• BIST 110.377
 • Altın 174,818
 • Dolar 4,1008
 • Euro 5,0099
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 23 °C

KBS Eylül Maaşları DUYURU

KBS Eylül Maaşları DUYURU
Eylül Ayı Maaşlarının Avans Olarak Ödenmesi

1- Memur Maaş İşlemleri        

Bakanlığımız Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 29/08/2016 tarihli ve 7495 sayılı Genelgesi uyarınca; Aylıklarını personel kanunlarına göre almakta olanlara, 15/09/2016 tarihinde ödenmesi gereken tüm hakedişler, 657 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesine göre, 09/09/2016 tarihinde avans olarak ödenecektir. Kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel hakkında da aynı şekilde işlem yapılacaktır.         

Buna göre;
        1.1- Harcama birimlerince, KBS Maaş Hesaplama Ekranından 9. ay maaşı hesaplatıldıktan sonra form üzerinde bulunan Ödeme Emri Belgesi (Kontrol) butonuna basılarak avans mahsubuna ait ödeme emri belgesi oluşturulacak; ancak, yazdırılmayacaktır (avans mahsubu sırasında ayın 15? inden sonra sistemden muhasebeleştirilecek olan ÖEB kullanılacağı için).       

 Kurum maaş mutemetleri maaş avans ödemesine ait MİF? i KBS<Maaş İşlemleri<Maaş Raporları menüsünde bulunan MUHASEBE İŞLEM FİŞİ (MAAŞ AVANS) butonuna basmak suretiyle alacaklardır. Ayrıca, muhasebe birimleri de söz konusu MİF?i say2000i<Personel Modülü<Raporlar<Maaş Bordro Dökümleri<Muhasebe İşlem Fişi Dökümü (Maaş) formundan alabileceklerdir.    

 İmza süreci tamamlandıktan ve maaşların avans olarak ödenmesine esas muhasebeleştirme işlemi yapıldıktan sonra MİF Muhasebe Kayıt Formundan sorgulanarak onay işlemi tamamlanacaktır (Muhasebe İşlem Fişi ekine Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirtilen Personel Bildirimi eklenecektir).       

 Harcama birimlerinden gelen ıslak imzalı MİF ile sistemden otomatik olarak muhasebeleştirilen MİF?in (Bu kontrol özellikle İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde birleştirilenöğretmenevleri, okullar ve Sağlık Bakanlığı taşra birimlerinden birleştirilen harcama birimlerinin maaş işlemlerinde önemli olup, Maaş Hesaplama Formunda hatalı olarak Muhasebeleştir butonuna tıklanması neticesinde birleştirilen birimlerden sadece tek birimin MİF? inin oluşturulmasının önlenmesi bakımından önem arz etmektedir) karşılıklı kontrol edilerek onaylanması gerekmektedir.       

 1.2- Avans mahsubu sırasında sorun yaşanmaması bakımından kadrolu memur maaşlarına ait avans kaydına ilişkin MİF kesinlikle HYS? den girilmeyecek olup, mutlaka KBS Saymanlık Sayfaları menüsünde bulunan Maaş Muhasebeleştirme İşlemleri formundan otomatik olarak muhasebeleştirilecektir (Diğer özel bütçeli idarelerden KBS Saymanlık Sayfalarını kullanmaya başlamayanlar Maaş Hesaplama formundan da muhasebeleştirebilecektir).       

1.3-Personelin özlük bilgilerinde gerekli veri güncellemesi, maaş hesaplama, bordro ve muhasebe işlem fişi oluşturulmasına ilişkin süreç tamamlanarak, maaşın ödenebilmesi için Hazine?den nakit talebi en geç 06.09.2016 tarihi Salı günü saat 15.30? a kadar yapılacaktır.        

Münferit maaş işlemleri ayın 12? sinden itibaren yapılabilecek olup, avans olarak ödenen aylıkların mahsup işlemi ile ilgili duyuru ise 15.09.2016 tarihinden sonra yapılacaktır.        

1.4- KBS - Maaş Muhasebeleştirme İşlemleri formundan maaşların avans olarak ödenmesine esas muhasebeleştirme işlemi yapıldıktan sonra maaşları Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Şubelerinden ödenen harcama birimleri maaş mutemetlerince KBS<Banka Listesi Maaş Aktarma formundan gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.         

Önceki yıllarda maaş avans ödemelerinde yaşanan sıkıntıların yaşanmaması bakımından; Eylül ayı maaşları mutlaka avans olarak ödenecek olup, avans ödemelerinin bitim tarihi 09.09.2016 tarihinden sonra münferit maaş ödemesi dışında Kurumsal bazlı maaş hesaplama ve muhasebeleştirmeye izin verilmeyecektir. Bu nedenle, harcama birimleri ile muhasebe birimlerinin bu hususa özellikle dikkat ederek, maaş işlemlerini belirtilen sürelere uygun olarak yürütmeleri gerekmektedir.      

 2- Kadro Karşılığı Sözleşmeli Personel Maaş İşlemleri        

Kadro Karşılığı Sözleşmeli Personel Maaş İşlemleri Formunda maaş hesaplama işlemi yapıldıktan sonra Sözleşmeli Personel Bordro İcmal İşlemi Formundan maaş bordro icmali oluşturulacaktır. Kontrol amaçlı olarak Ödeme Emri Çıkar işlemi ile ödeme emri çıkarılıp, ödeme emrinin borç ve alacak tutarları kontrol edildikten (Muhasebeleştirme işlemi yapılmayacak) ve maaş işleminin doğruluğu teyit edildikten sonra Sözleşmeli Personel Bordro İcmal İşlemi Formunda oluşan ilgili ay maaş bordro icmalinde görünen ?Net Ödenen? rakamına göre 161 Hesaba borç, 325 Hesaba alacak kaydına ilişkin MİF HYS üzerinden düzenlenecektir (Muhasebe İşlem Fişi ekine Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirtilen Personel Bildirimi eklenecektir).        

Kadro karşılığı sözleşmeli personelin maaş avans ödemesine ilişkin mahsup kaydı Sistem üzerinden otomatik olarak muhasebeleştirilecek olup, bununla ilgili duyuru 15.09.2016 tarihinden sonra yapılacaktır.       

 3-Gümrük Personeli Maaşları
        Gümrük fazla çalışma ücretine ait matrahlar sisteme 02.08.2016 tarihi Cuma günü öğleden önce yüklenecek olup, gümrük personeli maaşlarının Cuma günü öğleden sonra hesaplatılması gerekmektedir.
        Bilgilerini ve Eylül ayı maaş ödemelerinde sıkıntı yaşanmaması bakımından ilgili harcama birimlerinin bilgilendirilerek gereken tedbirlerin alınması hususunda gereğini önemle rica ederim.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.