• BIST 107.401
 • Altın 174,128
 • Dolar 4,0997
 • Euro 4,9946
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 24 °C

Kreş Desteği İçin Kanun Teklifi Verildi

Kreş Desteği İçin Kanun Teklifi Verildi
Çalışan Annelere Kreş Desteği İçin Kanun Teklifi Verildi

GENEL GEREKÇE

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102 nci maddesine göre; devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dâhil) olanlar için 20 gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilmektedir. Teklifimizle devlet memurlarının yıllık izin sürelerinin hesaplanmasında dikkate alınan çalışma süresinin hesaplanmasında adaylık ve askerlik dâhil her türlü statüde çalışılan süreler dikkate alınmakta ve izin süreleri iş günü üzerinden belirlenmekte, idarenin keyfiyetine bırakılan zorunlu hallerde gidiş ve dönüş için ikişer günlük ek izin verilmesi konusu da keyfilikten çıkarılmaktadır.

657 sayılın Kanunun 191 inci maddesinin birinci fıkrasına göre; devlet memurları için lüzum ve ihtiyaç görülen yerlerde çocuk bakımevi ve sosyal tesisler kurulabilmektedir. Bunların kuruluş ve işletme esas ve usulleri Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığınca ve Ticaret ve Gümrük Bakanlığınca birlikte hazırlanacak genel yönetmelikle belirlenmektedir. Ancak birçok kamu kurum ve kuruluşu kreş açmamakta veya açılmış olan kreşlerini kapatmaktadır.

Teklifimizle, Kadın İstihdamının Artırılması ve Fırsat Eşitliğinin Sağlanması hakkındaki 2010/14 sayılı Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda kreş bulunmayan veya kreşi kapatılan kamu kurumlarında kreş açılması sağlanmakta; kamu kurum ve kuruluşlarının tamamında yeterli çocuk sayısına ulaşılması durumunda kreş açma zorunluluğu getirilmekte veya personele 0-6 yaş çocuk için kamu görevlilerine kreş ödeneği verilmesi sağlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1 - Devlet memurlarının yıllık izin sürelerinin hesaplanmasında dikkate alman çalışma süresinin hesaplanmasında adaylık ve askerlik dâhil her türlü statüde çalışılan süreler dikkate alınmakta ve izin süreleri iş günü üzerinden belirlenmekte, idarenin keyfiyetine bırakılan zorunlu hallerde gidiş ve dönüş için ikişer günlük ek izin verilmesi konusu da keyfilikten çıkarılmaktadır.

MADDE 2- Kreş bulunmayan veya kreşi kapatılan kamu kurumlarında kreş açılması sağlanmakta; kamu kurum ve kuruluşlarının tamamında yeterli çocuk sayısına ulaşılması durumunda kreş açma zorunluluğu getirilmekte veya personele 0-6 yaş çocuk için kamu görevlilerine kreş ödeneği verilmesi sağlanmaktadır

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4 - Yürütme maddesidir.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ Devlet memurlarının yıllık izin süresi, bu kanuna tabi kurum ve kuruluşlarda adaylık ve askerlik dâhil her türlü statüde çalışılan süreler dikkate alınarak hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dâhil) olanlar için 20 iş günü, hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günüdür. Bu sürelere gidiş ve dönüş için ikişer iş günü eklenir.”

MADDE 2- Devlet Memurları Kanununun 191 inci maddesinin 1 inci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Devlet memurları için lüzum ve ihtiyaç görülen yerlerde sosyal tesisler kurulabilir. Kamu kurumlan bağlı veya ilgili olduğu bakanın onayını almak suretiyle kurumca istihdam edilen memurların 0-6 yaş grubuna giren en az 50 çocuğu için kurumun idari ve mali işlerle ilgili birimine bağlı olarak kreş veya gündüz bakım evi hizmeti verilmesini sağlar. Kreş veya gündüz bakım evi hizmeti sunulmayan kurumlarda görev yapan devlet memurlarından 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunanlara her çocuk için aylık 2000 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda kreş ödeneği verilir.”

. MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.