• BIST 118.208
 • Altın 167,855
 • Dolar 3,9210
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 7 °C

MEB’in Görüş Yazısı Geri Dönüşleri Engeller Mi?

MEB’in Görüş Yazısı Geri Dönüşleri Engeller Mi?
Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği “Yargı Kararının Uygulanması” konulu bir yazı yayımladı. Her ne kadar yazının konusu “yargı kararının uygulanması” olsa da kanımızca yazının konusu “yargı kararlarını nasıl uygulamayız” olmalıdır. Bu yazımızda, Mil

    Bu yazımızda yüz bine yakıneğitim yöneticisinin sorgusuz sualsiz görevden alınmasına, çekilen çilelere ve yapılan haksızlıklara girmeyeceğiz. Fakat bu yazımızda; Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve Aktif Sen’eseslenerek biran önce gidişata müdahale etmelerini isteyeceğiz. Sırf bizim sitemize konuyla ilgili yüzlerce soru gelmekteyken ilgili eğitim sendikalarına konuyla ilgili soru gelmediğini düşünmemiz mümkün değildir. Fakat bu görüş yazısı hakkında dişe dokunur ve hukuki anlamda kaleme alınan tek yazı olarak memursesi.com’da da yayınlanan Aktif Sen’in yazısını söyleyebiliriz. Gerçi şunu da belirtmeden geçmeyelim, adını belirttiğimiz sendikalar hukuki mücadelelerini etkili olarak vermektedir. Özellikle Türk Eğitim Sen’in açmış olduğu davaya Danıştay İDDK’nın verdiği karar en güçlü ve geçerli hukuki belge olarak durmaktadır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarihli “Yargı Kararının Uygulanması” konulu yazısı özetle şunu demektedir: Yargı kararıyla geri dönen eğitim yöneticileri için yeni yönetmeliği uygulayın, yani mahkeme kararıyla dönenleri mülakatta eleyin ve görevlendirmeyin… Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığının görüş yazısının konusu “yargı kararlarını nasıl uygulamayız” olmalıydı.  

 

Şu hususlarıda belirtmeden geçmeyelim; okul müdürü/müdür yardımcısı olmak ya da buralara istediğiniz kişileri görevlendirmek bu kadar uğraşa değmez. Müdürlük ve Müdür Yardımcılığı görevlendirmeleri için ülkemizin eğitimcilerini bu kadar yıpratmaya, insanlar arasına nifak ve düşmanlık sokmaya da değmez. Altı üstü 4 yıl görevlendirme için sınav yapmaya, o sınava katılmaya da değmez. Unutulmamalıdır ki, hukuk bir gün herkese lazım olacaktır. Bakın yıllar sonra bile Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin ÇELİK adli ceza alabiliyorsa; şuanda görevde olan il müdürlerini, ilçe müdürlerini de tehlikeye atmanın bir anlamı yoktur. Çünkü bu uygulamaların sonucu görünüyor ki ceza davalarına ve adli cezalara dönüşecektir.

 

Eğitim yöneticilerimiz için; Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarihli “Yargı Kararının Uygulanması” konulu görüş yazısının ne anlam ifade ettiğini, bu yazının neden uygulanamayacağını açıklamaya çalışalım:

 

          1) Müdürler açısından: 75 puan altında değerlendirilerek dava açan ve kazanan müdürlerimiz derhal görevlerine iade edilmelidir. İlgili idareler o zaman ki yönetmelik kaldırıldı ona göre işlem tesis edemem diyebilir. Zaten, Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarihli görüş yazısı, idarelere bu sözü mağdur ve haksızlığa uğrayan eğitim yöneticilerine söyleyebilmeleri için yayımlanmıştır. Fakat Milli Eğitim Bakanlığının unuttuğu bazı şeyler vardır. Kişi kendisine 75’in altında puan verilerek elenmesi işlemine karşı dava açmış ve kazanmıştır. Kişinin değerlendirmesi 75 puan üstünde yapılsaydı otomatikman görev süresi 4 yıl uzayacaktı. Demek ki 75 puanın altında yapılan değerlendirilme işleminin yürütmesi durdurulur ya da iptal edilirse kişi otomatikman 4 yıl daha kendi kurumunda müdür olarak görevine devam edecektir. Ayrıca idari yargı kararlarının yapılan işlemi doğuşuna kadar geriye yürüttüğü muhakkaktır.

 

Gelelim yeni yönetmelikle değerlendirme bahsine; böyle bir şey söz konusu bile değildir. Dava açıldığında geçerli yasal düzenleme ne ise hukuken ona göre hüküm verilir ve uygulanır. İdarelerde buna göre işlem tesis etmekle mükelleftir. Çünkü iptalya da yürütme durdurma kararı yasal düzenlemeye değil, kişinin 75 puan altında değerlendirilerek elenmesine verilmiştir. Bakınız(yazımız ekinde de sunduğumuz); Adana 2. İdare Mahkemesinin E: 2007/1083 - K: 2007/1690 sayılı kararı ve bu kararın Danıştay 2. Dairesi tarafından onandığı E: 2008/4567 – K: 2009/3394 sayılı kararlarında ne diyor: Özetle; “ESKİ DÜZENLEME DEĞİŞTİRİLSEDE ESKİ DÜZENLEME GEÇERLİDİR YARGI KARARI ESKİ DÜZENLEMEYE GÖRE UYGULANMALIDIR”.

 

 

 

Görüldüğü gibi; davasını kazanan müdürleri idare geri döndürmek ve müdür olarak tekrar görevlendirmek zorundadır. Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarihli “Yargı Kararının Uygulanması” konulu yazının, davasını kazanan ve geri dönmek isteyen müdürler açısından hiçbir önemi bulunmamaktadır. Ama bu yazı çok güzel bir işe yaramıştır. Bakın bunu da aşağıdaki maddemizde açıklamaya çalışalım.

 

2) Müdür Yardımcıları açısından: Yazımızın başında belirttiğimiz Türk Eğitim Sen tarafından açılan davada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu YD No: 2014/1151 sayılı kararıyla;“Müdür başyardımcılığına ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde hiçbir objektif kıstas öngörülmemesi, takdir yetkisine mutlak ölçüde bir etki kazandırması, hiçbir değerlendirme kriterine yer vermeyerek hukuka uygunluk denetiminin etkinliğinin daraltılması, kariyer ve liyakat ilkelerini gözetmeyerek kamu personeli açısından güvencesiz bir ortam yaratması, görevin getirdiği niteliklere sahip en uygun personelin seçimini ve dolaysıyla kamu hizmetinin iyi işlemesini zorlaştırıcı bir etki yaratması ayrıca adayların görevlendirmelerden haberdar olmasını sağlayacak duyuruya yer vermeyerek geniş katılımı ve fırsat eşitliğini ortadan kaldırması nedenleriyle hukuka uygun bulunmadığına”

 

karar vermiştir. Yani haksız bir şekilde, müdür teklifiyle görevlendirilen müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görevlendirmelerinin TÜMÜNÜ İPTAL etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin 12.10.2015 tarihli “Yargı Kararının Uygulanması” konulu yazısıyla da bu insanların hak etmeden oturdukları görevlerde kalamayacakları anlaşılmıştır. Görüş yazısından da anlaşıldığı üzere bu insanların yeni yönetmelikte yer alan müdür yardımcılığı sınavına girmelerinin gerektiği açıktır.

 

Son söz olarak; “Unutmayın, Hakkınızı Aradığınız Sürece Varsınız”.

 

 

Manas Kağan
manaskagan@mynet.com
Memursesi.com/ÖZEL

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • MEB 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu28 Şubat 2018 Çarşamba 17:23
 • Özel öğretim kurumlarında "karekod" dönemi28 Şubat 2018 Çarşamba 17:15
 • Edirne'de okullar tatil edildi26 Şubat 2018 Pazartesi 19:54
 • 35 bin 995 'yardımcı doçent' doktor öğretim üyesi oldu21 Şubat 2018 Çarşamba 21:35
 • Öğrencilerin "yazı stili"ni okullar belirleyecek17 Şubat 2018 Cumartesi 17:47
 • MEB'den SON DAKİKA BASIN AÇIKLAMASI14 Şubat 2018 Çarşamba 11:16
 • Yusuf TEKİN'den TEOG ve Nakil ve Geçişler Açıklaması14 Şubat 2018 Çarşamba 08:59
 • MEB'de Yönetmelik Değişikliği14 Şubat 2018 Çarşamba 08:43
 • Öğretmen Gelişim Eylem Planı13 Şubat 2018 Salı 06:55
 • Özel okul teşviklerinde ikinci taksit ödemesi yapıldı10 Şubat 2018 Cumartesi 09:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.