• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 16 °C

MEB Maarif Müfettişlerinde Köklü Değişiklik Geliyor

MEB Maarif Müfettişlerinde Köklü Değişiklik Geliyor
Basına yansıyan kanun tekliifinin ilgili maddelerine göre Maarif Müfettişi/Maarif Müfettiş Yardımcısı kadrolarında bulunanlar için köklü değişiklikler geliyor.

KANUN TEKLİFİ VERİLMEYE HAZIRLANAN İŞTE O MADDELER:

Personele ilişkin Geçiş Hükümleri

GEÇİCİ MADDE 11-(1) Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte:

 1. Halen Hukuk Müşavirliğinde görevli 1. Hukuk Müşaviri, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, kadro derecesi ile başka bir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılır.”
 2. Halen görev yapan Rehberlik ve Denetim Başkanı Teftiş Kurulu Başkanlığına, Rehberlik ve Denetim Başkanlığında görev yapan daire başkanları Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığına hiçbir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılır.
 3. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Maarif Müfettişi/Maarif Müfettiş Yardımcısı kadrolarında bulunanlar, bulundukları kadro dereceleriyle ve hiçbir işleme gerek kalmaksızın ihdas edilen Eğitim Uzmanı kadrolarına atanmış sayılır. İhdas edilen kadrolar kurumlarının 190 sayılı Kanun Hükmünde kararnamenin eki kadro cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş sayılır. Bu şekilde ihdas edilmiş sayılan kadroların boşalması halinde, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır.
 4. Maarif Müfettiş yardımcısı iken bu fıkranın (c) bendi kapsamında Eğitim Uzmanı kadrosuna atananların, bu kadroda çalıştıkları süreler maarif müfettiş yardımcılığında geçmiş sayılır. Bunlardan, yeterlilik sınavında başarılı olanlar bu kanunun yürürlüğe girmesinden önce emsali müfettişlerin özlük haklarından yararlanır.
 5. Bu şekilde Eğitim Uzmanı kadrolarına atanmış sayılanlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre söz konusu kadrolara bağlı olarak mali haklar kapsamında fiilen yapılan her türlü ödemeler toplamı net tutarının, atanmış sayıldıkları kadro unvanları için öngörülen mali haklar toplamı net tutarından fazla olması halinde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte anılan kadro unvanlarında bulunanlar hakkında, atanmış sayıldıkları kadroda bulundukları sürece bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerinin uygulanmasını devam olunur.
 6. Bu fıkranın (c) bendi kapsamında atananlar 2015-2016 ders yılının bitimine kadar Maarif Müfettişi/maarif Müfettiş yardımcısı yetkileri ile verilen görevleri yapmaya devam eder.
 7. Teftiş Kurulu Başkanlığının 2016 mali yılı harcamaları, 09/03/2016 tarihli ve 6682 sayılı 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa İstinaden Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin ödeneklerinden karşılanır.
 8. Kamu kurum ve kuruluşlarında mesleğe yarışma ve yeterlik sınavı ile girenlerden maarif müfettişi, müfettiş ve denetçi unvanını ihraz etmiş olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde ekli (3) sayılı listede yer alan Teftiş Kurulu Başkanlığındaki Maarif Müfettişi kadrolarına bakan onayı ile atanabilir.

NOT: REHBERLİK VE DENETİM BAŞKANLIĞININ, TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ KONUSU DA MAKAMA ARZ EDİLECEK SONUCUNA GÖRE MADDE DEĞERLENDİRİLECEK.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.