• BIST 111.714
 • Altın 174,298
 • Dolar 4,0385
 • Euro 4,9779
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C

İdareciler İçin Danıştay Kararı Ne Anlama Geliyor?

İdareciler İçin Danıştay Kararı Ne Anlama Geliyor?
İdareciler İçin Danıştay Kararı Ne Anlama Geliyor?

Bilindiği gibi Türk Eğitim Sen tarafından açılan dava sonucunda Danıştay, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik" in bazı maddelerinin  iptali istemini reddetmiş; fakat  Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna (İDDK) yapılan itiraz sonucunda Yürütmeyi Durdurma Kararı vermişti.

İdari Dava Daireleri Kurulu” nun düzenleyici  işlemin iptaline ilişkin vereceği kararların kesin olması ve  itiraz yolunun kapalı olması Bakanlığın elini kolunu bağladı. Nitekim bizzat Bakan Avcı tarafından Danıştay kararının uygulanacağı ifade edilerek illere talimat gönderildi. Bu yazımızda Danıştay kararlarını hem hukuken hem de MEB teamüllerine göre değerlendirmeye çalışarak; “atanan müdür ve müdür yardımcılarının atamaları iptal mi edilecek, mevcut yönetmeliğe görevi görev süresi uzatılmayan müdürler ne olacak” gibi muğlak konuları ele alacağız.

            Değerlendirme:

 1. Öncelikle Danıştay’ın ilgili dava dairesi  Türk-Eğitim-Sen’in açmış olduğu iptal ve yürütmenin durdurulması davasını reddetmiş, fakat sendikanın itirazı üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tedbir amaçlı yürütmeyi durdurmuştur. Yani henüz İDDK, yönetmelik maddelerini iptal etmemiştir, değerlendirme süreci neticeleninceye kadar yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesini durdurmuştur. Ama Danıştay teamüllerine bakıldığında Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun bu maddeleri iptal edecek olması kuvvetle muhtemeldir.
 2. Danıştay, düzenleyici idari işlem hükmünde olan  yönetmeliklerde yer alan hükümleri iptal edinceye veya yürütmesini durduruncaya kadar, ilgili yönetmeliğe göre yapılan tüm iş ve işlemler hukuka uygundur  ve geçerlidir. Yani mevcut yönetmeliğe göre atanan tüm okul kurum müdürleri ve müdür yardımcılarının ataması hukuka uygundur. Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı, karar tarihinden itibaren geçerli olduğundan dolayı mevcut yönetmeliğe göre atanan okul yöneticilerinin atamalarının iptali söz konusu değildir.

Yorum: Danıştay’ın skandal kararlarını saymakla bitirmek mümkün değil. Daha öncede  MEB’in SBS’de 718 öğrencinin puanının yanlış hesaplaması üzerine  sınav  sonuçlarını iptal etmişti.Bu karara göre 1.2 milyon adayın puanı yeniden hesaplanacaktı. Peki böyle bir şey oldu mu? Elbette hayır. Puanı yanlış hesaplanan 718 öğrencinin puanları yeniden hesaplandı ve problem çözüldü.

 1. Yürütmenin durdurulması tarihinden önce müdürlük süresi uzatılmayarak hak kaybına uğradığını düşünen 8 bin 403 okul müdürü ise Danıştay’ın kesin iptal kararını duyurmasının ardından “eski görev yeri ve ünvanlarına iade” davaları açarak karar bekleyecekler. Ama bu süreçte etik olan, Bakanlığın mağdur personelini bir de davalar ile uğraştırmayarak objektif, tarafsız ve yeni bir değerlendirmeye tabi tutarak eski ünvanlarına iade yolunu açmasıdır.
 2. Görev süresi uzatılmayan okul müdürlerinin eski kurumlarına yeni atamalar yapıldığından, eski kurumlara iade o kadar da kolay görünmemektedir. Eğer davalar sonucunda görev yerine iade kararları gelmeye başlarsa Bakanlık çok daha büyük karışıklıklar ile karşı karşıya kalacaktır. Kısacası iptal edilen hükümler çerçevesinde daha demokratik bir başvuru süreci takip edilmelidir.
 3. Müdür yardımcılığı görevlendirilmesi ile ilgili olan yönetmeliğin 23. Maddesinin de yürütmesi durdurulmuştur. Bu maddenin can alıcı kısmı “eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı ve  müdür yardımcısı görevlendirilir” ibareleridir. Yani “Okul müdürü yasal şartları taşıyan, kendi istediği müdür yardımcısı ile çalışabilir.” Yönetmeliğin bu hükmü  çoğu okul müdürü tarafından benimsenmiş ve okul idarelerinin kendi iç uyumları açısından olumlu bir etki yaratmıştır. Fakat Danıştay’ın iptal gerekçesinde ifade edilen “adayların görevlendirmelerden haberdar olacak duyuruların yapılmaması sonucu fırsat eşitliğinin ve geniş katılımın önüne geçilmesi” hükmü kesinlikle haklıdır. MEB, iptal kararı sonrası düzenleyeceği yönetmelikte müdürlerin inha yetkisini kısıtlamadan, müdür yardımcılığı atamalarını merkezi bir takvime bağlayarak her öğretmene başvuru hakkı vermelidir.

Yorum: İstanbul İl Milli Eğitim müdürlüğü bu bağlamda başarılı bir çalışmaya imza atarak  29/08/2014 tarihinde “Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Görevlendirmesi Başvuru Kılavuzu” hazırlayarak geniş katılımlı bir başvuru süresi oluşmasını sağlamıştır. Bu uygulama illerin insiyatifine bırakılmadan Bakanlıkça zorunlu hale getirilmelidir. 

Sonuç olarak;

 • Henüz yönetmelik maddeleri iptal edilmemiştir, yürütmesi durdurulmuştur.
 • Kesin iptal kararının duyurulmasından sonra görev süresi uzatılmayan müdürlere dava yolu açılacaktır.
 • Yürütmenin durdurulması tarihinden önce mevcut yönetmeliğe göre ataması yapılan müdür ve müdür yardımcılarının bu karardan etkilenmemesi hukukun gereğidir.
 • Yönetmelik; daha geniş katılımlı, fırsat eşitliğine önem veren, okul müdürlerinin inha yetkilerini kısıtlamadan, daha demokratik bir şekilde düzenlenmelidir.

KAMUhaberMERKEZİ/ÖZEL HABER

KAYNAK: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz...

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.