• BIST 1.910,41
 • Altın 779.61577
 • Dolar 13.7178
 • Euro 15.5042
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 4 °C

MEB Rehberlik Norm Kadro Sayısını Üçe Katladı

MEB Rehberlik Norm Kadro Sayısını Üçe Katladı

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmen norm kadrolarının belirlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmeliğe göre kurumlarda müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı sayısını düşürürken okullarda görev yapacak Rehber Öğretmen sayılarını düşürerek  Rehber öğretmen sayısını üçe katladı .Yayınlanan bu  yönetmeliğe göre iki bin öğrencili bir okulda 6 tane rehber öğretmen görev yapacaktır.Yani bundan sonra ortaokullar ve Ortaöğretim kurumlarında Rehber öğretmen sayısı idareci sayısından daha fazla olacaktır.

Yayınlanan Yönetmeliğe Göre Rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu

 (1) Rehberlik ve araştırma merkezlerine, görev alanlarına giren il veya ilçenin nüfusu 100.000′e kadar olan yerlerde 4, sonra gelen her 50.000 nüfus için 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu verilir.

 Bu şekilde yapılacak hesaplama sonunda artan nüfusun en az 25.000 olması hâlinde ilave olarak bir rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu daha verilir.

(2) Okul rehberlik servislerine; a) Özel eğitim kurumlananda (aynı  bina veya bahçede farklı kademelerde eğitim veren özel eğitim okulları dâhil) toplam öğrenci sayısı 25 ve daha fazlası için 1,

b) İlkokullarda öğrenci sayısı 300, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanların her birine 1,

c) Ortaöğretim kurumlarından öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanların her birine 1,

ç) Yatılı veya pansiyonlu eğitim kurumlarının öğrenci sayılarına bakılmaksızın her birine 1,

d) İlçe merkezindeki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlananda öğrenci sayısının yetersiz olması nedeniyle norm kadro verilememesi hâlinde öğrenci sayısı en fazla olan eğitim kurumuna 1, e) Meslekî eğitim merkezlerinden çırak ve kursiyer sayısı 200 ve daha fazla olanların her birine 1, rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu verilir.

(3) Her derece ve türdeki eğitim kurumlarına, öğrenci sayısının 500 ve 500′ün katlanna ulaşması hâlinde her defasında ilave olarak 1 rehberlik alan öğretmem norm kadrosu daha verilir.

Bir yerleşim merkezindeki her eğitim kurumunda en az 1 rehber öğretmen norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolara öğretmen atanamaz.

Eski Yönetmeliğe göre Rehber öğretmen norm kadrosu

a)Rehberlik Araştırma Merkezleri İçin Merkezin bulunduğu İl ve İlçenin nüfusu 200.000 e kadar 5 rehber öğretmen sonra gelen her 100.000 nüfus için 1 rehber öğretmen norm kadrosu verilir.

Okul rehberlik servisleri için; 1)  Özel eğitim okul ve kurumlarından öğrenci sayısı 25 ve daha fazla olanların her birine 1, 2)  İlk  öğretim kurumlarından öğrenci sayısı 250 ve daha fazla olanların  her birine 1, ondan sonra 500 ve katları olması durumunda öğretmen norm kadrosu verilir. Orta öğretim kurumlarından öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanların  her birine 1, ondan sonra 500 ve katları olması durumunda öğretmen norm kadrosu verilir 3) Yatılı veya pansiyonlu okulların öğrenci sayılarına bakılmaksızın her birine 1, rehber öğretmen norm kadrosu verilir NOT : Özel eğitim kurumlarında öğrenci sayısının 100 ve 100′ün katlarına, diğerlerinde ise 500 ve 500′ün katlarına ulaşması halinde her defasında 1 rehber öğretmen norm kadrosu eklenir

Fatih GENÇ Eğitimci

 • Yorumlar 6
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.