikkate alıp gücünü vicdanından alarak hukuki süreçleri yönetir. Hakimlerin diğer görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır;

Dava dosyalarını incelemek,
Dava konusu tarafların ve gerekli olduğu takdirde bilirkişilerin bilgisine başvurmak,
Yeni düzenlemeleri takip etmek,
Tarafsız olarak karar almak,
Taraflar, tarafların temsilcileri, savcılık makamı ve bilirkişi tarafından sunulan bilgi ya da belgeleri dava dosyasına eklemek,
Dava hakkında Türk milleti adına hüküm vermek.

 

Hakim Olmak İçin Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir?
Hakimlik temel olarak ikiye ayrılır. Hakimler, adli yargı ya da idari yargı alanında çalışır. Adli yargı alanında hakim olacak kişilerin, öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Hukuk fakültelerini bitirmeleri gerekir. Hukuk fakültesi mezun olan kişiler, Adalet Bakanlığı ve ÖSYM’nin ortaklaşa hazırladığı sınavdan, atanmak için yeterli olan puanı almalıdır. İdari yargı alanında hakim olmak için ise öncelikle 4 yıllık eğitim veren Hukuk fakültesi ya da hukuk alanında yeterli eğitimi veren Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat ya da Maliye fakültelerini bitirmeleri gerekir. İlgili fakültelerden mezun olan kişiler, Adalet Bakanlığı ve ÖSYM’nin ortaklaşa hazırladığı sınavdan, atanmak için yeterli olan puanı almalıdır. Hem idari hem de adli yargı alanında da başarılı olan hakimler, stajyer olarak çalıştıktan sonra asli görev ile atanır.

HAKİM-SAVCI EMEKLİSİ NE KADAR MAAŞ VE İKRAMİYE ALIYOR?​

Hakim ve savcılar ile bu meslekten sayılanların emekli maaş ve ikramiye hesabı, Devlet memurlarının emekli maaş ve ikramiye hesabına benzer şekilde yapılmaktadır.

Hâkim – savcı ve bu meslekten sayılanlar, emekli aylığına hak kazanabilmek için gerekli yaş ve hizmet süresi şartlarını tamamlayarak emekliye ayrıldıklarında, emekli maaşı ve emekli ikramiyesi alabilmektedirler.

15 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi olarak göreve başlamış olanlardan, hakim – savcı unvanı ile veya bu meslekten sayılan diğer unvanlardan emekli olanların emekli maaşı ve ikramiyesi hesabı yapılırken;

-Emekli keseneği bakımından bulundukları derece/kademe göstergesi,

-Hak kazanmış oldukları en yüksek ek gösterge,

-Kıdem yılı süresi, ikramiye ödemesine esas hizmet yılı süresi ile toplam fiili hizmet yılı/ayı süresi,

-Hak kazanmış oldukları yüksek hâkimlik tazminatı göstergesi ile buna bağlı temsil/görev tazminatı göstergesi,

dikkate alınmaktadır.

Hakim – savcı ve bu meslekten sayılanların emekli maaş ve ikramiyesi

(2020 yılı ikinci yarısında)

15 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi olarak göreve başlamış olanlardan, emekli keseneğine esas seviyesi 1/4 ve toplam hizmet süresi 40 yıl olarak, hakim – savcı unvanı ile veya bu meslekten sayılan diğer unvanlardan emekli durumda olanların halen almakta oldukları emekli maaşı miktarı ile, 15 Aralık 2020 tarihine kadar emekliye ayrılacakların alabilecekleri emekli maaşı ve emekli ikramiyesi miktarlarının ne kadar olacağı konusunda, bazı unvanları örnek seçerek hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

UNVAN

Hizmet Yılı

Emekli Aylığı

Emekli İkramiyesi

Anayasa Mahkemesi Başkanı

40

13.299 TL

314.344 TL

Anayasa Mahkemesi Üyesi

40

12.605 TL

284.687 TL

Yargıtay Birinci Başkanı

Danıştay Başkanı

Sayıştay Başkanı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı

Danıştay Başsavcısı

40

12.284 TL

284.687 TL

Yargıtay Birinci Başkan Vekili

Danıştay Birinci Başkan Vekili

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili

Yargıtay Daire Başkanı

Danıştay Daire Başkanı

Sayıştay Daire Başkanı

40

10.780 TL

282.216 TL

Sayıştay Başsavcısı

Yargıtay Üyesi

Danıştay Üyesi

Sayıştay Üyesi

1.sınıf hâkim ve savcılıkta üç yılını doldurmuş olup Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kaybetmemiş olanlar

40

10.t459 TL

282.216 TL

1.sınıfa ayrılmış, bu sınıfa ayrıldığı tarihten itibaren de meslekte üç yılını doldurmuş, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kazanmış olanlar  

40

8.726 TL

263.062 TL

1.sınıfa ayrılmalarına karar verilmiş olup da birinci derece aylığını almış olanlar

40

7.119 TL

235.568 TL

-Emekli aylığının %4 oranındaki ek ödemeler hesaplamaya dahil edilmiştir.

-15 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığına tabi bir göreve başlamış olanlara yönelik hazırlanmıştır. 

 

Bizi Facebook'tan takip edebilirsiniz.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.