• BIST 94.877
 • Altın 193,585
 • Dolar 4,7587
 • Euro 5,5044
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 23 °C

Latif Selvi: Nöbet ücreti verilmezse imza atmayız

Latif Selvi: Nöbet ücreti verilmezse imza atmayız
Latif Selvi: Nöbet ücreti verilmezse imza atmayız

Eğitim kurumlarının birçok sorunu olduğunu söyleyen Selvi, “Uzun yıllardır biriken sorunların tümünü bir anda çözmek mümkün değil. Ancak çözülmemesi durumunda eğitim öğretim kurumlarında ciddi problemlerin yaşanmasına neden olan sorunlarımız var. Kamu işveren heyetinden bu sorunlara ilişkin tekliflerimizi dikkatle incelemelerini ve değerlendirmelerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Okullarda sağlıklı ve güvenli bir ortam sağlanmasının gizli kahramanları niteliğindeki öğretmen dışı personelin, büyük fedakârlıklarla görev yaptığına işaret eden Selvi, ancak bu personele ödenen ücretin kabul edilemeyecek düzeyde olduğunu belirtti.

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ MUTLAKA ARTTIRILMALI  

Milli Eğitim Bakanlığında açılan kurs merkezlerinde görevli personele, hafta sonu ve hafta içi mesai saatleri haricindeki çalışma süreleri karşılığı, öngörülen fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesini teklif ettiklerini söyleyen Selvi, “5 katı değince sanki çok yüksek bir rakam istiyormuşuz gibi algılanıyor. Oysa 2015 yılı için öngörülen saat başı çalışma ücreti, 1,67 TL’dir. Bizim teklifimizin kabul edilmesi durumunda fazladan çalışma fedakârlığında bulunan personelin en azından göreve gelip giderken vermek zorunda olduğu yol parasını ödemiş olacağız. Bu ücretim 5 katına çıkarılmasını bu sebepten dolayı gerekli görüyoruz ve masadan bu hakkı koparmak konusunda kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

EMEK SÖMÜRÜSÜNE MÜSAADE EDEMEYİZ  

Okullarda mesai dışı zamanlarda ve hafta sonu düzenlenen etkinliklerde görev alan personelin, fazla çalıştığı sürelerin personelin isteğine bağlı olarak izin veya fazla çalışma ücreti şeklinde ödenmesi gerektiğini söyleyen Selvi, “Hem okulu, hayat boyu öğrenmenin merkezi haline getirip, ‘Okullar 24 saat açık olsun.’ diyeceksiniz. Hem de bu okullarda büyük bir özveriyle çalışan personele fazla çalışma ücreti olarak 1,67 TL ödeyeceksiniz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu emeğin sömürülmesinden başka bir şey değil. Buna müsaade edemeyiz. Kamu işveren heyeti, bu talebimizi mutlaka dikkate almalı ve eğitimin bu gizli kahramanlarının alın terlerinin hakkın verilmelidir.” Şeklinde konuştu

Nöbet Ücreti Verilmezse İmza Atmayız!

Ücretsiz nöbet tutmayız, nöbet ücreti verilmezse imza atmayız.

Ücretsiz nöbet anayasal suçtur.

Nöbet ücreti ile ilgili sorunun çözülmemesi durumunda geçen öğretim yılı gösterdikleri fedakârlığı göstermeyeceğiz. ücret ödemeden nöbet tutturmaya çalışanlar anayasal suç işlemektedirler.

Sorunun çözülmesi için yeterince süre verdik Geçen öğretim yılında okullarda öğrencilerin güvenliği nedeniyle nöbet eylemi kararı almadık.

2013 yılında yapılan 2. Dönem toplu sözleşme sürecinde başlayan, Kurum İdari Kurullarında devam eden nöbet ücreti talebimizi son olarak 350 bin imza ile yetkililere ilettik. Sorunun çözülmesi için yeterince zaman verdiğimizi düşünüyoruz. Toplu sözleşme masasına da taşıdığımız nöbet sorunu çözülmezse, alacağımız kararın meydana getireceği problemlerden kimse bizi sorumlu tutmasın.

Nöbete ücret verilmeyen bir toplu sözleşmeye yetkili sendika olarak imza atmamız mümkün değil. Kamu İşveren heyeti, kararlığımızın farkında olsun ve nöbet ücreti ile ilgili sorun toplu sözleşme ile son bulsun.

Sınav Ücreti Adaletsizliği Artık Son Bulmalı

Nitelikleri itibarıyla aynı olan sınavlarda görev alan öğretmenlere farklı ücret ödenmesi mağduriyet doğurmaktadır.

Sınav ücreti ile adaletsizliği ortadan kaldırmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

ÖNERİMİZ, UYGULAMADA BİRLİK SAĞLANSIN

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlere, ek ders esaslarına göre değil, Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre ödeme yapılmasını istiyoruz.

İşi yapan ve sınav uygulamasıyla ilgili iş yükünü omuzlayan öğretmenlerimize 45 TL ödeniyor. Bu haksızlığın sebebi, sınav ücretinin Ek Ders Esaslarına Göre ödenmesidir. Oysa sınav ücretleri Ek Ders Esasları yerine Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre ödenmesi, öğretmenlerimizin emeklerinin karşılığını almaları için yeterlidir. Bunu kabul ettirmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.