• BIST 112.122
 • Altın 174,419
 • Dolar 4,0349
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C

MEB NORM KADRO GİRİŞLERİ GECİKTİRİLMEMELİDİR!

MEB NORM KADRO GİRİŞLERİ GECİKTİRİLMEMELİDİR!
Haziran- Temmuz aylarında güncellenen norm kadrolar, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı sonunda, doğru verilerin girilebilmesi maksadıyla ertelendi.

Her yıl okullar/ kurumlar kapanmadan yöneticilerinin anasınıfı, birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıf öğrenci ve şube verilerini, tahmini olarak norm modülüne işlemeleri birtakım mağduriyetlere neden olmakta idi.

İçinde bulunduğumuz yaz döneminde ise, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 03/07/2015 tarihli yazısı gereği, yalnızca açılan/kapatılan/dönüştürülen kurumların normları güncellendi. Dolayısıyla yakın zaman içinde yeni norm girişleri mümkün görünmemekte ve bunun Eylül- Ekim aylarına sarkacağı öngörülmektedir. Ancak bu erteleme beraberinde endişeleri de getirmektedir.

Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla bu ertelemenin nedeni ‘Talim ve Terbiye Kurulunca ders saatlerinde ve haftalık çizelgelerde her hangi bir değişiklik yapılmadığı gibi eğitim dairelerinin eğitim kurumlarının öğretmen normunu etkileyecek bir kararı ve uygulaması bulunmamaktadır’ düşüncesidir.

Peki, yerelde gerçekten de kurum normlarına etki edebilecek değişiklikler olmamış mıdır? Norm güncellemelerinin Eylül-Ekim dönemlerinde yapılması mağduriyetleri giderecekmidir?

Evet, norm girişleri için eğitim kurumlarının birinci sınıf öğrenci ve şube sayılarının netleşmesini beklemek doğru bir adımdı, ancak bunu geciktirmek iyi bir yöntem olmayacaktır. Zira yerelde kurumların normlarını etkileyen muhtelif olgular vardır.

Şöyle ki;
1-      Geçen yıl sehven girilen norm bilgileri ( tahmini olarak yapılan veri girişleri nedeniyle) aynen kalmış ve bu bilgiler doğrultusunda il içi-il dışı atamalar yapılmış, hatta özür, rotasyon ve ilk atamalar da yapılacaktır,
2-      Mahkeme kararları ile (örneğin eş, sağlık veya öğrenim özrü nedeniyle) okul/kurumlara norm fazlası atamalar yapılmıştır,
3-       Birçok okul müdürü mahkeme kararı ile geri dönmüş, bunlardan bir kısmı okutabileceği ders olmadığı için okulunda norm fazlası müdür durumuna düşmüştür,
4-       Geçen yıl yeni açılan bir okulun bu sene ikinci sınıf verilerinin girişi henüz sağlanmamıştır,
5-       Ve belki de en önemlisi, 8.sınıflarda haftalık ders saati 30 iken bu sene ilk kez 35 saat olarak okutulacak olması, okulun normunu hatta bölge normunu da büyük oranda etkileyecektir.
 

Norm güncellemelerinin Eylül-Ekimi bulacak olması ve bu bilgilerin Bakanlıkça onaylanıp hukukilik kazanması Kasım-Aralık aylarına denk gelecektir. Böyle bir durumda kurumda hukuken norm fazlası olmayan öğretmenlerin belli bir zaman başka bir kurumda görevlendirilmesi söz konusu olacaktır. Norm eksiği olan okullar ise birkaç ay sonrasında yapılacak norm fazlası öğretmen atama dönemine kadar, ücretli öğretmenlerle ihtiyacını gidermeye çalışacaklardır.
                           Saygılar .

Sokak Savcısı/Memur Sesi

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.