• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C

Müdür Başyardımcıları İhtiyacı Giderek Artıyor

Müdür Başyardımcıları İhtiyacı Giderek Artıyor
Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Çok Programlı Liseler, ilkokul ve ortaokullara verilen müdür başyardımcısı kadroları tabir yerindeyse kaldırıldı. Müdür yardımcısı ihtiyacı ise her geçen gün artıyor.

18.06.2014 tarih ve 29034 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Norm Kadro Yönetmeliği’nde en çok dikkat çeken hususlardan birisi müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı normunda yapılan değişikliklerdir. Bakanlığın bu düzenlemesi birçok sorunu beraberinde getirmiştir.

Müdür başyardımcısı normu; önceki yönetmelikte müdür yardımcısı sayısı üç ve daha fazla olan kurumlara verilmişken, yeni yönetmelikte bu sayının altıya çıkartılmış olmasının nedeni anlaşılamamaktadır. Böyle bir düzenlemeyle müdür başyardımcısı normu hemen hemen hiçbir okulda kalmamıştır. Özellikle müdür yardımcısı normunun bazı eğitim kurumları için düşürüldüğü göz önüne alındığında, okullarda çağdaş normları yakalamak zorlaşmış, iş yükü sürekli artmıştır. Artan iş yüklerinin yanı sıra okul ve kurumlarımızdaki personel eksikliği de, eksik olan personelin işlerinin de müdür yardımcıları tarafından yapılmasına neden olmaktadır. Bu da müdür yardımcılarımızın yönetim, eğitim ve öğretim işlerine gerekli ve yeterli zaman ayıramamasına sebep olmaktadır. Müdür yardımcıları sadece okula ait sekretarya işlerini yetiştirebilmekte diğer konulara yeterli enerji ve zaman ayıramamaktadır.

Müdür yardımcıların görevlerinin yanı sıra, müdür yardımcılarının derse girme zorunluluğu, ortak sınavların sisteme müdür yardımcıları tarafından girilmesi ve en önemlisi de 2014- 2015 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” gibi titizlikle yürütülmesi gereken faaliyetlerin getirdiği iş yükü yetmiyormuş gibi birde Müdür başyardımcısı normlarının kaldırılmasıyla daha da artmıştır

Herşeyden önemlisi de özellikle olumlu okul ikliminin oluşması, okul-veli işbirliği, öğrencilerin özel durumlarının tespiti, takibi ve paylaşımı konusunda müdür başyardımcılarının rolü tüm bu görevlerin önüne çıkmaktadır.

Bakanlığımızın eğitim kalitesini artırmak için yaptığı yeniliklerin amacına ulaşması ve işleyişin sağlıklı olarak yürütülmesi için müdür başyardımcı normlarının mevcut halinin değiştirilmesi ortak temennimizdir.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

kaynak: www.kamuhabermerkezi.com aktif link verilerek kaynak alınabilir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.