• BIST 1.910,41
 • Altın 779.61577
 • Dolar 13.7178
 • Euro 15.5042
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 5 °C

Meclis Genel Kurulu ve 2014 Öğretmen Atamaları

Meclis Genel Kurulu ve 2014 Öğretmen Atamaları

Meclis Genel kurulunda Torba Yasa maddeleri görüşülmeye tüm hızıyla devam ediyor. Öğretmen atamalarını içeren bir soruya Bülent Arınç şu şekilde cevap verdi: (Meclis Tutanaklarındaki şekliyle)

…doğrusu ironik bir konuşma yaptı. Bu bir mesajdır, bu mesajı almaya hazır, İnternet’te veya başka bloklarda toplanan arkadaşlarımız da vardır. Kendilerini öğretmenliğe atama hakkını bulan, bunu müktesep bir hak olarak kabul eden gençlerimiz vardır, yaşları ilerlemiş olanlar da vardır ama Sayın Altay’ın şunu bilmesi lazım: Bizim Hükûmetimiz döneminde 417 bin öğretmenin ataması yapıldı. Mevcut öğretmen sayısı 800 bin ise bizim dönemimizde sadece on iki yılda bunun yüzde 55’inin ataması yapılmıştır.

AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) – Emekli olanlar ne kadar?

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ (Bursa) – Emekli olan 100 bin civarında.

Değerli kardeşlerim, hiçbir cumhuriyet hükûmeti zamanında bu kadar büyük ölçüde öğretmen ataması yapılmamıştır; bu bir.

AHMET TOPTAŞ (Afyonkarahisar) – Bu kadar da öğrenci yoktu zaten.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ (Bursa) – Bu sene şubat ayında 10 bin öğretmen ataması yapıldı, şimdi de 5 bini bütçeden, 35 bini de değerli oylarınızla kabul edilirse 40 bin atama da yapılacak. 2014 yılı içerisinde tam 50 bin öğretmenimizin ataması yapılmış olacaktır. Tebrik ediyorum, hayırlı olsun. (AK PARTİ sıralarından “Bravo” sesleri, alkışlar)

BAŞKAN –  Teşekkür ederiz Sayın Arınç.

ENGİN ALTAY (Sinop) – Sayın Başkan, Sayın Başbakan Yardımcısının söylediği doğrudur, 417 bin öğretmen atanmıştır iktidarları döneminde, on iki yılda. Ortalamaya vurursanız 30 bine gelir. Ki, Türkiye’de nüfusun ve öğrenci sayısının artması, ilköğretime başlama yaşının 5’e inmesi ve sair bunlar düşünüldüğünde bu normal bir şey. Bunda hiçbir özel üstünlük, özel pay çıkaracak bir durum yoktur. İlaveten Sayın Başbakan şuna cevap versin -önünde rakamlar yok, şimdi onun önünde de yok, benim önümde de yok- bu iktidar döneminde sistemden emeklilik yoluyla ayrılan öğretmen sayısı bunlardan önceki hükûmetlere oranla çok artmıştır. Her iktidar döneminde on yılda ortalama 400 bin öğretmen zaten sisteme giriyor. Şuna cevap verecek Sayın Arınç: 2002’de Türkiye’ye söz verdi mi vermedi mi?  Buna ben cevap istiyorum.

Kırmızı ile işaretlediğimiz yerden net olarak diyebiliriz ki 40 bin öğretmen ataması yapılacak.

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.