• BIST 95.421
 • Altın 265,280
 • Dolar 5,7698
 • Euro 6,5690
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 33 °C

LGS Başvurusu nasıl yapılır?

LGS Başvurusu nasıl yapılır?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzunu yayımlayarak kafalardaki soru işaretlerini giderdi.

Halk arasında LGS olarak da bilinen Merkezi Sınav başvuruları MEB tarafından eOkul üzerinden gerçekleştiriliyor. 8. sınıfta okumakta olan milyonlara öğrenci ve velileri de 2019 LGS başvuru işlemleri sürecini yakından takip ediyor. Bu vasıtayla, 'LGS başvuru nasıl yapılır?' sorusu bu konuda en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor. Öğrenciler Merkezi Sınava katılım sağlayabilmek için başvurularını tamamlamak zorunda. Peki, e Okul ile LGS başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

2019 LGS BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yayımladığ kılavuz ile beraber başvuru işlemleri hakında tüm detaylara yer verdi.

Başvuru için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde;

LGS BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

 

Merkezî Sınav başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru yapmadan önce elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettireceklerdir. Öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.

Yurt dışında e-Okul Sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler;

a. Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları üzerinden yapacaklardır,

b. Kılavuzda yer alan "EK 1–Yurt Dışında e-Okul Sistemine Kayıtlı Olmayan Öğrenciler İçin Merkezî Sınav Başvuru Formu"nu eksiksiz ve doğru bilgilerle dolduracak ve yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluk yetkililerine onaylatacaklardır,

c. Yurt dışında öğrenim görüp e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrencilere ait belgeler Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarca odsgm_odydb@meb.gov.tr e-posta adresine başvuru süresinde gönderilecektir. Ayrıca e-posta yolu ile gönderilen belgelerin asılları da Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi, Milas Sokak No:8 Teknikokullar/Yenimahalle/ANKARA adresine en geç 26 Nisan 2019 tarihinde ulaşacak şekilde gönderilecektir.

E OKUL İLE LGS BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 

 • 2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.
 • Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8'inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.
 • 2018–2019 Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye'deki 8'inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.

BU YIL LGS NE ZAMAN YAPILACAK?

 

2019 LGS 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşecek. İlgili sınava başvurular 03-14 Nisan tarihleri arasında kabul edilecek.

 

Sınav giriş belgeleri 22 Mayıs tarihinde yayınlanacak olurken, sonuçlar ise 24 Haziran tarihinde açıklanacak.

LGS NASIL OLACAK?

 

Merkezî Sınav başvuruları isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaktır.

Sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

Birinci oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecektir.

BAŞVURUNUN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Başvurularda;

 • Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa,
 • Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanmamışsa,
 • Yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa,

Bu durumdaki öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.