• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C

KONCUK'TAN MEMUR-SEN'E SERT ELEŞTİRİ

KONCUK'TAN MEMUR-SEN'E SERT ELEŞTİRİ
MALUM SENDİKADAN ,EBEDİ KARDEŞLİK İÇİN BAZI TALEPLER

*Sonuca varmak için eşit vatandaşlık gerekir. "Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı herkes Türkiye vatandaşıdır" tanımı çözüm noktasında makul bir yol olacaktır.( Değiştirilmesi istenilen Madde şu şekildedir" T.C. Anayasası 66. Madde I. Türk Vatandaşlığı Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.Bu talep açıkça Türk kelimesinden ne derece rahatsız olduklarının açık delilidir.)

*Yerel yönetim reformu yapılmalı, Bağımsız Kürdistan, demokratik özerklik yerine merkeziyetçilikten yerelliğe doğru, merkezden taşraya yetki devri tüm Türkiye için uygulanmak kaydıyla hayata geçirilebilir.( PKK Terör Örgütünün uzantıları da aşağı yukarı aynı hakkı istiyor, yani özyönetim,  yerel yönetimlerin daha da güçlendirilmesini.)

*Bölgede eğitim veren medreselerin yasal güvenceye sahip olması talebi mutlaka değerlendirilmeli, bu kurumların verdiği belgelerin denkliği sağlanmalıdır.(Bunlar hangi medreselerdir, ülkenin eğitim hizmetini kimlere emanet edeceğiz, bu eğitimin hedefleri ne olacak, ne gam?)

*Karma eğitim dayatmasına son verilmelidir. Ayrıca Tekke ve Zaviyelerle ilgili düzenlemeler yeniden gözden geçirilmelidir.( Karma eğitim konusunda bu sendika yapılan son Eğitim Şurasında,esasen çark etmişti, şuan kanunda zaten erkek ya da kız liseleri açma yetkisi MEB'e ait, (1739 Sayılı Kanun-Madde 15 – Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.), ancak burada talep karma eğitimin tamamen kaldırılması talebidir.
*Irkçılık ve etnik ayrımcılığı çağrıştıran her türlü slogan ve sözler meydanlardan, yerleşim merkezlerinden ve diğer alan ve zeminlerden temizlenmelidir.( Bu söz hangileri olabilir, mesela Ne mutlu Türküm diyene! olabilir.Türk adının bu ülkede kökten silinmesi bunları ne kadar memnun edecektir.)

Bu sendikanın kardeşlik adı altında ortaya koyduğu teklifler, Türk adını ortadan kaldırmaktan başka  bir şey değildir.Kaldı ki, karma eğitimi kaldırmanın nasıl bir kardeşlik sağlayacağını da anlamak mümkün değildir.Tüm bu yaşadıklarımız dahi, sivil toplum örgütlerinin bir millet hayatında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.Sendikal tercihlerin, ülke geleceği bakımından sadece çalışma hayatı ile ilgili sonuçlar doğurmayacağı, ülkenin geleceğinin inşası için de önemli sonuçlar doğuyaracağı açıktır.

Türkiye Kamu Sen, bir yandan çalışma hayatı ile ilgili büyük bir mücadele sergilerken, diğer yandan ülke bütünlüğünü, bu coğrafyada varlığımızı tehdit eden her unsur ile de mücadele etmektedir.

İSMAİL KONCUK
GENEL BAŞKAN

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.