• BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

Merkezi Sistem Sınav Yönergesi Değişti

Merkezi Sistem Sınav Yönergesi Değişti
17 Aralık 2010 tarihli ve 25822 sayılı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanan merkezi sistem sınav yönergesi, yeni sınav yöntem ve tekniklerine göre düzenlendi.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav  Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, 17 Aralık 2010 tarihli ve 25822 sayılı Yenilik ve  Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanan merkezi sistem sınav  yönergesi, yeni sınav yöntem ve tekniklerine göre düzenlendi.

-Çok merkezli sınavlarda güvenlik için Emniyet Genel Müdürlüğünden bir, Jandarma Genel Komutanlığından bir personel  "güvenlik koordinatörü" olarak görevlendirilecek.

-İl ve ilçe merkezlerinde de bir sınav güvenlik koordinatörü  görevlendirilecek. On binaya kadar üç, yirmi binaya kadar dört, otuz binaya kadar  beş, elli binaya kadar altı ve ilave her on bina için bir sınav güvenlik amiri  görevlendirilecek.

-Sınavların güvenli bir şekilde yapılması için  görevli bölge sınav koordinasyon kurulu, çok merkezli sınavlarda büyükşehir  statüsündeki illere bağlı ilçeler de dahil olmak üzere sınav yapılan merkezlerde  milli eğitim müdürünün başkanlığında, il veya ilçe emniyet müdürü veya  görevlendireceği bir temsilci ve sorumluluk bölgesi itibarıyla il veya ilçe  jandarma komutanı veya görevlendireceği bir temsilcinin katılımıyla her sınav  öncesi valilik veya kaymakamlık "olur"u ile oluşturulacak.

-Engeli nedeniyle kendisine yardımcı görevlendirilecek  adaya soruların okunması, kodlama işlemleri ve/veya sınav okul veya binalarındaki  diğer ihtiyaçları için nezaret eden "yardımcı engelli gözetmeni", bölge sınav  yürütme komisyonunca sınavın özelliğine göre ilgili alan öğretmenlerinden ya da  ihtiyaca göre özel eğitim öğretmenleri arasından seçilecek.

-Yıllık sınav uygulama planı, yönerge kapsamında yıllık sınav  uygulamaları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce ilgili  birimlerle iş birliği yapılarak, o yılın en geç ekim ayına kadar hazırlanacak

 

- e-Sınav uygulamalarında, genel müdürlükçe toplanması  istenen sınav evrakı ile e-Sınav salonları, izleme merkezleri, sınav bina ve  salon kamera görüntüleri bir yıl süre ile ilgili birim tarafından saklanacak.

-Ücret iadesiyle ilgili itirazlarda, bankaya ücretin yatırıldığını  gösteren belgenin eklendiği itiraz dilekçelerinin aslı, süresi içinde genel  müdürlük evrak kayıt birimine ulaştırılmaz ise itiraz dikkate alınmayacak.

-Sınavın hazırlanmasından  sonuçlanıncaya kadar geçen süreçte görevlendirilecek personel ile sınav evrakı  koruma güvenlik görevlisi olarak sınav günü ve sınav günü dışında görev yapan  personele ödenecek ücretler, 2012 tarihli 2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile  yürürlüğe konulan "Sınav ücretlerine ilişkin usul ve esaslar" gereğince, o yıl  için belirlenecek gösterge rakamlarına ve ilgili diğer mevzuata göre, genel  müdürlük görüşü alınarak döner sermaye işletmesince alınacak üst yönetici onayı  ve ilgili diğer mevzuata göre belirlenecek.

-Sınav sorularını hazırlama sürecinde görevlendirilecek akademik  personel ile uzman personele ilişkin ödemelerde yine 2012 tarihli 2723 sayılı  Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "Sınav ücretlerine ilişkin usul ve  esaslar" gereğince yapılacak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.