• BIST 116.432
 • Altın 165,902
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

MÜDÜR BAŞYARDIMCISI NORMU GERİ GETİRİLMELİ

MÜDÜR BAŞYARDIMCISI NORMU GERİ GETİRİLMELİ
Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Çok Programlı Liseler, ilkokul ve ortaokullara verilen müdür başyardımcısı kadroları tabir yerindeyse kaldırıldı.

18.06.2014 tarih ve 29034 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Norm Kadro Yönetmeliğinde  en çok dikkat çeken hususlardan birisi Müdür başyardımcısı ve Müdür yardımcısı normunda yapılan değişikliklerdir. 

Bakanlığın bu düzenlemesi birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Müdür başyardımcısı normu; önceki yönetmelikte müdür yardımcısı sayısı üç ve daha fazla olan kurumlara verilmişken, yeni yönetmelikte bu sayının altıya çıkartılmış olmasının nedeni anlaşılamamaktadır.

Böyle bir düzenlemeyle müdür başyardımcısı normu hemen hemen hiçbir okulda kalmamıştır. Özellikle müdür yardımcısı normunun bazı eğitim kurumları için düşürüldüğü göz önüne alındığında, okullarda çağdaş normları yakalamak zorlaşmış, iş yükü artmıştır.

Yönetim, eğitim ve öğretim hizmetlerine gerekli ve yeterli zaman ayrılamaz olmuştur. Müdür yardımcıları sadece okula ait sekreterya işlerini yetiştirebilmekte, diğer konular ise beklemeye alınmıştır. Bu nedenle özellikle liselerde Müdür başyardımcısı normunun tekrar değerlendirilmesi, bu değerlendirmede ortaokullar ve ortaöğretim kurumları yönünden müdür yardımcısı normu hesabında 500 olarak esas alınan öğrenci sayısının, bu okullardaki ders yükü, öğretmen sayısı, ve okullaşma oranı dikkate alınarak azaltılarak hesaplanmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.

Ayrıca ilgili yönetmelikte yer alan “ilave müdür yardımcısı” maddesi dikkate alınarak ortaöğretim kurumları için bir müdür başyardımcısı normu ya da müdür yardımcısı normu verilmesi de bir çözüm yolu olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın  görevlendirmelerden kaynaklanan küskünler ordusuna yeni küskünler eklenmemesi en büyük temennimiz.

KAMUHABERMERKEZİ/ÖZEL HABER

www.kamuhabermerkezi.com tüm hakları Kamu Haber Merkezine aittir. Aktif bağlantı linki verilmeden kopyalanamaz.

 • Yorumlar 6
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.