• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 11 °C

Mali Tatil Başladı

Mali Tatil Başladı
2016 yılı Mali Tatili 01 Temmuz 2016 tarihi itibariyle başladı.

Mali Tatil Başladı

 

2016 yılı Mali Tatili  01 Temmuz 2016 tarihi itibariyle başladı.

 Ancak 6661 Sayılı Kanunla, mali tatilde ilk defa bu sene uygulanacak olan değişiklikler yapıldı.

 Değişiklik öncesi, mali tatilin sona erdiği günü izleyen yedi gün içinde biten kanuni ve idari süreler, mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedinci günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılıyordu. Yapılan değişiklikle fıkradaki süreler beş ve beşinci olarak yeniden belirlendi.

 Söz konusu Kanunla yapılan bir değişiklik de ödeme süreleriyle ilgili. Mali tatil nedeniyle beyanname verme süresi uzayan vergilerde ödeme süresi, beyanname verme süresinin sonunu izleyen üçüncü günün sonuna kadardı. Artık son günü izleyen günün mesai saati sonuna kadar bu beyannamelere ilişkin vergilerin ödenmesi gerekli.

Normalde beyanname verme son günü 24 Temmuz olan KDV beyannamesi, değişiklik öncesinde, mali tatilin sona erdiği günü izleyen yedi gün içinde olduğu için, mali tatilin sona erdiği günden itibaren yedinci günün sonuna kadar (27 Temmuz’a kadar) verilebiliyordu. Ödeme süresinin son günü ise beyanname verme süresinin sonunu izleyen üçüncü günün sonu olduğu için 30 Temmuz’ du.

 Ancak yeni uygulamada süre beşinci günün sonuna kadar olarak yeniden belirlendiği için 25 Temmuz 2016 bu beyannamenin verilmesi gereken son tarih olacaktır. Ödeme süresinin son günü ise beyanname verme süresinin son gününü izleyen gün olan 26 Temmuz 2016 mesai saati bitimidir.

 Ayrıca, daha önceden Kanunda yer almayıp, tebliğ ile düzenlenmiş olduğu için tartışma konusu olan “özel tüketim vergisi, BSMV, özel iletişim vergisi ve şans oyunlar vergisi ilgili olarak malî tatil uygulanamayacağı yönündeki düzenleme de Kanuna eklenmiştir.  Dolayısıyla mali tatil uygulaması nedeniyle anılan vergilerin beyanname verme ve ödeme süresi değişmeyecektir.

Buna göre, mali tatil nedeniyle Temmuz 2016 dönemi takvimi aşağıdaki gibi olacaktır:

 1-      Aylık Verilmesi Gereken Beyannameler:

2016 Haziran dönemine ait KDV beyannameleri, muhtasar beyannameler ve sürekli mükellefiyete ait damga vergisi beyannamelerin 25 Temmuz 2016 akşamına kadar verilmesi gereklidir. Bu beyannamelere ilişkin ödemeler ise 26 Temmuz 2016 tarihine kadar yapılabilecektir.

 2-      Aylık Verilmesi Gerekmeyen Damga Vergisi Beyannameleri:

Bilindiği gibi sürekli mükellefiyet tescil ettirmemiş limited şirketler, şahıs mükellefler ile şahıs şirketi niteliğindeki ortaklıklar damga vergilerini kâğıdın düzenlendiği tarihi izleyen  on beş gün içinde vergi dairesine bir beyanname ile bildirmektedirler. Bu şekilde bildirim süresi mali tatil içerisine rastlıyorsa bu süre de 25 Temmuz 2016 tarihine uzayacaktır.

 3-      Çalışma Mevzuatına Göre Verilecek Bildirimler:

Malî tatil ilan edilen döneme rastlayan tarihlere ilişkin,

-Sendikalar Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu ve İş Kanunu’na göre işverenlerce yapılması gereken, iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri dışında kalan beyan, bildirim ve ödemelerin;

-Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ile Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununa tâbi sigortalıların,

-Sosyal Sigortalar Kanununa tâbi işverenlerin,

-Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununa tâbi sigortalıların yapmakla yükümlü olduğu iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri dışında kalan beyan  ve bildirimlerin 25 Temmuz 2016 tarihine kadar, bunlarla ilgili ödemeler de 31 Temmuz 2016 tarihine kadar ertelenecektir.

 4-İkmalen, re'sen veya idarece yapılan tarhiyatta, vadesi mali tatile rastlayan vergi, resim   ve   harçlar   ile   vergi   cezaları   ve   gecikme   faizlerinin   ödeme   süreleri:

 İkmalen, re'sen veya idarece yapılan tarhiyatta, vadesi mali tatile rastlayan vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları ve gecikme faizlerinin ödeme süreleri de mali tatil uygulaması sebebiyle, tatilin son gününü izleyen yedinci gün akşamına kadar uzamaktadır. Bu tarih  27 Temmuz 2016 tarihine denk gelmektedir.

5-    Tarh edilen vergilere ve kesilen cezalara karşı uzlaşma talep etme veya cezada indirim hükümlerinden yararlanmak amacıyla yapılacak başvurulara ilişkin süreler:

 Vergi Usul Kanunu ile vergi ve ceza ihbarnamesinin tebliği tarihinden itibaren uzlaşma talep etmek ya da 376'ncı madde uyarınca indirim talep etmek için verilen (30) günlük  süre de Mali Tatil uygulamasından etkilenmektedir. Daha açık bir ifade ile sonu Mali Tatile rastlayan bu süreler, 27 Temmuz 2016 tarihine kadar uzatılmaktadır.

 6- VUK’nun 149 uncu maddesi hükümleri kapsamında verilmesi gereken bilgilerin verilmesine ilişkin süreler:

 Vergi Usul Kanunu’nun 149 uncu maddesi hükümleri kapsamında, kendilerinden vergilendirmeye ilişkin olaylarla ilgili olarak devamlı bilgi istenilen kamu idare ve müesseseleri ile gerçek ve tüzel kişiler, verilme süresi sonu Mali Tatile rastlayan bilgileri, 27 Temmuz 2016 günü akşamına kadar gönderebilecektir.

 Tatil süresince, vergi ve ceza ihbarnameleri ile mahsup taleplerine yönelik olanlar hariç, bilgi isteme talepleri mükelleflere, vergi ve ceza sorumlularına bildirilmez. Ancak tatil süresi içinde gerçekleşen tebligat işlemlerinde süre, malî tatilin son gününden itibaren işlemeye başlar.

 7-   İkmalen, re’sen ve idarece tarhiyatlara karşı dava açma süreleri:

Mükelleflerin ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış olan tarhiyatlara karşı mükelleflerin dava açma süresi, kendi kanunlarında özel bir süre belirtilmemiş ise, tarhiyata ilişkin vergi/ceza ihbarnamesinin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün (Ödeme emrine karşı açılan davalarda 7 gün) içinde dava açma hakları bulunmaktadır. Bu süre de mali tatil süresince işlemeyecektir.

 Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da; mali tatil nedeniyle uzayan sürenin dava açma süresi olmasıdır. Kanunda, mali tatil nedeniyle vergi yargısına ait temyiz yahut itiraz sürelerinin de uzayacağı yönünde bir hükme yer verilmemiştir. Danıştay 3. Dairesi tarafından mali tatilde temyiz ve itiraz sürelerinin işlemeye devam edeceğine, mali tatilin temyiz ve itiraz sürelerini uzatmayacağına karar verilmiştir.

 8-   Vergilemeye ilişkin işlemlerin defterlere kayıt süresi

Vergi Usul Kanunu’nun kayıt nizamına ilişkin hükümlerin yer aldığı 215-219 uncu maddelerinde yer alan ve vergilemeye ilişkin işlemlerin defterlere kaydedilmesi için verilen

(10) günlük süre, mali tatil süresince işlemeyecektir

9-   Mali tatil süresince vergi incelemesi yapılmaması

5604 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin 4 numaralı fıkrasına göre mahkeme kararı veya Cumhuriyet Savcılıklarının talebi üzerine ya da Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre yapılan aramalı incelemeler hariç olmak üzere, malî tatil süresince inceleme amacıyla defter ve belgelerin ibrazının talep edilemeyecek ve mükellefin işyerinde incelemeye başlanılamayacaktır.

 Bu düzenleme mükellefin işyerinde yapılacak incelemeler açısından geçerlidir. İnceleme denetim elemanının ofisinde yapılacaksa mali tatil bu durumu etkilemez.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.