• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C

Mahkeme Kararını Uygulamayan Müdüre Soruşturma İzni Verildi

Mahkeme Kararını Uygulamayan Müdüre Soruşturma İzni Verildi
Samsun Bölge İdare Mahkemesi, mahkeme verdiği kararı uygulamayan İl Ulusal Eğitim Müdürlerine yönelik emsal vasfında bir karar verdi.

Bunun Için göre, yürütmeyi durdurma kararına nazaran okul binasını taşıyan müdüre, araştırma desturu verildi.Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, "Bu ortamda bölge yönetim mahkemesinin böyle bir karar vermesini takdire şayan olarak görüyoruz." diye konuştu .

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü, çok kımetli araziye sahip Atakum Anadolu Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Meslek Lisesi'nin 20 kilometre uzaklıktaki Tekkeköy kazasına taşınmasına karar verdi. Müdürlüğün 48 senelik okulun taşınmasına yönelik aldığı hükme karşı çıkan veli, öğrenim gören ve öğretmenler yürütmeyi durdurma kararı için dava açtı. Dava zamanı devam ederken okul apar topar Tekkeköy ilçesindeki Gelemen mevkiindeki laboratuvarı dahi olamayan eksik bir binaya taşındı. Okulu Aile Birliği, lisenin bir başka yere taşınmasının, yönetimsel yargıda süren davalar sonuçlanıncaya kadar durdurulması talebiyle 12 Haziran 2014 tarihinde Samsun 1 . İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Diğer taraftan ilk davanın sonuçlanması beklemeden okulun apart topar taşınmasının durdurulması için 2. bir dava daha açıldı. Söz konusu 2. davanın sonucu olarak , süren hukuksal zamanı dikkate almayan Samsun İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü'nü haksız bulan Danıştay 8. Dairesi okulun 30 gün içerisinde eski yerine taşınması gerektiğine karar verdi.

Veliler, Samsun İl Ulusal Eğitim Müdürü Aytekin G.'nin 30 gün geçmesine nazaran Danıştay verdiği kararı uygulamaması üzerine görevli makamlara itirazda bulundu. Samsun Valiliği ise taraflara bir içerik göndererek analiz sonucu olarak soruşturmaya yer olmadığına karar verildiğini tebliğ etti. Bu açıklama üzerine Atakum Anadolu Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Meslek Lisesi Okul Aile Birliği eski Başkanı Nihal Gürpınar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bölge İdare Mahkemesi 30 Aralık 2015'te davayı hükme bağlayarak, Samsun Valiliği'nin araştırma desturu verilmemesine ilişkili olarak verdiği kararı bozdu. Mahkeme, Aytekin G. hakkında araştırma desturu verilmesine oy çokluğu ile karar verdi.

Mahkeme kararı şöyle: "Anayasanın 138. maddesi ile 2755 sayılı kanunun 28. maddesi dikkate alındığında, yargı hükmünün etkili şekilde uygulanması gerektiğinden kamu görevlisi ile isnat edilen eylem arasında illiyet, bağının varlığı ve hazırlık soruşturması açılmasını gerekli kılacak yeterli kanıt yer aldığı anlaşılmakla aksine verilen kararda usul ve yasaya uyarlık görülmediğinden; Nihal Gürpınar itirazının kabulüne, Samsun Valiliği'nin araştırma desturu verilmemesine ilişkili olarak 26 Ekim 2015 gün ve 2015/96 sayılı kararın bozulmasına, ilgili kamu görevlisi hakkında araştırma desturu verilmesine, kararın ilgililere tebliğ edilmem üzere Samsun Valiliği'ne, dosyanın gereği için görevli ve görevli Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine, 1483 sayılı kanunun 9. maddesi uyarınca 30 Aralık 2015 tarihinde oy çokluğuyla karar verildi."

'MAHKEME HÜKMÜNÜ UYGULAMAYAN YARGILANSIN'

Ülkemiz'de hukuka olan güvenin giderek azaldığını hatırlatan Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Bizim isteğimiz burada yaklaşık yarım asırdır faaliyette olan okulun yerinde kalarak hiçbir talebenin mağdur edilmeden eğitimine devam etmesidir. Bu sebeple okul aile birliği tarafından birden fazla dava açılmıştır. Davalarda lehte kararlar çıkmıştır. Ama Ülkemiz'de üzgünüm halk tabiriyle 'hukuk, guguk olmuştur.'İl veya ilçe ulusal eğitim müdürleri dahi artık mahkeme hükümlerini uygulamaz hale gelmişlerdir. Başka Bir Deyişle bugün gelinen noktada mahkeme kararlarının hiçbir hükmü kalmamıştır. Artık keyfe keder işler yapılır hale gelmiştir. Bir kurumda hata yapan devlet memurunu görevini doğru yapması konusunda uyarıp yapmadığı takdirde mahkemeye gideceğimizi söylediğimizde karşımızdaki görevli dahi 'gidersen git mahkeme hükümleri esasen uygulanmıyor' diyen bir politik anlayış ortaya çıkmıştır. Artık güçlünün mahkeme hükümlerini uygulamadığı, güçsüzün ise kazandığı mahkeme hükümlerini uygulatamadığı bir Ülkemiz örneği ile karşı karşıyayız. Bu ortamda bölge yönetim mahkemesinin böyle bir karar vermesini takdire şayan olarak görüyoruz. Mahkeme verdiği kararı kim uygulamıyorsa bu müdür, vali yada bakan dahi olsa kanun önünde yargılanmalıdır. Burada gerçekten bir mağduriyet var. İl Ulusal Eğitim Müdürü, verilen mahkeme hükümlerini bugüne kadar uygulamadığı ve ayak direttiği için yargılanmalıdır, cezalandırılmalıdır. İl Ulusal Eğitim Müdürü'nün şahsıyla alakalı olarak söylemiyorum kim mahkeme verdiği kararı uygulamıyorsa yargılanmalıdır."

haberport.com

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.