• BIST 110.932
 • Altın 174,956
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C

Memur ve Sigorta

Memur ve Sigorta
Memurların Emekliliğe Esas Kazanımları ve Takibi

            Memur ve Sigorta:

      Memurların emekliliğe esas kazanımlarının takibini görev yaptıkları kurumlar yapar. Bu aşamada yapılan hatalar emeklilik işleminin gecikmesine neden olur. Bu nedenle memurlar kurumları tarafından kendileri ile ilgili uygulamalar hakkında bilgilendirilmeleri önem taşımaktadır.

Kısaca açıklarsak;

1-5510 sayılı Kanuna göre 4/c’liler sigortalılıklarının başladığı tarihten başlayarak on beş gün içinde işe giriş bildirgesini SGK'ya e-sigorta yoluyla iletmelidirler.

Bunlardan, yer değiştirme suretiyle farklı işyerine atananlar ile bir kurumdan diğer kuruma naklen atanarak çalışmaya başlayanlar için de sigortalı işe giriş bildirgesi verilmesi gerekir.

Ancak, aynı kamu idaresinin farklı üniteleri arasındaki naklen atama veya görevlendirmelerde sigortalının işe giriş bildirgesi ile tekrar bildirim yapılması gerekmez.

2-Sigortalılığın sona ermesi durumunda, “sigortalı işten ayrılış bildirgesi” on gün içinde e-sigorta yoluyla SGK'ya bildirilmelidir.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesi hem ilk defa 15.10.2008'den itibaren 4/c sigortalısı olanlar için hem de bu tarihten önce T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi olanların ayrılışları için de kullanılması,

5510 sayılı Kanuna göre 4/c sigortalılığı kapsamında çalışanların sigortalılıklarının başladığı tarihten itibaren on beş gün içinde sigortalı işe giriş bildirgesi ile SGK'ya e-sigorta yoluyla bildirimlerinin yapılması gerekiyor.

Yer değiştirme suretiyle bir kurumdan diğer bir kuruma nakledilenler hakkında “Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi” ile gerekli bildirimlerin de yapılması gerekir.

3-Türk vatandaşı şartı için, Türkiye’de oturan Türk soylu yabancılara istisna getirilmiştir. Türk soylu yabancılar, Türk Vatandaşlığına geçmeden önce 5434 sayılı Kanuna tabi kurumlarda görev almaları halinde iştirakçi olarak ilgilendirileceklerdir.

4-Sosyal güvenlik kuruluşlarından herhangi birinden o kurumca tek bir sigortalılıktan veya birleştirilmiş hizmetler üzerinden yaşlılık, malûllük aylığı bağlandıktan sonra diğer bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi bir işe girenlerin, aylık bağlamada dikkate alınan hizmetleri yeni statü dolayısıyla geçen hizmetleriyle, birleştirilmez.

506 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlanan ve daha sonra 5434 sayılı Kanuna tabi bir göreve başlayan iştirakçinin, aylık bağlamada dikkate alınan sigortalı hizmetleri, 5434 sayılı kanuna tabi göreve başladığı hizmetleriyle birleştirilmez.

5-Emekliye gelir vergisi kesintisi yapılacak mı?

SGK kapsamında geçen hizmetler ilgili sigorta birimlerince istenildiğinde bildirilmekte ve emekliliklerinde sözleşme hükümlerine göre birleşik hizmetler üzerinden işlem yapılmaktadır.

6-5510 sayılı Kanuna göre memurlar Ekim 2008'den itibaren 4/c sigortalısı sayılıyor.

4/a (SSK) sigortalılığı veya 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığı kapsamındaki sigortalılık statüleri ile 4/c sigortalılığı sigortalılık statüsüne aynı anda tabi olacak şekilde çalışma olması halinde sigortalılar öncelikle 4/c sigortalılığı kapsamında sayılır. Yani bir kişi için aynı zaman diliminde 4/c sigortalılığı varsa öncelikle o geçerli sayılır.

Kişi için 4/c sigortalılığı yok ama 4/a (SSK) sigortalılığı veya 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığı kapsamındaki sigortalılık statüleri aynı zaman diliminde var ise o takdirde 01.03.2011 tarihinden önceki çakışmalarda ilk başlayan, bu tarihten sonraki çakışmalarda ise doğrudan 4/a sigortalılığı geçerli sayılır.

Şeklindedir.

Kaynak: muhasebenet
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.