• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 11 °C

MEB'den yönetmelikle dershaneleri yeniden kapatma planı

MEB'den yönetmelikle dershaneleri yeniden kapatma planı
DERSHANELERİN KAPATILMASINA YÖNELİK KANUN ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN İPTAL EDİLİNCE MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI VE MÜSTEŞAR YUSUF TEKİN, YÖNETMELİĞE SARILDI. EĞİTİMCİLER İSE AYAKTA: “MECLİS BY-PASS EDİLEREK YAPILACAK DÜZENLEME YASA DIŞI OLUR.”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hukuka aykırı bularak iptal ettiği kanun kapatamadığı dershanelerin peşini bırakmıyor. Hukuksuz her yol deneniyor.

Bu kez, dershaneleri yönetmelikle kapatmak için hazırlık yapıldığı ortaya çıktı. Ancak AYM'nin kararıyla dershanlerin eğitim-öğretim hakkı, serbest çalışma hürriyeti başta olmak üzere temel insan hak ve özgürlükleri kapsamında faaliyet gösterdiği tescillendi. Anayasa'ya göre temel hak ve özgürlükler, ruhuna ve özüne dokunulmadan ancak kanunla sınırlandırılabiliyor. Bu da dershanelerin sadece kanunla değil yönetmelikle de engellenmesinin mümkün olmadığını gösteriyor. MEB dershane olarak faaliyet gösteren kurumlara ilişkin şu anda Anayasa'nın getirdiği denetim ve gözetim yükümlülüğü kapsamında bir yönetmelik düzenleyebilir. Yönetmeliğin de dershaneleri kapatma veya sınırlandırma yönünde maddeler içermesi Anayasa ve mevcut MEB kanunlarına aykırı olacak. Dershaneleri kapatma yönünde yapılacak her düzenleme bu defa Danıştay tarafından iptal edilme müeyyidesiyle karşı karşıya kalacak.

Kamuoyuna yandaş medya eliyle yansıyan planlara göre MEB, Anayasa'nın dershaneleri kapatan kanunu iptal etmesinin ardından, dershaneleri yönetmelikle kapatmanın yollarını arıyor. Önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceği açıklanan yönetmelikle mevcut dershanelere kurs olarak yeniden ruhsat verileceği ancak dershanelerin sadece 3 derse ilişkin kurs verebileceği öngörülüyor. Böylece kanunla kapatılamayan dershanelerin fiilen ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Ancak AYM'nin iptal ettiği kanun için yazdığı 66 sayfalık gerekçe, böyle bir düzenlemenin açıkça kanuna ve Anayasa'ya aykırı olacağını ortaya koyuyor.

Dershanelerin Anayasa'nın birçok maddesiyle garanti altına alınan teşebbüs hürriyeti ve eğitim alma gibi temel hak ve özgürlükler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan AYM, kapatmanın ölçüsüz olacağının altını çizdi. MEB'in eğitim faaliyetleri üzerinde geniş bir denetim ve gözetim hakkı bulunduğuna dikkat çeken Yüksek Mahkeme, dershanelere sınırlamanın ancak kanun yoluyla ve Anayasa'nın özü ile ruhuna aykırı olmayacak şekilde yapılabileceğini belirtti. Bunun aksine yapılacak düzenlemelerin iptal edileceğini de kanunu yürürlükten kaldırarak gösterdi.

DERSHANELERE KISITLAMA GETİRİLEMEZ

Edinilen bilgilere göre MEB'in hazırlamakta olduğu yönetmelik, dershanelere kanunda yer almayan birtakım sınırlamalar getiriyor. Yeni adı kurs olacak dershanelere 3 ders sınırlaması getirilmesi ya da mezun öğrencilerle örgün eğitime devam eden öğrencilere aynı binada ders verilmesinin yasaklanması planlanıyor. Mevcut kanunda yer almayan bu yöndeki maddelerin Danıştay tarafından kanuna ve Anayasa'ya aykırı sınırlamalar olduğu gerekçesiyle iptal edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Dershaneler arasında ayrımcılık yapılarak bazılarına ruhsat verilmesi bazılarına verilmemesi ya da ruhsatların geciktirilmesi gibi durumlarda da hem Danıştay'ın hem de idare mahkemelerinin iptal kararları ve tazminata hükmetmesi söz konusu olacak. Bu konuda AYM'nin verdiği dershane kararı emsal teşkil edecek. Teşvik ayrımcılığı konusunda Danıştay'ın verdiği yürütmenin durdurulması kararları da hukuki sürecin nasıl sonuçlanacağını ortaya koyuyor.

MAHKEME KARARINI UYGULAMAYANLAR SUÇ İŞLER

Öte yandan, Mahkeme kararlarının uygulanmaması durumunda da, uygulamayan kamu görevlileri açısından cezai sorumluluklar gündeme gelecek. AKP hükümeti 2014 yılında kamu görevlilerini cezadan kurtaracak düzenleme yapmış ancak AYM onu da Anayasa'ya aykırı bularak iptal etmişti. Bu bakımdan AYM'nin kararını uygulamamakta ısrar eden kamu görevlileri suç işlemiş olacak. Devletin, dershanelerin kanuna aykırı olarak kapatılması veya faaliyetlerinin engellenmesinden doğan tazminat davaları da devlete milyonlarca liralık bir yük getirecek.

Kanunun vermediği yetki yönetmelikten alınamaz

Dershaneleri kanunla kapatamayınca yönetmeliğe sarılan Milli Eğitim Bakanlığı'na tepki yağıyor. Kanunla bir yetki verilmedikçe MEB'in dershanelerle ilgili yönetmelik hazırlayamayacağına dikkat çeken eğitimcilerin görüşleri şöyle:

Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Sedat Değer: Anayasa Mahkemesi kararını uygulamamak için böyle bir yol seçiyorlar. Yönetmeliklerin üstündeki yasaya uygun çıkartılması lazım. Kaldı ki Anayasa Mahkemesi'nin kararını incelediğimizde  dershanelerin kapatılmasını öngeren maddeyi iptal ederken eğitim ve öğretim hakkına işaret etmişti. Adını dershane koymasa dahi  bu aslında dershanelere olan ihtiyacı gösteriyor. Millet zorunlu olduğu için dershanelere gidiyor. Dershaneler silah zoruyla kendisine öğrenci getirtmiyor.

Güvender Başkan Yardımcısı Eyyüp Kılcı: Bakanlığın dershanelerle ilgili konuda yeni düzenleme yapabilmesi için önce kanunla yetki alması lazım. Bu olmadan bakanlığın yeni düzenleme yapma hakkı yok. Dershaneler mevcut kurumlar. Mevcut kurumlarla ilgili yaptığı düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi iptal etti. Mevcut kurumlara falana dönüşün diyemez. Dershane kapatma diye bir projeleri var. Bu projeyi uygulamak için mevcut kanundaki bir kurum türünü kullanarak problemi çözmeye çalışıyor. ‘Meclis'in genelinde çoğunluğa hakim değiliz, bir kanun getirirsek delinir' diye Meclis'i dolanıp bir tasarrufa gidiyorlar. Kanunla belirlenmemiş alanlarda düzenleme yetkileri yok. FARUK ALAN İSTANBUL

İşte yasa dışı yönetmelik

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) ‘dershaneler kapatılamaz' kararına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sektör temsilcileriyle geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda bir yönetmelik açıkladığı öğrenildi. Haftaya kamuoyuna açıklanması beklenen yasa dışı yönetmeliğe göre ‘dershane' adı altında bir kurum olmayacak. Planlanan maddelerden bazıları şunlar: Dönüşmeyen dershaneler ‘özel öğretim kursları' adı altında bakanlığın tanımladığı kurs çerçevesinde faaliyet yürütebilecek. Bu kurslarda matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı ile felsefe bilim alanları tanımlanacak. Bir kurs, bu alanlardan sadece 3'ünü verebilecek. Hem mezunlar hem de lise öğrencileri bu kurslara gidebilecek. Ancak ayrı katlarda ders alabilecek. Aynı binada farklı 3 bilim alanı içeren kurs açılamayacak. 8 alanın tamamını kurs olarak vermek isteyen kurumlar bunu ancak 3 farklı binada yapabilecek. Ayrıca temel liseler de hafta sonu mezun öğrencilere takviye kursu verebilecek. Temel liselerdeki sınıf sınırlandırması da yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarılacak. Böylelikle temel liseler her sınıf düzeyinde toplam kontenjanın yüzde 40'ı kadar öğrenci kaydı alabilecek. HASAN KARALI ANKARA

ZAMAN

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.