• BIST 81.901
  • Altın 146,149
  • Dolar 3,7772
  • Euro 4,0057
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 2 °C

Kart borcu olana müjde!

Kart borcu olana müjde!

Kredi kartı borcu olanlara kart borcunun faizini eski faiz oranı üzerinden hesaplama müjdesi geldi. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı faizlerinin artık tüketici kredisi faizlerine bağlı olarak değişebileceğini belirtti. Kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatma hakkı bulunduğuna dikkati çekti. DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRDİ Aydın Ağaoğlu Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, artık kredi kartı faizlerinin tüketici kredisinin faiz oranlarına göre değişkenlik göstereceğini söyledi. TCMB'nin kredi kartı işlemlerinde her yılın ocak-mart, nisan-haziran, temmuz-eylül ve ekim-aralık dönemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarını belirlenen esaslara göre hesaplayarak yayımlayacağını belirten Ağaoğlu, "Böylelikle kredi kartı faizleri de tüketici kredisi faizlerine bağlı olarak değişebilecek" dedi. BORÇ FAİZİ NASIL HESAPLANACAK? Ağaoğlu, "Buna göre, lira cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranıyla ihtiyaç kredisi aylık faiz oranı yüzde 1,15 ve yüzde 1,59 aralığında ise yüzde 2,02, yüzde 1,59'dan büyük ise ihtiyaç kredisi aylık faiz oranına 43 baz puan eklenmesiyle bulunan oran, yüzde 1,15'ten küçük ise ihtiyaç kredisi aylık faiz oranına 87 baz puan eklenmesiyle bulunan oran olarak belirlenecek" şeklinde konuştu. TÜKETİCİNİN ESKİ FAİZDEN ÖDEME HAKKI VAR Bu noktada tüketicinin kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatma hakkı bulunduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, şu bilgileri aktardı: "5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 25. maddesinde faiz oranının artırılması durumunda ise bu değişikliğin hüküm ifade edebilmesi için 30 gün önceden kart hamiline bildirilmesi zorunludur. Kart hamili, faiz artırımına ilişkin bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde tüm borcunu ödeyip kredi kartını kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmez. Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirme ve sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir." KART BORÇLARI BELİRLENMİŞ İSE DURUM FARKLI Ağaoğlu, kredi kartıyla borçlanma maliyetinin yüksek olduğunu, kart borcu bulunanların tüketici kredilerindeki faiz oranının belli oranda artması veya azalması durumundan etkilenebileceklerine işaret ederek, önceden faizi belirlenmiş kart borçlarına bu tebliğ hükümlerinin uygulanmayacağını, faizin arttığı veya azaldığı dönemden sonraki borçlanmaları kapsayacağını dile getirdi.


  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Toruna Bakan Babaanneye Ücret Belli Oldu12 Ocak 2017 Perşembe 12:22
  • Kıdem tazminatında üst limit değişti!11 Ocak 2017 Çarşamba 15:17
  • Altında yeni rekor!11 Ocak 2017 Çarşamba 15:14
  • Marka tecavüzcüleri 3 yıl hapis yatacak11 Ocak 2017 Çarşamba 08:35
  • 10 Ocak Dolar-Euro Fiyatları10 Ocak 2017 Salı 12:10
  • Dolar ve euro yeni haftaya yeni tarihi zirvelerde başladı09 Ocak 2017 Pazartesi 13:15
  • Yargıtay'dan Fazla Mesai Kararı08 Ocak 2017 Pazar 19:26
  • Zamlı maaşlar 15 Ocak'ta ödenecek07 Ocak 2017 Cumartesi 18:03
  • Emekliye ek ikramiye müjdesi06 Ocak 2017 Cuma 08:40
  • Torununa bakan büyükanneye verilecek maaş miktarı06 Ocak 2017 Cuma 07:37
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.