• BIST 94.204
 • Altın 194,538
 • Dolar 4,7513
 • Euro 5,4930
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 23 °C

Müdür Yardımcılığı Sınavına Kimler Giremeyecek?

Müdür Yardımcılığı Sınavına Kimler Giremeyecek?
Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu yayınlandı.

Kılavuza göre, müdür yardımcılığı sınavına giremeyecek olanların girecek olanlardan fazla olması ne yazık ki yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişe benziyor. Zira şu ana kadar görev için genel ve özel şartları taşıyan herkesin tüm sınavlara girebildiği dikkate alındığında bu uygulama bu yönüyle de bir ilk olacaktır. Bu da doğal olarak sınava girmek isteyenler bir konulmuş set olarak algılanacağı için yeni bir tartışma demektir.
 
Nitekim Kılavuzda “uyarı” olarak yapılan açıklamaya göre “Halen müdür yetkili öğretmen olarak görev yapanlar hariç olmak üzere, eğitim kurumu yöneticisi olup, 2015-2016 eğitim öğretim yılının son günü itibariyle aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda dört yıllık ya da aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresini doldurmamış olanlar, yazılı sınava müracaat edemeyeceklerdir. Yöneticilikte geçen dört yıllık sürenin hesabında; en son yapılan görevlendirme tarihinden itibaren aynı unvanla geçirilen hizmet sürelerinin toplamı esas alınacaktır. 6528 sayılı Kanundan önce atanıp halen eğitim kurumu yöneticisi olanlar bakımından aynı ve farklı eğitim kurumlarında aynı unvanla geçen görev sürelerinin tamamı dikkate alınacaktır.”

 
Bu açıklamaya göre halen görevde olan müdür yardımcıları ve müdür başyardımcıları sınava başvuru yapamayacaktır. Ancak okul müdürlerinin sınava başvuru yapamayacağı konusunda açık bir hüküm bulunmamakla beraber, uygulama ile yani başvurular başladıktan sonra belli olacak demektir.
 
Zira her ne kadar “eğitim kurumu yöneticisi olup…” ibaresiyle başlayan cümleden sanki okul müdürleri de anlaşılabilir gibi muallak bir ifade bulunsa da cümlenin devamında müdür yardımcıları ve müdür başyardımcıları sayılırken okul müdürlerinin yazılmamış olması, müdürlerin başvurabileceği şeklinde bir anlamı da içermektedir. Bu durumda bir belirsizliğin olduğunu söylemek mümkündür.
 
Bu durum her ne kadar küçük bir ayrıntı gibi algılansa da özellikle yer değiştirmek için bu sınava girmek isteyen müdürlerin ve tabi ki diğer tüm yöneticilerin önüne engel koyduğu için önem taşımaktadır.
 
Cafer GÜZEL/MEMURSESİ


 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kamu Haber Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.