• BIST 106.843
  • Altın 142,689
  • Dolar 3,5367
  • Euro 4,1209
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 25 °C

Mesai Saatleri Dışında Toplantı Yapılabilir mi?

Mesai Saatleri Dışında Toplantı Yapılabilir mi?
Mesai Saatleri dışında yapılan toplantılar her zaman şikayet konusu olmuştur.

Mesai Saatleri dışında yapılan toplantılar her zaman şikayet konusu olmuştur.

Bu konuda yönetmelik gayet açıktır.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 109. Maddesinde Öğretmenler Kurulu ders saatleri dışında yapılır. Ancak, gerekli hallerde okul müdürünün önerisi, Milli eğitim müdürlüğünün uygun görmesi ve mahalli mülki idare amiri onayıyla ders saatleri içinde kurul toplantısı yapılabilir." denilmektedir.

Bu maddede de Her durumda ders saatleri haricinde yapılır." denilmemektedir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun "Çalışma Saatleri" başlıklı 99. maddesinde memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saat olarak belirlenmiştir.

Bu iki madde çerçevesinde öğretmenlerin mesai günleri saat 17:00'dan sonra başlayan toplantı ve faaliyetlere katılmaya zorlnaması yasal ve hukuki değildir.

Burada yönetmelik Öğretmenler Kurlu Toplantıtoplantılarının ders saatleri dışında yapılması gerektiğini bunun mümkün olmadığı durumlarda onay alınarak ders saatleri içerisinde yapılması gerektiğini açıkça belirtmektedir.

Günlük 10 saat ders yapan okullarda mesai boşluğu olmayacağından bir öğleden sonra veya tam gün onay alınarak toplantı ve faaliyetlerin yapılması gerekmektedir.

Türk Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube Başkanı Sevgi YALAV'ın konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurusu:

tes-toplantilar.jpg

  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.