• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 9 °C

Müdür Yardıcılarına ve Okul Öncesi Öğretmenlerine Nöbet Ücreti

Müdür Yardıcılarına ve Okul Öncesi Öğretmenlerine Nöbet Ücreti
Okul müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi ücreti ödenmesi hususunda tereddütlere düşülen konular.

Okul müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi ücreti ödenmesi hususunda tereddütlere düşüldüğü anlaşılmış olup bu tereddütlerden kaynaklanan farklı uygulamaların önlenmesi ve uygulamada birliğin sağlanması amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 1. Okul müdür yardımcılarına okul müdürlüğü tarafından nöbet görevi verilmiş ve bu görevin fiilen yerine getirilmiş olması kaydıyla ilgi (a) Yönetmeliğin Geçici Maddesi hükmü gereğince 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren nöbet görevi karşılığında geriye dönük olarak haftada iki saat ek ders ücreti tahakkuk ettirilecektir.
 2. Ana sınıfı öğretmenlerine ise; ilgi (b) Yönetmelik ile yapılan değişiklikten önce yürürlükte bulunan ilgi (a) Yönetmeliğin 44 üncü maddesinin ikinci fıkrasında "Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez." hükmü yer aldığından dolayı geriye dönük olarak nöbet görevi karşılığında haftada iki saat ek ders ücreti ödenmesi mümkün değildir.

16/6/2016 tarihinde ilgi (b) Yönetmelik ile yapılan değişiklikle, ilgi (a) Yönetmeliğin 44 üncü maddesinin ikinci ve sekizinci fıkralarında ise;

"Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar."

"Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre, okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kısaltılabilir."

hükümleri yer almaktadır.

Bu hükümler doğrultusunda; anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleriyle birlikte ana sınıfı öğretmenlerine de 19 Eylül 2016 Pazartesi gününden itibaren kendi devrelerinde nöbet görevi verilecek ve sekizinci fıkrada belirtilen sürelerde nöbet görevini fiilen yerine getirmiş olmak kaydıyla haftada iki saat ek ders ücreti ödenecektir.

        3- Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmesinin Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin bölümünün örgün eğitim kurumlarmda ek ders ücreti başlığı altında yer alan 22 nci maddesinde “Örgün eğitim kurumlarmda (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.” hükmüne yer verilmektedir. Bu sebeple; okul müdür yardımcıları ve öğretmenlere okulun şartları gereği haftada birden fazla nöbet görevi verilse dahi 2016 yılında haftada 2 saat, 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere nöbet görevi karşılığında ek ders ücreti tahakkuk ettirilecektir.

mudur_yardimcilari_ve_anasinifi_ogretmenlerininnob_bakanlik_yazisi_000001.jpgmudur_yardimcilari_ve_anasinifi_ogretmenlerininnob_bakanlik_yazisi_000002.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.