• BIST 110.059
 • Altın 175,012
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

MAARİF VAKFI KURULUYOR

MAARİF VAKFI KURULUYOR
Merkezi istanbul'da olan "Maarif Vakfı" adıyla bir vakıf kurulmasını öngören kanun tasarısı TBMM Başkanlığı 'na sunuldu.

Merkezi İstanbul'da olan "Maarif Vakfı" adıyla bir vakıf kurulmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı'na göre, vakıf, dünyada insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak, örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden, üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burs verecek, okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açacak.
 
Bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirecek olan vakıf, bilimsel araştırmalar ve araştırma, geliştirme çalışmaları yapacak, yayınlar ve metotlar geliştirecek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütecek.

 
Maarif Vakfı tarafından yurt dışında örgün ve yaygın eğitim kurumlan açılan şehirlerde, diğer kamu kuram ve kuruluşları aynı amaçla başka birimler oluşturamayacak. mütevelli heyeti üyelerinin 4'ünü cumhurbaşkanı atayacak Mütevelli Heyeti, yönetim kurulu ve denetim kurulundan oluşacak vakıfta, 12 üyeli mütevelli heyeti karar organı olacak. Mütevelli heyeti üyelerinin 4'ü Cumhurbaşkanı ve 3'ü Bakanlar Kurulu tarafından atanan 7 daimi üye ile 2'si Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olmak üzere, Dışişleri ve Maliye bakanlıkları ile YÖK temsilcilerinden oluşacak.
 
VAKIF, YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA ŞİRKET KURABİLECEK
 
Maarif Vakfı, yıl içinde elde ettiği brüt gelirin en fazla üçte birini mali, idari, hukuki ve bunlara yardımcı işlerde çalışan personel, yönetim ve idame masrafları ile ihtiyatlara, kalan üçte ikisini ise vakfın amaçlarını gerçekleştirmek için çalışan personele ve mal varlığını artıracak yatırımlara sarf ve tahsis edecek. Vakıf, yurt içi ve yurt dışında iktisadi işletme veya sermaye şirketi kurabilecek, devralabilecek ve bunlara ortak olabilecek.
 
MEB 1 MİLYON LİRA AKTARIYOR
 
Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde Maarif Vakfı'nm kuruluşu, resmi senedi ve vakfın Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre, tesciline ilişkin işlemler, Milli Eğitim Bakanlığınca sonuçlandırılacak.
 
Yürürlük tarihinden itibaren 1 ay içerisinde Maarif Vakfı'nm kuruluş işlemlerinde kullanılmak ve kalanı kuruluş tamamlandıktan sonra vakfa devredilmek üzere, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyon lira aktarılacak.
 
Vakfın kuruluş merkezi olarak kullanılmak üzere Maliye Bakanlığınca uygun görülen taşınmaz, bedelsiz olarak verilecek.
 
Maarif Vakfı'nm kurulmasından ve teşkilatlanmasının tamamlanmasından sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'nm uygun gördüğü, yurt dışında kamuya ait varlıklar Bakanlar Kurulu kararıyla bedelsiz olarak vakfa devredilecek.
 
Diriliş Postası


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.