• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

Mayıs ayında 700 bin tablet dağıtılacak

Mayıs ayında 700 bin tablet dağıtılacak
Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş, “FATİH Projesi bir tablet projesi değil, ulusal bir eğitim projesidir.” dedi.

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından Sakıp Sabancı Basın Merkezinde düzenlenen “Basın Merkezi Toplantıları“na Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer ATEŞ katılarak gazetecilere YEĞİTEK’in yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.  

YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer ATEŞ, FATİH Projesi’nin kamuoyunda bir tablet projesine indirgendiğini eleştirerek, “FATİH Projesi bir tablet projesi değil, ulusal bir eğitim projesidir. Devletin en ciddi projesidir” şeklinde konuştu. 

FATİH Projesi´nin sadece bir donanım projesi olmadığını vurgulayan Genel Müdür Ateş, projenin geniş bant hızlı internete erişim, veri merkezi, yönetim ve içerik yazılımları, sosyal paylaşım, öğretmen eğitimi, içerik ve laboratuvar olmak üzere pek çok bileşeni bünyesinde barındıran  ve gerçekleşmiş rakamlarıyla dünyanın en büyük eğitim bilişim projesi olduğunu söyledi. 

FATİH Projesi´nin bugüne kadar tamamen ulusal bütçeyle yürütüldüğünü anlatan Genel Müdür Ateş, 15,5 milyon avroluk Avrupa Birliği IPA projesinin kabul edilmesiyle, projeye uluslararası desteğin sağlanacağını belirtti. 

Genel Müdür Ateş, IPA projesinin dışında öğrencilerin bilgi teknolojilerinden daha çok yararlanması için çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından desteklenen ITEC, SENnet, ICILS2013, Twinning ve Scientix gibi projelerin de yürütüldüğünü aktardı. 

 

“Her gün 2-3 bin etkileşimli tahta kuruluyor”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ihale sürecini yürüttüğü etkileşimli tahta alımlarında her gün Türkiye genelinde 2-3 bin dolayında etkileşimli tahtanın sınıflara kurulduğunu bildiren Genel Müdür Ateş, 167 bin 121 sınıfın tamamına etkileşimli tahtanın yerleştirilme işlemlerinin tamamlandığın, bu yılın sonuna kadar ihalesi tamamlanan 347 bin 367 etkileşimli tahtanın kurulumunun tamamlanacağını bildirdi.

Genel Müdür Ateş, son yapılan ihaleyle bir okula ağ altyapı kurulum bedelinin 27 bin 600 lira olarak gerçekleştiğini, bunun bugüne kadar alınan en düşük ücret olduğunu söyledi. Dünya etkileşimli tahta sektörünü tetikleyen ülkenin Türkiye olduğunu, YEĞİTEK´in de ortağı olduğu etkileşimli tahta patentinin alındığını bildiren Genel Müdür Ateş, böylece aralarında İngiltere´nin de yer aldığı dünyanın pek çok ülkesine etkileşimli tahta satışının yapıldığını anlattı. 

Genel Müdür Ateş, bu yılın sonuna kadar 25 bin 384 çok fonksiyonlu yazıcının da okullara dağıtımının ve kurulumunun tamamlanacağını aktardı. 

 

“Fiber ağlarla ördük ülkeyi dört baştan”

Okullara fiber optik geniş bant hızlı internet erişimi kurulum çalışmalarının sürdüğünü, bu yıl 10 bine yakın okulun daha internet bağlantısına kavuşmasını planladıklarını dile getiren Genel Müdür Ateş, internetin kablolu ve kablosuz limitsiz olarak hizmet vereceğini söyledi. Genel Müdür Ateş, "Bir bakıma fiber ağlarla ördük ülkeyi dört baştan. Dünyanın en büyük yönetilebilir ağ altyapısına sahip olacağız. Bu devasa bir proje" değerlendirmesinde bulundu. 

Genel Müdür Ateş, okullara götürülen internet altyapısı hizmetinin aynı zamanda okulun bulunduğu bölgeye de fiber optik kablo altyapısı da sağladığına işaret ederek, "Okullara internet altyapısı kurarak, vahaya su götürmek gibi, gittiğimiz yeri de yeşerttiğimiz anlamına geliyor" dedi. 

 

Mayıs ayında 700 bin tablet dağıtılacak

Öğrencilere dağıtımı tamamlanan ve planlanan tablet bilgisayarlara ilişkin istatistiklere değinen Genel Müdür Ateş, 2012, 2013 ve 2014 yıllarının toplamında, internet altyapısı ve etkileşimli tahtaların kurulumunun tamamlandığı okullardaki 737 bin 800 tablet bilgisayarın öğretmen ve öğrencilere dağıtıldığını açıkladı. 

Genel Müdür Dinçer Ateş, 20 Mayıs´ta 700 bin adet tablet bilgisayar setinin öğretmen ve 9. sınıf öğrencilere dağıtım törenini yapmayı planladıklarını bildirdi.

Genel Müdür Ateş, 700 bin tabletin son teknoloji ürünü tabletler olduğunu belirterek, ilk başlarda 2 çekirdekli işlemci bilgisayarların yerini artık 4 çekirdekli işlemciye sahip tabletlerin alacağını kaydetti. Genel Müdür Ateş, ayrıca dağıtılacak yeni tabletlerin16 GB´lık hard disk kapasitesinin 32 GB´a çıkarıldığını, yeni tabletlerde 2MP özellikli ön kameranın yanında 5MP özellikli arka kameranın da yer alacağını belirterek, "Bu aynı zamanda her öğrencinin fotoğraf makinesi olacağı anlamına geliyor" ifadesini kullandı. 

Tabletler defter işlevi de görecek

Genel Müdür Ateş, geçen yıl dağıtılan tabletlerde "kalem"in bulunmadığını ancak yenilerde EMR kalem özelliğinin de bulunduğunu bildirdi. Böylece tabletlerin defter olarak da kullanımının yolunun açıldığını belirten Genel Müdür Ateş, "Biz kalem üzerine yemin etmiş bir medeniyetin çocuklarıyız. Kalem her zaman varlığını koruyacak bir eğitim aracı. Bu dijital teknolojiler kaleme rakip değil, kaleme de yeni imkanlar açacaklar. Onun için bu sefer vereceğimiz tabletlerde, aktif kalem özelliği bulunacak. Elinizi tabletin üzerine koyup yazı yazdığınızda tablet artık kalemi tanıyacak. Tabletlere tüm kitapları yüklüyoruz. Öğrenciler defter taşımaya devam ediyordu. Şimdi tabletle birlikte defter de vermiş oluyoruz. Artık tablet bilgisayarlar defter olarak da kullanılabilecek" diye konuştu. 

Genel Müdür Ateş, silikon kılıflı yeni tabletlerin camlarının kırılmaya dayanıklı, ağırlığının 600 gramdan daha hafif olacağını söyledi. 

Genel Müdür Ateş, soru üzerine daha önce dağıtılan tabletlerin de döneminin son teknolojik özelliklerini taşıdığını belirterek, "Bir israfa yol açmamak gerekiyor. Ancak kullanım ömürleri 4 yıl. Yani 4 yıllık bir garantiyle birlikte alıyoruz. Dünyada garanti süresi 2 yıldır. 4 yıllık garanti, FATİH Projesi´ne özel bir süredir. Çünkü 9. sınıfta tablet alan bir öğrenci mezun olana kadar tabletinin garanti kapsamında olmasını istiyoruz. Bu süre devam ederken, bunun çöpe atılıp yeni tablet vermek istemiyoruz. Her yıl teknolojik olanaklar daha da artacak" açıklamasını yaptı. 

 

Tabletlere güvenli internet önlemi

Tabletlerin hepsini kontrol ettiklerini kaydeden Genel Müdür Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hatta bir tablet çalındığında, tabletlerin yerini koordinatlarını, en son açıldığı yeri görebiliyoruz. Tablet açılıp internete bağlandıktan sonra yaptığı tüm yolculuğunu görebiliyoruz. Yurtdışında kaç tabletimiz var, şu an nerede olduğunu biliyoruz. Amacımız, tablet kullanım oranlarını, tabletlerin nerede nasıl kullanıldığını, yaygın olarak hesaplayıp ona göre tedbirler almak. Daha önceki tabletlerde, okul dışı kullanımlar için wireless özelliklerini kapatmıştık. Şimdi wireless özelliğini açıyoruz. Tablet kendi kimliği üzerinden internete girdiğinde Millî Eğitim tableti olarak girmiş olacak ve Millî Eğitim internetinin kurallarıyla çalışmış olacak. Yani güvenli internet kapsamında bağlanacak."

 

Tabletler yerli tesiste üretilecek

Millî Eğitim Bakanlığı´nın FATİH Projesi kapsamında gelecek yıllarda öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarların, Türkiye´de kurulacak bir tesiste yerli üretim planlamasını da sürdürdüğünü de dile getiren Genel Müdür Ateş, bu kapsamda 2016´da 5 milyon 300 bin, 2017´de 2 milyon 650 bin, 2018´de de 2 milyon 650 bin olmak üzere toplamda 10 milyon 600 bin üzerinde tablet bilgisayarın öğrencilere dağıtılacağını bildirdi.

 

Üretimde yerlilik şartı

2016 yılından itibaren öğrencilere verilecek tabletlerin yerlilik şartıyla üretilmiş tabletler olacağını bildiren Genel Müdür Genel Müdür Ateş şöyle devam etti: “İlk yıl için yerlilik oranı olarak en az yüzde 12´lik bir şart arayacağız. Daha sonra bu oran periyodik olarak arttırılacak. Amacımız, 4 yılın sonunda yerli olarak tanımlanan bir tableti öğrencilerimizle buluşturmak. 

 

Okul sıralarında kitapların yerini tabletler alacak

Gelecek yıldan itibaren okullar başladığında, ücretsiz ders kitaplarının dağıtımı gibi tablet bilgisayarların dağıtımına başlanacağını kaydeden Genel Müdür Ateş,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “2016 yılının ilk yarısında ve ikinci yarısından itibaren bütün 5. sınıf öğrencilerine ve bütün 9. sınıf öğrencilerine tablet vermeye başlıyoruz. 2017 yılının ikinci ve 2018 yılının ikinci yarısında, okullar başladığında nasıl ücretsiz ders kitapları konuluyorsa tabletlerin de o şekilde konulması suretiyle dağıtımını yapmış olacağız." 

Genel Müdür Ateş, kurulacak tablet üretim tesisinin sadece Türkiye´de değil, Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya´ya da üretim yapmasının hedeflendiğini dile  getirdi. 

 

EBA: Dünyanın en büyük eğitim portalı

MEB´in "www.eba.gov.tr" web adresi üzerinden hizmet veren eğitim bilişim ağı EBA´nın dünyanın en büyük eğitim portalı olduğunu bildiren Genel Müdür Ateş, EBA´da 150 binin üzerinde elektronik eğitim içeriğinin öğrencilerin ve öğretmenlerin hizmetine sunulduğunu kaydetti. 

"FATİH Projesi´nin görünmez kahramanlarının elektronik içerikler olduğunu" ifade eden Genel Müdür Ateş, öğrencilerin yakında EBA´da testler yoluyla bilgilerini sınayabilecekleri bir sistemi de hayata geçireceklerini belirtti. 

TEOG´a girecek 8. sınıf öğrenciler için tüm ders videolarını EBA´ya yüklediklerini hatırlatan Genel Müdür Ateş, " Dershanelerin dönüşüm sürecinde aslında sanal olarak bu ihtiyacı karşılayacak bütün içerikleri EBA üzerinden öğrencilerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Fırsat eşitliği bakımından bu çok önemli" dedi. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.